iPhone için Google Maps Geldi

iphone-google-maps3Apple yeni işletim sistemi iOS 6 ile Google Haritalar’a alternatif olarak kendi Maps uygulamasını piyasaya sürmüştü. O gün bu gündür Apple kullanıcılarının ne kadar çok mağdur olduklarına şahit olduk.

Apple yaparsa en iyisini yapar mottosu bu sefer tutmamıştı. Hatta Nasa’nın Mars’a yolladığı robotu için açılan Twitter hesabından bile bu bağlamdan dalga geçilmişti.

“NASA HAVE UPDATED ME TO iOS 6. APPARENTLY I’M NOW IN NORWAY. / Nasa beni iOS 6’ya güncelledi. Şuan Norveç’yeyim.”

Gözler bir anda Apple’a çevrildi. Apple bu güne kadar kullanıcılarından ne kadar özür dilese de, ne kadar çalışma yapsa da yine de kendi haritaları Google Maps’ın yerini alamadı.

Jeff Huber bir süre önce, Apple için Google Haritalar’ın App Store üzerinden yayınlanacağını açıklamıştı. Artık iOS 6 kullanıcıları için Google Maps Apple Store içerisinde yer alıyor.  Şimdilik birkaç eksiği de olsa, ileride güncellenerek tüm özelliklerine kavuşacağını düşünüyorum.

https://itunes.apple.com/us/app/google-maps/id585027354?mt=8

Gelelim Türkiye’ye, maalesef ki Türkiye için uygulama mağazasında gözükmüyor. Yani bir süre daha Explorer üzerinde parmaklamaya devam edeceğiz ve önümüzdeki günlerde yayınlanacağını umut ederek bekleyeceğiz.

Hatırlarsanız bir süre önce de Avustralya’da şaka gibi bir Apple Maps olayı yaşandı. Bir motorsikletçi gurubu Apple Maps’ın 70 kilometrelik sapma hatası sonucunda çölde kaybolmuştu. Bunun üzerine Avustralya polisi Apple’ın haritalar uygulamasını kullanmayın çağrısında bulundu. Apple tarafında ise, Maps uygulaması başarısızlık olarak tarihe geçti.

Artık Google Maps, Apple iPhone kullanıcılarının imdadına yetişmiş gibi gözüküyor. Şimdiden Apple’cı arkadaşlara, Google Maps hayırlı olsun diyelim…

Yorum yapın