Internet Explorer 9 Türkçe

internet explorerHerkes o kadar met etti ki meraktan dayanamadım ve internet explorer 9’u indireyim dedim.  Internet explorer 9 beta’yı Microsoft’un internet sayfasından indirebilirsiniz.  Şimdilik beta olarak sunulsada Microsoft’un tarayıcı savaşlarında bende varım dediğini net olarak görebiliyoruz.

Yalnız dikkatimi çeken Internet Explorer 9’un tasarım olarak Chrome kopyası olarak karşıma gelmesi. (İlk izlenimim) Gerçi şaşırmamak lazım. Benzer durumları daha önce görmüştük.   Internet Explorer 9 ile gelen HTML 5 desteği ve CSS 3 desteği dikkatleri çekiyor.  Benim dikkatimi çekene en büyük unsur performansı oldu.  Tarayıcıyı ilk kurduğunuz zaman karşınıza küçük bir pencere geliyor ve eklenti yöneticisi gereksiz eklentileri kapatarak daha iyi performans alacağınızı belirtiyor.  Tüm eklentileir kapatıp sadece olarak denediğimde Firefox’dan daha iyi bir performans aldığımı söylemek isterim.

internet explorerYinede sağ üst taraftaki ayarlar penceresi,  yeni sekme yöneticisi, tasarımı ve download yöneticisi ile diğer tarayıcılara çok benzediğini hatta bir Google Chrome’dan farksız olduğunu gördüm.  Açıkcası Microsoft’dan farklı bir tasarım ve farklı bir kullanım bekliyordum. Sanırım farklılık oluşturmak yerine insanların alıştığı, güvendiği ve  kullandığı şekliyle alışkanlıkları değiştirmeden bir tarayıcı ortaya çıkarmak istemiş.  Sonuç olarak da karşımıza Firefox ve Chrome karışımı bir tarayıcı ortaya çıkmış.  Kaynağı görüntüle diyip site kodlarını açtığımda ise Notepad yerine karşıma bir kod editörü çıktı.  Bu konuda da büyük bir ihtiyaç hisseden Webmaster arkadaşlara destek verildiğini görebilmekteyiz.

internet explorerÜst menü bar ve tarayıcı genişliğine baktığımda Firefox’un F11 ile görüntülenmesi gibi bir izlenim edindim. Tüm ekrana web sayfasını yayarak çubuk kullanımını minimuma indirmiş. Performansı ise çok hoşuma gitti. Bakalım tam sürümü çıkınca diğer tarayıcılar ne gibi bir farklılık oluşturacaklar?  En azından Microsoft’u taklit etmeyeceklerine eminim 🙂  Dünyanın en hızlısı olduğunu idda etmelerinede şaşırmadım. Gerçekten de hızlılar…

Internet Explorer 9 beta indirmek için;

http://windows.microsoft.com/en-US/internet-explorer/download/ie-9/worldwide

Adresinden Türkçe seçeneğini bulup işletim sisteminizi seçtikten sonra indir butonuna basmanız yeterli…

“Internet Explorer 9 Türkçe” üzerine 8 yorum

 1. Sitelerin %90’ında hala düzgün görüntülenmiyor. Chrome, Firefox, Opera hepsi aynı gösterirken IE9 yine farklı gösteriyor. Sanırım düzgün göstermesi için yine IE9 için ayrı kod yazmak gerekecek. Standarta tam uyum sağlasa şaşardım zaten.

  Yanıtla
 2. Windows 7 x86 EN kullaniyorum. Bende incelemek icin indirdim, tam o anda Firefox’un 3.6.10 guncellemesini kurdum, yaklasik 20 sn surdu. Internet exploreri kurdmam 5 dakikayi gecerken birde ustune restart yaptirirp ayarlarini kapanista yapti 2 , 3 dakikada o surdu sanirim. Ya sabir test edicem diye devam ettim. Actim oncelikle meraktan blogumun nasi goruntulendigine bakayim dedim, crash oldu saolsun. Tekrar denedim cevap vermedi, vs vs canimdan bezdim.

  zaten ilk goruntude user interface Chrome’dan , Speed dial Opera’dan
  ama huylar Ie 6’dan kalma..

  http://img299.imageshack.us/img299/8448/14853796.jpg

  Tek kelime ile “REZALET” ms biraksin browser sevdasini, ff, gc ve opera ile mutluyuz biz.

  Yanıtla
 3. Linux kullandığımdan deneyemedim,internet kafelerde de xp yüklü ne yazık ki.İnternet Explorer artık teknolojiye yön veren değil,teknolojiyi takip eden bir tarayıcı bence.

  İnternet Explorer 10 slogan ; Chrome’a bir adım daha (:

  Yanıtla

Yorum yapın