TTNet Kafana Göre Gezinemezsin!

Gezinti-KapaliHatırlarsanız bir süre önce “Nedir Bu Gezinti.com Saçmalığı” başlığı ile  Gezinti.com isyanımı dile getirmiştim. Yazımda Gezinti.com’un isteğimiz dışında bizleri abone yaparak, aldatıcı ve insanları kandırmaya yönelik bir sistem olduğunu belirtmiş ve bu konuda kendi isteğimiz dışında otomatik olarak açılan bir sitenin kapatılmak istendiğinde kullanım sözleşmesini kabul etmiş olmanın ne kadar saçma olduğunu yazmıştım.

Birçok kişi bu konuda TTNet’e ve Phorm’a veryansın etmişti. Hatta konferanslarda, tartışmalarda ve benzeri yerlerde bu konu dile getirildi.

Bugün ise haksızlık olarak nitelendirdiğimiz bu durum BTK’nın da dikkatini çekmiş. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu aldığı bir kararla  TTNet’in Phorm şirketiyle kişisel verileri ihlal edildiği iddiası konusunda soruşturma başlattı.

Karar Tarihi : 14.12.2012
Karar No : 2012/DK-14/623
Gündem Konusu : TTNET AŞ’nin Phorm Şirketi Aracılığıyla Kişisel Veri İhlali Yaptığı İddiası.

Karar;

 1. Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin olarak Gezinti.com hizmeti aracılığıyla abonelerden/kullanıcılardan alınan onay sürecinde abonelerin/kullanıcıların kişisel bilgilerinin hangi kapsamda ve hangi süre ile işleneceğine ilişkin gerekli açıklamaları yapmayarak ve aboneleri/kullanıcıları eksik bilgilendirerek Elektronik Haberleşme Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin “Şeffaflık ve bilgilendirme” başlıklı 6’ncı maddesini, Telekomünikasyon Sektöründe Kişisel Bilgilerin İşlenmesi ve Gizliliğinin Korunması Hakkında Yönetmeliğin “Telekomünikasyonun Gizliliği” başlıklı 8’inci maddesini ve aynı Yönetmeliğin “İzin ve Süre” başlıklı 9’uncu maddesi ve ilgili diğer mevzuat hükümleri kapsamında ihlal ettiği değerlendirilen TTNET AŞ hakkında soruşturma başlatılması;
 2. TTNET AŞ tarafından sunulan Gezinti.com hizmetine ilişkin olarak aboneleri/kullanıcıları eksik bilgilendiren ve talep etmeyen abonelerin/kullanıcıların da Gezinti.com kapsamına alınmasına sebebiyet veren TTNET AŞ’nin, Gezinti.com kapsamında yer alan bütün aboneleri/kullanıcıları Gezinti.com hizmetinin kapsamı dışına çıkarması;
 3. TTNET AŞ tarafından sunulan Gezinti.com hizmetine ilişkin olarak kişisel verilerin ne şekilde, ne kadar sürede ve nasıl işleneceğine ilişkin açık ve detaylı bir şekilde bilgilendirme yapılması; abonelerin/kullanıcıların açık onaylarının bu çerçevede alınarak Gezinti.com hizmetinin kapsamına dâhil edilmesi;

Gezinti.com kapsamına girmek isteyen abonelerin/kullanıcıların tespitinde ise; 

 • Gezinti sayfasından çıkmak isteyen abonelerin/kullanıcıların açılır pencerelere yönlendirilmesi uygulamasına son verilmesi, Gezinti ana sayfasını kapat (X) seçeneğini tıklayarak terk etmek isteyen abonelerin/kullanıcıların Gezinti.com hizmetinden yararlanmak istemedikleri hususunun sisteme işlenmesi ve
 • Gezinti sayfasında hizmetin alımını kabul ediyorum seçeneğini tıklayan abonelerin/kullanıcıların Gezinti kapsamına dâhil edilmesi hususlarına karar verilmiştir.

BTK’ya konuya ilişkin kararlarından dolayı teşekkür etmemiz gerekiyor. Özellikle de kişisel verilerin hassasiyeti ve insanları kandırmaya yönelik hareketlerde bulunmayı, şeffaf olma konusundaki bilgilendirmeler takdire şayan!

Alınan kararda anladığım kadarı ile artık böyle bir harekette bulunamayacaklar. Biz kullanıcılardan habersiz açılan ve sayfadan çıkmak isterken sisteme üye yapmaya çalışan bir sistemden de kurtulmuş oluyoruz! Benzer durumlar için de emsal teşkil edeceğini düşünüyorum.

Phorm gibi bir sistemi ne kadar iyi olarak anlatsalar da, ne kadar gerekli olsa da, devletin ya da servis sağlayıcıların ne kadar işini görecek bir sistem olsa dahi, ülkemizde bu tip bir zorlama ile hayata geçirilmesi kendine de TTNet’e de büyük zarar verdi.

Bu saatten sonra ağızları ile kuş bile tutsalar biz internet kullanıcılarına yaranamayacakları kesin!

“TTNet Kafana Göre Gezinemezsin!” üzerine 3 yorum

 1. Hamza abi hatırlarsan sana bir ara bu “Phorm” nedir diye sormuştum. Al sana TTnet ve Phorm işbirliği ile üçkağıtçılığın kralı…

  Yanıtla
 2. Reklam olursa yorumu onaylama

  Yaklaşık 1 yıldır Superonline kullanıyorum. Ne 1 kere kopma oldu ne de hızının yavaşlaması. Bu saatten sonra hele hele superonline’nin böyle bir hizmet verdigini gördükten sonra TTNET’e kesinlikle geçmem.

  Kişisel tavsiyem okuyucularına Superonline’a geçmeleri.

  Yanıtla

Yorum yapın