iPhone’la Ücretsiz Konuşma; Viber

Geçen gün arkadaşımın iPhone 4’ünü alıp biraz kurcalamaya başladım. Özelliklede Apple Store üzerinde ne var ne yok bol bol karıştırdığımı itiraf etmeliyim.  Bir ara Viber ismindeki bir uygulamaya denk geldim.  Uygulama ücretsiz olarak sunulmakta ve iPhone’unuzla ücretsiz olarak konuşma imkanı sağlıyor.

iPhone’unuza kurduğunuz uygulama aynı uygulamayı kullanan diğer arkadaşlarınızla ücretsiz olarak data hattından konuşma yapabilmenizi sağlıyor.  Ses biraz garip gibi gelse de üzerindeki ses sıkıştırma codecleri sayesinde temiz bir görüşme olanağı sağlayabilmekte. Benzer birçok uygulama geliştirilebilir tabiki fakat bu uygulama epeyli hoşuma gitti.

Data hattını kullandığı için sizde de ses iletiminde çok data harcayabilir gibi bir düşünce oluşturabilir.  Kullandıkları ses sıkıştırma teknolojisi ile az bir data kullanımında internetinizi sömürmeden konuşma sağlayabildiğini söylemek isterim.  Viber uygulaması kullanan diğer arkadaşlarınızı rehbere girdiğinizde ismin sağ tarafındaki Viber ikonunu görerek anlayabilirsiniz.

Ücretsiz olarak görüşme yapabilmek güzel birşey de Avea, Turkcell ve Vodafone bu konuda ne diyecekler merak ediyorum. Pek te ses çıkarabilecekleri birşey değil. Özelliklede görüşme data hattı üzerinden yapıldığı için engelleme gibi bir durum da söz konusu olamaz. Engelleseler bile farklı bir yolu yapılabilir.  Onlar için kötü de olsa biz kullancılar özelliklede iPhone sahipleri için müthiş bir özellik.  Hemen hemen herkes 3G data hattlı kullanıyor. Eğer rehberlerindeki arkadaşlarına da bu eklentiyi kurdururlarsa faturalarda bariz bir azalma olacağını ortaya çıkıyor.

Bakalım operatörler bu konuya ne diyecek?

Şimdi operatörleri bir kenara bırakıp Symbian, Android ve Windows Phone için uygulamanın desteği olup olmadığına baktım. Maalesef ki şimdilik yokmuş.  Eklentinin web sayfasında Adroid için hazırlık yapıldığı bildirilmiş. Diğerleri için şuan birşey yok. Fakat alternatif uygulamalar elbette mevcut durumda…

Kullanımı ve kurulumu ise basit. Uygulamayı yüklediğiniz zaman telefon numaranızı istiyor. Numaranızı girip aktif ettiğinizde size özel bir şifre SMS olarak gönderilmekte. Şifremizi girdiğimiz zaman sistem aktif olmakta. Bu şekilde kendi serveri üzerinden Viber kullanan online kullanıcıları görmekte. Siz de Viber üzerindeki rehberinizden Viber kullanan arkadaşlarınızı görerek bedava görüşme yapabilmektesiniz.

Viber uygulaması web sayfası; http://www.viber.com/

Apple Store üzerindeki eklenti; http://itunes.apple.com/

Yorum yapın