Intel’in Larrabee Projesi

intel_larrabee_2010 Hatırlarsanız bir süre önce Intel firması Grafik işlemcisi projesini basınla paylaşmıştı.  Larrabee ismindeki yeni proje ile Intel firması GPU üretecek ve ekran kartı piyasasına girecekti.  Bu projenin başlaması ile Intel bir ekip kurdu ve projeye start verdi.  Fakat üzerinden kısa bir süre geçmesine rağmen projenin iptal edildiğini duyurdu.

Proje acaba rafa mı kaldırıldı? Yoksa komple iptal mi edildi?

Bu soruyu acaba gerçektende Intel’e yönettiler mi? Bilemiyorum ama Intel’in yaptığı bir açıklamaya göre Larrabee projesi iptal edilmesine karşın Intel Larrabee projesinde çalışanların görevlerine devam edeceğini bildirdi.  Yani Larrabee projesi sadece rafa  kaldırılmış gibi gözüküyor.

Intel yine GPU üzerinde çalışmaya devam edeceğini bildirmezken proje çalışanlarında bir görev değişikliği olmaması dikkat çekici.  Eğer bu proje iptal edildiyse Intel larrabee projesindeki çalışanlarını başka görevlere veya en azından farklı projelere atanması gerekirdi.

Intel’in Larrabee ekibi işine devam edecek.

Intel firması Larrabee ekibini dağıtmıyor.  Çalışanlar bundan memnun olmuşlardır kesin fakat Nvidia ve ATI cephesinin pek memnun kalacağını sanmıyorum. Sonuç olarak Intel GPU çalışmalarına devam edeceğini ortaya koyuyor. Belkide sessiz sedasız olarak çalışacak ve ürününü geliştirmeye devam edecek.  Basında ön planda olmak istemedikleri ortaya çıkmış oldu. Çünkü bu sektörde iki büyük dev firma var.  3. nün gelmesi elbetteki rekabeti artıracak ve piyasaya yansıyacak ama rakiplerde boş durmayacaktı. Kapalı kapılar ardında Intel sessiz sedasız Larrabee projesine devam ederken donanım tarafındaki Nvidia ve Ati firmasıda boş durmuyor. Ezeli rekabete yenilerini eklerken Intel firmasının bu iki firma ile rekabet etmesi zor olsa gerek.

Hele ki Intel firması ATI ve Nvidia ile baş edebilecek bir kart çıkartması gerçektende zor olacak.

Yorum yapın