Kabataş Erkek Lisesi’ne Kablosuz İnternet

08-08-2006 Bu yazı turk.internet.com adresinden alınmıştır. İstanbul’un köklü eğitim kurumlarından Kabataş Erkek Lisesi, Arıtech’in sunduğu çözümle, kablosuz ağ altyapısına kavuştu. Okul binasının her katında 4’er tane olmak üzere toplam 12 özel noktaya yerleştirilen ve yüksek çıkış gücüne sahip antenlerle kuvvetlendirilmiş kablosuz erişim cihazlarıyla, bina genelinde kablosuz ağ ve dolayısıyla İnternet erişimi sağlandı.

Kablosuz ağ projesiyle, sınıflara kablo çekmek için okulun kalın duvarlarını delmeye gerek kalmadan, her sınıfı kapsayacak şekilde yaygın bir kablosuz yerel ağ kurulmuş oldu. Böylece, önce öğretmenlerin, sonra öğrencilerin, okul binasında ihtiyaç duydukları anda yerel ağa ve İnternet’e erişmeleri sağlandı.

Uygulama öncesinde, yerel ağ ve İnternet erişimi, bilgisayar laboratuvarı ve kablo bulunan birkaç yer hariç sağlanamıyordu. Öğretmenler, sınıf içinde İnternet bağlantısı kurmak gerektiğinde, okulun bilgisayar laboratuvarındaki kablosuz erişim cihazını almak zorunda kalıyorlardı ve birden fazla sınıfta aynı ihtiyaç olduğunda zorluk yaşanıyordu. Uygulama sonrasında, yaklaşık 2.500 dolarlık bir yatırımla, okul binasının bir miktar dışını da kapsayacak şekilde, kablosuz yerel ağ ve İnternet erişimi
imkanı sunuldu.

Arıtech’in eğitime destek için ve kâr amacı gütmeden gerçekleştirdiği projede, ilk etapta keşif çalışması yapıldı ve okulun ihtiyacı olacak cihaz ve malzemelerin listesi çıkarıldı. Proje teklifinin onaylanmasını takiben ürünlerin temini ve kurulumu gerçekleştirildi. Proje, üç gün süren kablolama ve montaj işiyle tamamlandı. Projede, 12 adet D-Link 2100AP erişim noktası, 12 adet D-Link 7dBi iç mekan anteni, 180 metreye yakın elektrik kablosu, 600 metre civarında CAT5 ağ kablosu, 12 adet sıva üstü
nemli yer prizi ve yaklaşık 150 adet 25×25 kablo kanalı kullanıldı.

Kabataş Erkek Lisesi, ileride kantin bölümünü ve ön taraftaki oturma yerlerini de kapsayacak şekilde projeyi devam ettirmeyi planlıyor.

Kabataş Erkek Lisesi Hakkında

1908 yılında kurulan Kabataş Erkek Lisesi, günümüzde İstanbul Ortaköy’de deniz kenarında bulunan binasında faaliyet gösteriyor. Kabataş Erkek Lisesi bir Anadolu Lisesi olup, Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği orta öğretim kurumları öğrenci seçme ve yerleştirme sınavı (OKS, LGS) sonucunda tercih yapıp bu okulu kazanan kız ve erkek öğrencileri kabul ediyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin pek çok bürokratını yetiştirmiş olan lise, güçlü eğitim geleceğini bugün de sürdürüyor.

Yorum yapın