Kablosuz Elektrik İletimi

nikola_teslaKablosuz elektrik iletimi günümüzde üzerinde en çok durulan teknoloji araştırmaları arasında yer alıyor.   Bu araştırmalar son olarak Sony firmasının 80cm ötedeki bir monitöre 60W ‘lık enerji iletimi ile monitörde görüntü elde edildi.  Basına yapılan açıklamada Sony bu yeni teknolojinin en kısa sürede dizüstü, tv gibi birçok platformda kullanılacağının sinyallerini verirken bilim adamları araştırmalarına devam ediyor.

Tesla bugün hayatta olsaydı sanırım şuan elektrik enerjisini kablosuz olarak kullanıyor hatta bu konuda ileri düzeyde çalışmalar yapılıyor olurdu.

Tesla (1856-1943) yaşadığı yıllarda elektrik enerjisini 26 mil uzağa, gücü telsiz ile iletilebilene kadar deneylerine devam etti. Sonunda 26 mil mesafede, toplam 10 kW’lık 200 tane akkor ampulü yakmayı başarmıştı.

Günümüz teknolojisi ileride bizlere gerçektende kablosuz özgürlüğün tadını çıkartabileceğimiz günlerin yakın olduğunu gösteriyor.

Yalnız aklıma takılan en büyük sorulardan bir tanesi insan sağlığı..!

Yaşadığımız dünyada GSM Sinyallerinden tutunda Wi-Fi sinyallerine, TV ve Radyo sinyallerinden telsiz sinyallerine kadar birçok manyetik sinyale maruz kaldığımız ortada.  Bu tip sinyallerin insan sağlığına direk olmasada muhakkak ki dolaylı yollardan zararı olabileceği düşüncesi insana yerli yersiz bir korku veriyor.

Günümüz baz istasyonlarının ne kadar minimuma indirgenmiş ve insan sağlığına zararsız olduğu söylensede her ne kadar wi-fi sinyalleri zararsız denilsede çevremizdeki bütün bu sinyaller tek başlarına ne kadar zararsız olsada karmaşık bir kompleks içerisinde hepsine birden maruz kalmayı kolay kolay hiçkimse göze alamaz.

Bu konuyla ilgili olarak WiTricity şirketide büyük çalışmalar yapmakta.  En son olarak elektrik kablosu olmadan bir ampulü birkaç adım öteden yakmayı başardığını kanıtladılar.  Birkaç yıl sonra insanların elektrik kablosuna ihtiyaç duymadan elektrik enerjisini kullanabileceklerinin müjdesinide vermekteler.

Peki bu elektrik enerjisinin bir metre öteye iletilmesinde insan sağlığını etkileyebilecek yan etki var mı ?

Kablosuz iletilen elektirik enerjisine  Wireless Power Consortium başkanı Menno Treffers havadan iletilen teknolojinin insan sağlığına kuşkusuz etki edeceğini idda ederken WiTricity şirketi CEO’su Eric Giler ise icad ettikleri teknolojinin yer küreden yayılan (Dünyamızın yaydığı) magnetik salınıma eş değer olacağını ve insan sağlığını tehdit etmeyeceğini idda ediyor.

Kim ne derse desin bundan geçmiş yüzyılda yaşamış olan Fizikçi, Mucit, Mühendis Nikola Tesla’nın 1800’lü yıllarda ilk yaptığı testte başarısız olsada sonraki testinde 21km ötedeki 200 ampülü yakabildiği gerçeği ortada.  Henüz teknoloji onun düşünceleri ve deneyleri kadar ileri olmasada önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde kablosuz elektrik enerjisi kullanım standartlarımız içerisine girecek.

“Kablosuz Elektrik İletimi” üzerine 11 yorum

  • @nanoTürkiye

   Teşekkür ederim. Bu video ‘da güzel bir örnek veriyorlar. Özelliklede TR alt yazı desteğide var arkaraşlar.

   Yanıtla
 1. Teknoloji süper fakat insan sağlığı ne alemde? Rahatlık sana ne kadar sağlıklı bir yaşam sağlıyor? Bilemiyorum, şaşalı kısmı bir kenara bırakıp insanlığı düşünmek gerek artık 😉

  Yanıtla
 2. Evet bunla alakalı videolar izlemiştim, bir ara TRT’de dahi haber oldu. Ama kimse sağlık açısından yorumlamıyor teknolojik gelişmeleri. Bu da önemli bir nokta diye düşünüyorum…

  Yanıtla
 3. Türkiyede kablo ile dağıtılan elektrik konusunda bile hırsızlığa engel olamıyoruz, birde kablosuz olursa millet hiç fatura ödemez 😀

  Yanıtla
 4. Çok eski bir teknoloji fakat zamanında geliştirilebilirliği çok az oz bir ihtimaldi. Şimdi bu teknolojiyi kullanmak için gerekli olan silikon teknolojisi çok daha ilerilerde. Yoksa lise yıllarında elektronik derslerinde tartışılıyordu.

  Yanıtla
 5. zaten yeterince elektromanyetik alan içinde kalıyoruz bu yapılan çalışma insan hayatını olumsuz yönde etkileyeceğini düşünüyorum.

  Yanıtla

Yorum yapın