İstSec CTF Oyunu Başladı

Capture The Flag, beyaz şapkalı hackerlar arasında oynanan öğretici bir oyundur. Belirlenen hedefe ulaşmak ve bayrağı(hedef sistemlerde gizli metin dosyası) önce kapmak için sistemlerdeki güvenlik açıklıkları değerlendirilerek bayrağa ulaşılır.

Yarışmanın Amacı;

CTF yarışmasının amacı, basit güvenlik hatalarının sonuçlarının nelere malolacağını uygulamalı olarak göstermektir. Yıkıcı bir hacking anlayışından ziyade katılımcının teorik bilgilerini uygulamaya koyması ve çeşitli sistemler arasındaki güvenlik sorunlarını hızlıca bulup değerlendirmesi beklenmektedir.

Capture The Flag Ethical Hacking yarışması Bilgi Güvenliği AKADEMİSİtarafından Labris Teknoloji ve Net İnternet sponsorluğunda gerçekleştirilmektedir.

Hediyeler;

Yarışmanın birincisine iPad (iPad 16GB Wi-Fi + 3G) hediye edilecektir.
Yarışmanın ikincisine 500 TL’lik hediye çeki verilecektir.
Yarışmanın üçüncüsüne 250 TL’lik hediye çeki verilecektir.

Katılım Şartları;

Yarışmaya katılmak isteyenler http://www.istsec.org/ctf-istsec.pcap dosyasını indirerek başlayabilirler. ctf-istsec.pcap dosyası içerisinden bir sonraki adıma ulaşmak için gerekli ipuçları yer almaktadır.

pcap dosyası bir bankada güvenlik yöneticisi olarak çalışan uzmanın WPA destekli kablosuz ev ağından banka networküne bağlanırken alınmış paketleri içermektedir. Katılımcılardan bankada çalışan güvenlik uzmanının kullandığı WPA ağının parolasını çözüp bağlantı yaptığı paketler içerisindeki gizli ipucunu bulması beklenmektedir.

Bu adımı tamamlayanlar için bir sonraki adım ipucu şeklinde gönderilecektir.

Sonuçlar ve Değerlendirme;

Yarışmanın kazananı puanlama sistemine göre yapılacaktır. Her adım, zamana bağlı ve çözüm yoluna bağlı bir puan derecesine sahiptir ve belirtilen zaman içerisinde en yüksek puanı alan yarışmayı kazanmış sayılır.

CTF Hakkında detay bilgi için; ISTSEC ’11 CTF

Yarışmayla ilgili gelişmeler ve ipuçları; http://friendfeed.com/ctfturkey adresinden yayınlanmaktadır.

Yarışmanın sonuçları; http://bit.ly/loQOt2 adresinden takip edilebilir.

 

Yorum yapın