İnternete Artık Cepten Bağlanıyoruz

Kullanıcıların yüzde 55’i cepten internete bağlanıyor.

Antivirüs yazılım kuruluşu ESET’in yaptırdığı araştırmaya göre internet kullanıcılarının yüzde 55’i internete artık cep telefonundan bağlanıyor. Ekim-Kasım 2011 tarihlerinde altı kıtada ve 49 ülkede yapılan araştırmaya göre dünya çapında internet kullanıcılarının yüzde 36’sı bağlantı için akıllı cep telefonlarını, yüzde 19’u da internet bağlantılı temel cep telefonlarını kullanıyor. Kullanıcıların yüzde 10’u ise tabletlerle internete bağlanıyor.

ESET Güvenlik İstihbarat Ekip Lideri Robert Lipovsky, artan mobil cihaz kullanımına karşın dünya genelinde Android sistemlere karşı büyük güvenlik risklerinin bulunduğuna dikkat çekti.

ESET’in öncülüğünde ev kullanıcıları segmentinde yer alan çeşitli güvenlik yazılımı ürünlerinin performansını ölçen küresel araştırma , Ekim ve Kasım 2011 tarihlerinde 6 kıtada ve 49 ülkede yapıldı. Slovakya merkezli United Consultants tarafından analizleri yapılan araştırmanın online panelleri ise Belçika’da InSites Consulting tarafından yürütüldü. Söz konusu global araştırmaya göre, dünya çapında internet kullanıcılarının yüzde 36’sı bağlantı için akıllı telefonları, yüzde 19’u temel cep telefonları, yüzde 10’u da tabletleri kullanıyor.

Araştırma için ankete katılanların %16’sı ise güvenlik açıkları nedeni ile veri kaybı yaşadıklarını belirtiyor. Global araştırma firması Gartner verilerine göre de, 2011’in son çeyreğinde akıllı telefon satışlarının yüzde 50.9’u Android işletim sistemli. Bu tip portatif cihazlar, hassas ve kişisel bilgilerin yanı sıra iş ile ilgili özel bilgileri depolamak için de giderek daha çok kullanılıyor.

ESET Mobile Security for Android artık Google Play’de

Mobil ve özellikle Android platformlara yönelik yoğunlaşan kullanımla birlikte artan tehditleri öngörerek bu yönde ürünler geliştiren ESET, mobil cihazların güvenli kullanımı için ESET Mobile Security for Android’in yeni sürümünü Google’ın içerik servisi Google Play’de piyasaya sundu. ESET böylece, ESET Mobile Security‘nin satış platformlarına bir yenisini daha eklemiş oldu. ESET Mobile Security for Android’in son sürümü, hem Android sistemli akıllı telefonlarda hem de tabletlerde kullanılabiliyor ve giriş menüsünden dil seçimi için imkan sağlıyor. 25 farklı dil seçeneğine sahip olan ESET Mobile Security for Android, SMS/MMS Antispam, Anti-Theft (Hırsızlık karşıtı) Güvenlik Sistemi, GPS Lokalizasyonu, SIM Eşleştirme, Uzaktan Kitleme, Uzaktan Silme gibi özellikler sunuyor.

Android sistemler güvenlik riskleriyle karşı karşıya 

ESET Güvenlik İstihbarat Ekip Lideri Robert Lipovsky konuyu şöyle değerlendirdi: “Dünya genelinde Android sistemlere karşı büyük güvenlik riskleri bulunmaktadır. ESET’in yeni ürünü yalnızca bu zararlı yazılımlara ve bu tehditlere karşı değil, cihazınızın kaybolması veya çalınmasına karşı da verilerinizi ve sizi korumaktadır.”

Yorum yapın