Kaspersky Lab’ten 5 Adımda Güvenli Mobil İnternet

Güvenli içerik ve tehdit yönetimi çözümleri lideri Kaspersky Lab, mobil internet kullanımında güvenliğin önemine dikkat çekerek genç neslin daha önceki neslin aksine interneti daha fazla kullandığını ve internetin günlük hayatlarının önemli bir parçası haline geldiğinin altını çiziyor.

Yapılan araştırmalara göre 16-24 yaş arası gençlerin toplam %20’si [1], günde birkaç defa telefonlarından internete girerken bu oran 65 yaş üstü grupta sadece %2 ve aynı yaş grubunun %82’i mobil internet kullanımı reddediyor. Araştırmanın bir diğer sonucu ise genç neslin %30’unun sosyal ağ için uygulamaları kullanıyorken, 65 yaş üstü grubunun sadece %2’sinin bu uygulamaları kullanıyor olması. Mobil erişimin arkasında yatan teknoloji ise genç nesilin oyun alanı gibi; bu alanda her 3 kullanıcıdan 2’si mobil telefonlarının hangi işletim sistemi ile çalıştığını biliyor. Öte yandan yaşça ileri kullanıcıların %30’u işletim sisteminin ne anlama geldiğini dahi bilmiyor.

Kaspersky Lab uzmanları güvenli mobil internet erişimi için 5 ipucunu şu şekilde sıralıyor:

  1. Temel koruma: Mobil kötü amaçlı yazılımlar gün geçtikçe gelişiyor. Daha da fazlası, websitelerinde bulunan kötü amaçlı yazılımlar internete evden girenler ve mobil cihazdan girenler arasında bir farklılık göstermiyor. Kaspersky Mobile Security gibi temel koruma yazılımları bu nedenle mobil cihazlar için olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.
  2. Ek koruma fonksiyonları: Şifre koruma özelliğinin akıllı cihazlarda bulunması evdeki  bilgisayarlarda bulunmasından daha önemli. Bunun sebebi ise kompakt mobil cihazların kaybolmaya daha yatkın olması ve yanlış kişilerin eline geçme ihtimalinin daha yüksek olması. Bu nedenle Kaspersky Lab uzmanları telefonlarda her zaman şifre kullanılmasını tavsiye ediyor çünkü bu özellik, telefonun istenmeyen kişilerin eline geçtiğinde ve üst üste yaptıkları yanlış şifre girme denemeleri sonucu cihazın bloke olmasını sağlıyor. Akıllı cihazlarda özel bilgiler için şifreleme kullanılması da önemli noktalar arasında yer alıyor.
  3. Güvenilir uygulamalar: Uygulamalar, akıllı telefonlara yeni fonksiyonlar ekleyerek fazladan yük getiriyor. Ancak uygulamaların kötü amaçlı yazılımlar içerebileceğini de unutmamak gerekiyor. Antivirüs yazılımlar dışında, kullanıcıların yükledikleri uygulamaların güvenilir kaynaklardan elde edildiğine dikkat edilmesi gerekiyor.
  4. Veri yedekleme:  Birçok mobil cihaz bir PC’ye bağlı olmadan da çalışabiliyor. Bu oldukça pratik bir yöntem ancak risk de içeriyor. Kusurlu bir mobil cihaz bütün verilerinizin kaybolmasına sebep olabilir. Bu sebepten ötürü, akıllı telefonda bulunan bilgilerin şifrelenmesi gerekiyor.
  5. WLAN ağlarına dikkat edin: Güvenlik söz konusu olduğunda, UMTS bağlantıları WLAN bağlantılarına göre daha çok tercih ediliyor. Web’e bağlanmak için halen WLAN’ı kullanan kullanıcılar veri şifreleme yaptıklarından emin olmalılar ve online bankacılık gibi hassas konular söz konusu olduğunda WLAN’ı kullanmaktan kaçınmalılar.

[1] Kaynak: Forrester Research, Inc., “European Technographics® Online Benchmark Survey, Q3 2011”, 10 Eylül 2011.

Yorum yapın