AMD Turion 64 X2 ve Core Duo

AMD Turion 64 X2 taşınabilir platformlar için yani Notebook sistemler için işlemciler karşınızda bir süre önce piyasaya sunulan Turion 64 ler notebooklar için düşük maliyet düşük enerji tüketimi ve yüksek hızlarla gerçektenden kendinden bekleneni yeri getirmişti. Şimdi AMD firmasının bize sunduğu Turion 64 X2 ler 1.6GHz 512Kb yerine 1.6GHz 1MB L2 ile ve 1.8 2.0 seçenekleri ile gerçektende sınırları zorluyor. Artık eski sistem dediğimiz X64 lerde güç ihtiyacı 31 watt iken yeni modellerde 35 Watt ile bu işi başardık dediler oldukça yeterli olan bu güç tüketimi ile sistem performansınız notebook unuz uyku modunda iken %69 daha az enerji tüketimi ile tasarruf sağladıkları kanıtlandı. Yeni işlemcileri ile artık 533MHz lik Ramleri de kullanabilir duruma geldi. Önceki sistemlerde max 400MHZ lik Ram kullanılabiliyordu. DDR2 sistemine geçen Intel’den daha da gelişmiş bir BAND genişliği sunuyor. Turion 64 X2 yeni HTPERTRANSPORT arabirimi ile belleklere 10.7 GB/s ve ayrı bir kanalda 6.4GB/s lik band genişliği ile bağlanabiliyor. Intel firması ise şuan 5.3GB/s kanal ile bağlanabiliyor. CORE DUO lar AMD nin Turion 64 teknolojisini solda sıfır bırakıyor diyebiliyorduk. aynı MHZ deki Turion 64 X2 ile Core Duo T2500 ün birazcık gerisinde kalan AMD İntel firmasını yine yakaladı hatta az sonra geçecek diyebiliriz.

AMD Turion 64 X2 ile yeni bir performans manyağı oluşturmadı aslında gerçi ben onu bekliyordum ama şuan sadece Çift çekirdek sağladı tabi bunun avantajları ortada Intel den geri kalmıyor kalmayacakda. Şuan Henüz yeni bir haber yada duyuru yayınlamıyorlar fakat 64 bit teknolojisine geçiş devri yaşadığımız şu günlerde INTEL ve AMD savaşı git gide kızışıyor ..Acaba Core Duo mu alsaydım ?
Acaba Turion 64 X2 mü alsaydım ?Yoksa biraz daha bekleyeyim ve AMD nin yeni atağı ile sistemim en kıyağından olsun ..

Gibi sorular kafamızda bol bol yankılanacak …

Recently, marketed  Turion 64s met the expectations for notebooks to lower prices, energy spending and reach high speed. Now  AMD firm present us Turion 64 X2 , which really forces the limits with the options 1.6GHz 1MB L2  and  1.8 2.0 rather than 1.6GHz 512Kb.  Now we called it old X64 power need is 31 watt while new models ‘s 35 watt. This proved that with every enough power spending, system performance of your notebook spends %69 less energy while sleeping mode on. With the new processors,  533Mhz Rams are employable.  With previous systems max 400MHz Ram was employable. It presents more BAND wideness than Intel, which moved to DDR2 system. Turion  64 X2 can connect to memories with interface HTPERTRANSPORT  10.7 GB/s and 6.4GB/s band wideness in the same channel. We could say that Turion 64 can not reach CORE DUO’s technology. Being  a little behind of same MHZ  Turion 64 X2 and Core Duo T2500 , AMD caught Intel firm again and we can say it will pass it in a short time .
AMD Turion 64 X2 did not actually  make a new performance maniac though I expected but now it just  provide double core, its advantages are evident, it does not stand at the back of Intel, it won’t. Now they do not publish any news or declaration but in the days of moving the 64 bit technology, INTEL and AMD war becomes fierce. Should I buy Core Duo?
Should I buy Turion 64 X2 ?
Or I should wait more and get AMD’s new product so my system will be best..
This kind of questions echo in your head frequently..

Yorum yapın