Kadınları Ceza Olarak Kullanmak! Ya da Kullanmamak!

Maç cezalarına Futbol Fedarasyonumuz tarafından farklı bir bakış açısı getirildi. Artık eskisi gibi saha kapatma cezalarında seyircisiz oynatmak yerine,, kadın ve çocuklar stada ücretsiz olarak alınarak ceza verilmeye başlandı. Merak ettiğim bir ceza uygulamasının kadın ve çocuklar kullanılarak nasıl yerine getirileceği. İnternette birçok platformda bu konunun tartışıldığını gördüm. Televizyonda da tartışıldı fakat işin diğer bir tarafına pek de dokunulmadığını düşünmeye başladım.

Kadınları ceza olarak kullanmak!

Saha kapattığınız zaman takıma seyirci olmadığı için maddi bir getirisi bulunmuyor. Seyirci de olmadığı için takımın motivasyonu düşebiliyor. Gerçi maçtan maça da fark edecek bir durum. Fakat seyirci desteği müthiş bir avantaj… Takım harbiden de ceza alıyor diyebiliyorduk. Yeni uygulamada ise tribünlerde kadınlar ve çocuklar var.  Yine maddi ceza devam etmekte sonuçta kadın ve çocuklardan ücret alınmıyor.

Fakat kadınları ceza olarak kullanmak en azından bu işin adının  “Ceza” olması size dokunmuyor mu?  Birçok platformda benim gibi insanların kadının ceza olarak kullanılmasına karşı çıktığını okudum. Haklılar da adı “ceza” olan bir şeye siz nasıl da “Kadın” kavramını karıştırabilirsiniz ki?

Tribünler parfüm kokacakmış!

Yalan, emin olun stadı parfüm kokusu kaplamayacak.  Belki koridorlarda parfüm kokusu alabilirsiniz ama bunun ne takıma yararı var. Ne de Futbol Fedarasyonuna… Aksine bu tepkiler büyürse Federasyon zarar dahi görebilir.

Kadınlar küfür etmeyecek mi?

Eğer ki Galatasaray – Fenerbahçe  yada Beşiktaş – Trabzonspor maçı yaparsanız tribüne melekleri bile oturttuğunuz zaman küfür edilir. Hakem haksız yere kart çıkartırsa küfür edilir, belki taş atılmaz ama parfüm şişelerini sahalarda görme ihtimalimiz var.  Neden mi böyle düşünüyorum. Şöyle bir düşünün…

Ev hanımısınız, küfür etmiyorsunuz, ya da hanım hanımcık birisiniz. Maça gider miydiniz? Belki 1 defa belki de 2 bir elinizin parmaklarını geçmez bunlar da istisnadır. O stada gidecek olanlar Taraftardır.  Belki ilk birkaç maç için gidelim görelim, zaten erkek yok, hadi bakalım nasıl bir şeymiş gibi durumlarda gidecek hanımlar olacaktır. Onlar da bu dünyaya öyle kolay kolay alışamazlar. İstisnadır ve bu istisnayı bir kenara koyarsak tribüne gitmek isteyen hanımların büyük çoğunluğunun taraftar olacağını düşünebiliriz.

Taraftar karşı tribündekilere, karşı takıma şiddetle bakar, haksız bir karar gördüğünde hiddetlenir, gol attığında sevinç naraları atar, canı sıkıldığında stadı terk eder, daha çok canını sıkarsanız kendine ve takımına zarar verir. Bunun erkek ya da kadınlıkla bir alakası yoktur. Erkek daha çok zarar verir, kadın biraz daha temkinli olabilir. Bunun adı Taraftar olmaktır!

Fakat takıma ceza verdim diye stada kadınları ve çocukları dolduracaksanız bunun adı ceza olmamalı!

Ne yani tribünde dantel mi öreceklerini sanıyordunuz? 

Çevrenizde stada giden, takımına gönülden bağlı olan, daha önce de maça gitmiş kadınlara bir sorun bakalım küfür etmiyorlar mı? Çığlık atmıyorlar mı? Sinirlenmiyorlar mı? Stres atmıyorlar mı? Bazı zamanlarda futbolcuları parçalayacaklarını hiç düşünmemişler mi?

Ben sordum maça giden birçok kadına sordum. Aldığım cevap hiç de Futbol Federasyonunun düşündüğü gibi değil! Öyle toz pembe görmeyin kadınları.  Onlarda insan, onlar da stresli, onlar da kontrollerini kaybedebiliyor… Yine de ne olursa olsun biz kadın dünyasına toz pembe bakalım. Onları çılgın taraftarlar olduğunda dahi her zamanki gibi hanım olarak nitelendirelim.

Derdim ise, Futbol Federasyonu Toz Pembeyi Ceza olarak görmesin. 

Eğer takıma ceza verecekseniz bunun adı “Kadın” olmamalı!

Benim görüşüm de bu yönde… Maddi cezadan başka bir şey yok. Olan durum ise tamamen yanlış! Umarım Federasyon içinde bulunduğu bu çıkmazda (şike vs..) doğru kararlar alır. Şike olaylarından sonra aldıkları kararları takdir edemiyorum. Bundan sonra da artık “Kadınlar” takdir eder!

“Kadınları Ceza Olarak Kullanmak! Ya da Kullanmamak!” üzerine 2 yorum

  1. Güzel bir yazı olmuş ve katılıyorum Hamza abi, eğer ceza vermek istiyorsalar öğrencilere ücretsiz yapsınlar bak o zaman kulüp nasıl maddi yönden zarara giriyor 🙂

    Cevapla
  2. ben katılmıyorum. takıma ceza verildiği zaman seyircisiz oynaması gerektiğini, esas cezanın bu olduğunu söylemişsiniz oysa çoğu zaman takımın aldığı cezanın sebebi taraftarlar oluyor. taraftar küfür edince takıma ceza kesiliyor ki bu oldukça adaletsiz bir mevzu. hemen herkes seyircisiz maç cezasının kaldırılması konusunda hemfikir. bu da güzel bir başlangıç. sizin dediğiniz gibi evinde örgü ören kadınların maça gitmeleri söz konusu değil ama genç kızlar rağbet gösterecektir. çünkü çoğu futbolsever kadın erkek holiganlığı yüzünden maça gelemiyor.

    ben bunun kadını aşağılayıcı bir durum olduğunu da düşünmüyorum. çok hassas yaklaşıyoruz. federasyon uzun süredir maçlara daha çok kadının gelmesi için çaba gösteriyor bunun sebebi tribün terörünün önüne geçmek. kadınlar da küfür edebilir ama tribünde daha homojen bir dağılım olursa daha nezih bir maç ortamının olacağı konusunda itiraz eden çıkmaz sanırım.

    Cevapla

Yorum yapın