İnternette Kredi Kartları Dolandırıcılığı..!

Aman dikkat daha önce de birkaç farklı şekillerde kredi kartı dolandırıcılarını görmüştüm ama bu seferki biraz farklı.  Kurdukları bir internet sitesi üzerinden (http://www.eborcogren.com/) bilinçsiz ve bilgisiz kullanıcıları hedef alarak kredi kartı numaraları çalmaktalar.  Yaptıkları ilk bakışta kredi kartınızın borcunu öğrenmek gibi dursa da aldanmayın..!

Kurdukları sistemde sizden kredi kartı bilgilerinizi isteyerek banka borcunuzu çıkartacaklarını belirtiyorlar.  Kredi kartı bilgilerini alırken dikkat ederseniz kart şifresiz, anne kızlık soyadınız, müşteri numaranız hatta cep telefonu numaranız bile istenilmekte. Bankayı bile arasam benden bu kadar bilgi istemezler…

Bu da demek oluyor ki sizin adınıza kredi kartı bile çıkarabilecek durumlara maruz kalabilirsiniz. İstedikleri gibi bu bilgilerle alışveriş yapabilir, bankayı arayıp kredi kartınızın şifresini dahi değiştirebilirler.

Aman dikkat..!

Unutmayın hiçbir banka, hiçbir alışveriş sitesi bu bilgileri sizden internet üzerinde istemezler. Zaten böyle bir borç sorgulama hizmeti yok. Eğer kredi kartınızın borcunu öğrenmek istiyorsanız bankanız ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Kaldı ki devlet siteleri bile bu hizmeti vermez.

Sitenin tepesine “4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu 24 Nisan 2004’de yürürlüğe girmiştir.” gibi bir ibare koymuş ve “Türkiye Bankalar Birliği” diye logo yerleştirilmiş. Tamamı aldatmaca ve kullanıcı kandırmaya yönelik.  Bu tip işlemler muhakkak ki güvenli sistemler (SSL yani https) üzerinden yapılır. Yine görebileceğiniz gibi hiçbir SSL işlemi konulmadan kullanıcıdan bilgiler istenmekte.

Siz siz olun bu tip dolandırıcılara kanmayın. Özelliklede kredi kartı borcu öğrenme gibi yalanlardan uzak durun. Eğer bu tip bir site ile karşılaşırsanız lütfen

http://bilisimsuclari.iem.gov.tr/

adresi üzerindeki şikayet bölümünden ilgili kurumlara siteyi şikayet ediniz.

Not: Yuhh denecek kadar fazla (Google) Google Adsense reklamı bile vermişler..!

“İnternette Kredi Kartları Dolandırıcılığı..!” üzerine 6 yorum

 1. Opera 11 Beta ve Internet Explorer 9 Beta bu site için güvenlik uyarısı verdi ama Chrome 8 uyarı vermedi. Firefox kurulu olmadığı için onu deneyemedim. Gerçi şu anda zaten sitenin borç sorgulama linki de çalışmıyor. Ama dikkatli olmakta fayda var. Bilgilendirme için teşekkürler.

  IE’nin Uyarısı: Microsoft’a bu web sitesinin bilgisayarınıza yönelik kişisel ve finansal bilgilerinizin açığa çıkmasına neden olabilecek tehditler içerdiği bildirildi.

  Yanıtla
 2. ne yazıkki kendini kurnaz sanan bu sahtekarlar yüzünden bilinçsiz kullanıcılar çoğu zaman zarar görmekte , bir anlık dalgınlığın ne gibi sonuçlar doğuracağını ise zaman içinde daha vahim bir durumda anlıyorlar fakat ne yazıkki geriye sadece hukuksal mucadeleri kalıyor , tabii onuda ispatlamaları gerekiyor.en iyisimi ya bu işlerden uzak durmalı yada bilinçlenmeli…

  Yanıtla
 3. esasen google ads calisanlarinin bu tur reklamlari onaylamasi dahada ilginc, biz bir adsense hesabi acicakken 40 dereden su getiriyorlar. Bu ve bunun gibi onlarca site var ortalikta. Amac kimi zaman daha masum(!) gorunen eposta adresinizi, yasinizi ve cinsiyetinizi ogrenip reklam veren ucuncu sahislara satmakken kimi zaman ise bu sekilde nitelikli dolandiriciliga kadar gidiyor. Aman dikkat. Sayet bilgisayar guvenligi konusunda yeterli bilginiz yoksa internet bankaciligindan uzak durun.

  Yanıtla
 4. arkadaşlarda benım kartımdan para cekilmiş betsoon diye bir siteye aktarılmış ama kim aktarmış İp adresiyle bulmak mümkünmü ? yada adama ulaşma ? mesela bu adam bunu yapmak için bir internet kulanmış bunu bulabilirmiyim

  Yanıtla

Yorum yapın