Yeni Twitter Geliyor Ama…

Twitter platformu eski 140 karakterlik text elbisesinden sıyrılıp daha görsel ve zengin içeriğe sahip olabileceği yeni elbisesi ile karşımıza geliyor.  Çok yakında aktif olmaya başlayacak yeni Twitter özellikleri ile insanlar artık resim, video gibi zengin içerikleri bu platform üzerinden paylaşabilecekler.

Tek tek özelliklerini anlatıp başınızı ağrıtmak istemiyorum malum zaten SDN, Webrazzi, BBC Türkiye gibi birçok platform bunun haberini yaptı.  Benim değinmek istediğim konu biraz daha farklı…  Malumunuz bu tip içeriğe sahip birçok platform telif hakları ve diğer sebepler nedeniyle ülkemizde yasaklanmış durumda.  En büyük örneği yıllardır kapalı olan Youtube…  Merak ettiğim şu.  Acaba Twitter’da bu blokelerden ve yasaklardan nasibini alabilir mi?

Hıyarın birisi kalkıpta Atatürk’e hakaret videolarını Twitter’da paylaşırsa yada sanatçıların kliplerini yoğun bir şekilde Twitter’a eklemeye başlarsa ne olacak?

Twitter’ın destekleyeceği medya servislerine şöyle bir göz gezdirdiğimde Justin.TV ve  USTREAM gibi sitelerde var. Bu tip siteler internet üzerinde canlı yayın yapan hatta digiturk gibi kanalların ücretli servislerini ücretsiz olarak kullanıcılarına sunan Online TV siteleri olduğunu hatırlatmak isterim. Gerçi Twitter’ın kendi serverleri üzerinden stream yapmayacaklarını düşünüyorum.  Fakat paylaşılacak olan içerikler doğrultusunda telif hakları ihlali ve hakaret içeren videolar ağırlıkta olursa sanırım yeni Twitter’ın pekte keyfini çıkaramayacağız.

Twitter’da olan bu değişikliklere ne kadar sıcak baksamda yinede eski text halini özleyeceğimi düşünüyorum.  Umarım ülkemizdeki bloke furyasından nasibini almaz ve sistemlerini geliştirmeye devam ederler…

“Yeni Twitter Geliyor Ama…” üzerine 7 yorum

 1. Aslında Twitter’ın yasaklanması için bir sebep yok gibi facebook’u düşünürsek.Zaten mikroblog olduğundan daha doğrusu aktviteler tek kişi etrafında gerçekleştiğinden müdahalesi kolay olacaktır ve daha çok blogger veya wordpress kullanan, kişisel amaçlı blog tutan insanlar için daha anlamlı bir yer haline gelecek.

  Belki bu sayede ilgi çekici bi kullanıcı adı alıp follower kasmaya çalışanlarda durur.Malum Twitter’da dünyaya sesini duyurmak isteyen çok.Bu yüzden aşk acılarını,eski sevgiliye küfürleri,kızların dikkat çekmek için ilişkilerinden bahsetmesi belki biraz “edepsizleşmesi” azalır.

  Diğer kuşkular için en azından şimdilik erken.Twitter’ın ingilizce olması (ingilizce bilmek gerektirmediği halde) bahsettiğin kitleyi uzak tutuyor buradan.Ayrıca bu dediklerini yapacak kişilerin pek takipçisi olmayacağından ki bu Twitter için bir doğal koruma avantajı, birşey yapması gerekmiyor TWitter yönetiminin.

  Facebook’ta ki gibi dikkat çekme durumu olmayacak ve bu şüphelere gerek yok diyebiliriz.Fakat zaman ne gösterir bilinmez.

  Yanıtla
 2. Sayın Teakolik (Şamlıoğlu)
  Twitter’de sözkonusu yapılacak değişiklikleri dış kaynaklardan uzun süredir izlemekteydim.
  Bunları çok güzel,sade,anlaşılır şekilde açıklamışsınız.Ellerinize sağlık,bilginize bereket diyorum…
  Emeğiniz ve paylaşımınız için teşekkürlerimi sunuyorum.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Yanıtla
 3. @Serdar
  Biraz daha dikkat çekeceğini düşünüyorum. Çünkü Facebook’da üye olmadan içeriğin büyük bir kısmına erişemiyorsunuz. Halbuki twitter’da tam aksine hemen hemen (kapalı profiller haricinde) hepsine dışarıdan ulaşabilmektesiniz.

  Yanıtla
 4. Evet orasını düşünmemiştim.Yalnız üye kitlesi açısından justin.tv gibi yayınlarla ilgili telif konuları gündeme gelebilir.Kapatılmayacağına dair inancımsa birçok sanatçı,yazar,çizer,içerik üreticisi,politikacının twitter kullanıyor olması.

  Twitter hesabı olan ve sansüre karşıyım diyen bir cumhurbaşkanı varken olamaz gibi geliyor.

  Yanıtla
 5. Yazıda bahsettiğin Justin.tv Ustream gibi sitelere normal olarka girip izleyebiliyoruz ama twitter vb. bi sitede bunlar paylaşılırsa olmazzz twitter a yasak koyduralım… hmm bu olay çok da yabancı gelmedi Benim canım Türkiyem de böyle şeyler gerçekten normal hadiseler. Olayın kaynağına birşey olmaz ama aktaran şahıs yada kurum cezayı alır…

  acı ama gerçek.

  bekleyelim görelim. umarım bu dediklerin felaket senaryosu olarak kalır.

  Yanıtla

Yorum yapın