Intel ‘in yeni işlemci teknolojisi Silikon …!

Intel ‘in yeni işlemci teknolojisi olan prototip basına tanıtıldı. Bir zamanlar hayal bile edemeyeceğimiz prototip gerçek olmanın eşiğinde… Yüzlerce kişinin alkışları ile tanıtılan yeni protototip işlemci silikon ve saniyede 1 trilyon işlem yapabilme kapasitesine sahip üzerinde tam 80 adet işlemci bulunuyor. Komplike olarak çalışan bu sistem geleceğin teknolojisini bize hayat ettirebiliyor. Süper bir bilgisayar olarak değerlendirilen komplike silikon sistem gelecekte herkesin evinde kullanabileceği bir PC olarak görülebilir…!
1965’te, Intel’in kurucularından Gordon Moore  zamanında Moore yasası olarak bilinen bir çip üzerindeki transistör sayısının her 2 yılda bir 2 ye katlanması gerçeğe dönüştü diyebiliriz.
Daha Düşük Maliyet Karşılığında Daha Fazla Performans : Moore Yasasında performans demek işlemci üzerindeki milyonlarla ifade edilen transistör sayısının artması ile orantılıdır.  Silikon tabanlı üretilir hale gelmesi ise maliyetin düşmesi ve performansın katlanması demek…  Bu gün kullanılan işlemciler artık oyuncakların içlerinde bile kullanılmakta bu teknoloji sadece PC tabanlı değil Uzay endüstrisinden tutunda müzik sistemlerine cep telefonlarına kadar her türlü elektronik sistemin katlanmasına değişmesine neden olmaktadır
Silikon sistemler ilk olarak Kalifornia üniversitesi ile intel firmasının ortak olarak yürüttüğü proje ile bu lazer-silikon işlemci hem maliyetleri düşürüyor hemde çok yüksek hızlara ulaşabileceği hedefleniyor.

Intel ‘in yeni işlemci teknolojisi olan prototip basına tanıtıldı. Bir zamanlar hayal bile edemeyeceğimiz prototip gerçek olmanın eşiğinde… Yüzlerce kişinin alkışları ile tanıtılan yeni protototip işlemci saniyede 1 trilyon işlem yapabilme kapasitesine sahip üzerinde tam 80 adet işlemci bulunuyor. Komplike olarak çalışan bu sistem geleceğin teknolojisini bize hayat ettirebiliyor. Süper bir bilgisayar olarak değerlendirilen komplike silikon sistem gelecekte herkesin evinde kullanabileceği bir PC olarak görülebilir…!
1965’te, Intel’in kurucularından Gordon Moore zamanında Moore yasası olarak bilinen bir çip üzerindeki transistör sayısının her 2 yılda bir 2 ye katlanmasını gerçeğe dönüştürdü diyebiliriz.
Daha Düşük Maliyet Karşılığında Daha Fazla Performans : Moore Yasasında performans demek işlemci üzerindeki milyonlarla ifade edilen transistör sayısının artması ile orantılıdır. Silikon tabanlı üretilir hale gelmesi ise maliyetin düşmesi ve performansın katlanması demek… Bu gün kullanılan işlemciler artık oyuncakların içlerinde bile kullanılmakta bu teknoloji sadece PC tabanlı değil Uzay endüstrisinden tutunda müzik sistemlerine cep telefonlarına kadar her türlü elektronik sistemin katlanmasına değişmesine neden olmaktadır.


Intel’s new processor technology prototype is introduced to press. In the past we could not even dream of it but now it is at edge of coming true. Introduced with hundreds of people’s applause new prototype is silicone processor and it has a capacity to make one trilion process in one second and 80 processor on it. Working as complicated, this system makes us dream the future technology. Appraised as a super computer complicated silicon system may be seen as a Pc that can be used in every home.

In 1965, Gordon Moore, one of the founder of Intel, made a law, which is known as Moore, that the number of transitor on cip needs to be doubleb in every two year . We can say that this law turned into reality.

Less money, More performance: For Moore Law, performance is proportional with growing millions of transitor on the processor. Silicon based production means low cost and more performance. Processors, which are being used today, are not even used in toys, this technology gives rise to change not only PC based but also space industry, music systems, mobile phones and in every electronic system

“Intel ‘in yeni işlemci teknolojisi Silikon …!” üzerine bir yorum

Yorum yapın