Güneş Sistemi Artık 8 Gezegen ..!

Uzun bir süredir yani 1930 – 40 lı yıllardan beri tüm dünyada PLÜTON bir gezegen olarak kabul ediliyordu. Fakat artık PLÜTON u gezegen olarak kabul etmiyorlar.. Biz dünyalılar teknolojimiz geliştikçe Uzay üzerinde eğemenlik kurmak için çaba sarf ediyoruz. Binlerce ışık yılı uzak olan yıldızlardan görüntü almak insansız araçlar göndermek Mars a gitmek venüs de parça toplamak Ayda su bulmak gibi uğraşlarımızın yanında artık Güneş sistemimizdeki gezegenlerin kale alınıp alınmamasına da karar veriyoruz. Bir gurup biz dünyalı bilim adamları toplandılar ve bir karar verdiler ARTIK PLÜTON bir gezegen değil..!

Güneşe uzaklığında baz alınarak gezegenleri saydığımızda PLÜTON 9. gezegen olarak bilinmekteydi. En azından yeni okul kitapları basılıncaya kadar öyle. .. Le Verrier 1946 da yaptığı uzun araştırmalar sonucunda URANÜS ün hareketlerine bağlı olarak PLÜTON ‘ u keşfetti.Önceleri Uranüs ün hareketlerini hesaplayan bilim adamları ortaya çıkan garip hesaplarda yani Uranüs ün tuhaf hareketlerini hesap hatası olarak kabul ediyor ve kale almıyorlardı. Daha sonradan Uranüs e etki eden bir başka gezegen olduğunu fark ettiler tani bu yarım yüzyılı aşan hesaplamalar sonucu ortaya çıktı. ve bu gün 2006 yılı içerisinde güneş sistemi içerisindeki PLÜTON ‘ u artık GEZEGEN olarak kabul edemiyoruz. Güneş çevresindeki 248 yıl 4 ayda tamamlayan birde uydusu bulunan Plüton’un çapı, yalnızca 2.284 km dolayındadır; bu neden le artık Plüton u gezegen olarak kabul etmeyen biz dünyalılar bakalım daha nelere karar verecek ve daha neler bulacağız. Artık GEZEGENLERİN GÜNEŞ ‘ e YAKINLIKLARI İLE .. SIRASI Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün

Peki Plüton artık ne ?

Ona göre Burç ve Yıldız falı bakamayacak mıyız ? Gibi geyikler yapmayız artık.

Pluton was accepted as a planet in the whole world from 1930-40s. But now it is not accepted like that. We Earth Men have evolved our technology to establish sovereignty over space. Beside our struggles like having vision from thousands of light years away, sending unmanned vehicle, going to Mars, taking pieces from Venus, finding water on Moon, we decide planets in our solar system to be considered or not. A group of scientists gathered and made a decision that Pluton is not a planet any more.

When we count planets as taking care of their distance to Sun, Pluton was known as a planet. At least it was till new school books were published. In 1946 Le Verrier, after having made a lot of searching, discovered Pluton in connected with movements of Uranus. Formerly, scientist, who counts Uranus movements, found some peculiar movements but thought they were calculating faults and did not care.
Pluton, whose diameter is only 2.284 km, circles Sun in 248 years and 4 months and has a one satellite. For this reason we earth man do not accept Pluton as a planet, what will we gonna decide and find. Now planets , as closeness to Sun, are Mercury, Venus, Earth, Mars, Jupiter, Saturn, Uranus and Neptun..

Then what is Pluton?

Can’t we cast bush or star lots to it?

“Güneş Sistemi Artık 8 Gezegen ..!” üzerine 15 yorum

 1. @pusat
  merak ediyorum ayda da hayat var mı?demişsin al cevabı:tabiki yok!çünkü atmosfer ve su olmayan yerde hayat olmaz.bu yüzden ayda da hayat yok.

  Yanıtla
 2. @esra kapan
  ay dünya ya en yakın gezengendir güneş ise en ykaın yıldızdır.ben bu kadarınu biliorm. 🙄

  Yanıtla
 3. çooooooooooooooooooooooooooooooooooooook iyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyiiiiiiiiii
  beğeğndim desem yalan olur beğemmedim desem eeeee yıne yalan olur yanı ehm iyi hem kotii

  Yanıtla

Yorum yapın