Kaspersky, Sanallaştırmanın Avantajlarını Açıkladı

IT profesyonellerinin katıldığı bir anketle Kaspersky Lab, şirketler için sanallaştırma teknolojinin avantajlarını sıraladı. Ankete göre şirketlerin sanallaştırma tercihlerinde verimlilik, tasarruf, güvenlik ve yedekleme teknolojileri kilit rol oynuyor.

Güvenli içerik ve tehdit yönetimi çözümleri lideri Kaspersky Lab, şirketler için, sunucu sanallaştırmasının avantajlarını açıkladı. IT profesyonellerinin de katıldığı bir anket sonucunda oluşturulan listeye göre, ekonomik verimlilik ve tasarruf sağlayan sanallaştırma süreci, aynı zamanda yedekleme, kurtarma ve IT altyapısının güvenilirliğindeki artış nedeniyle tercih ediliyor.

Öyle ki, ankete katılanların %89’u, yedekleme ve kurtarmayı, sanallaştırmanın sunduğu avantajlar listesinde bir numaraya yerleştirdi. Sanallaştırmanın başka bir avantajı olan güvenilirlik ise, uzmanların %81’i için önem arz ediyor. Örneğin, bir donanım arızası durumunda sanallaştırma, kritik uygulamalardaki arızaları en aza indiriyor. Birkaç sunucudan oluşan bir sistem sayesinde, bir sunucu bozulduğu takdirde sanal makineler otomatik olarak diğer sunuculara taşınıyor.

Ankete katılanların %79’u ise sanallaştırmayla elde edilen operasyonel verimliliğin artışının öneminden bahsetti. Katılanlar, şirketlerin sunucu sanallaştırmasıyla birlikte IT altyapısını daha verimli yönetebildiğini ve maliyetleri düşürebildiğini vurguladı. Böylece, dış kaynaklı değişimlere anında cevap verebilme imkanı oluştuğu da eklendi.

Sanallaştırmanın avantajları bunlarla da sınırlı değil. Ankete katılanların %76’sı, bu teknolojinin sunucu konsolidasyonu ve kaynakların daha iyi kullanımı açısından fırsatlar sunduğunu belirtti. Sanallaştırmayla tüm kritik uygulamaların sanal bir ortama taşındığının ve verilerin tek bir fiziksel sunucuya ya da bir grup küçük sunucuya yerleştirme imkanının sağlandığına da değinildi.

Sanallaşırken, yavaşlamayın!

Kaskersky Lab Gelişen Pazarlar Kıdemli Ürün Pazarlama Müdürü Vladimir Udalov konuyla ilgili olarak, “Sanallaştırmanın işletmeler için verimlilik, güvenilirlik ve yönetilen IT kaynakları gibi farklı avantajları bulunuyor. Ancak, bu teknolojinin verimli kullanılması için hem sanallaştırma platformunun hem de koruma çözümlerinin çok dikkatli seçilmesi gerekiyor” diyor. Fiziksel sunucuları korumak amacıyla kullanılan antivirus çözümlerinin çoğunun sanal altyapıların verimliliğini ciddi olarak düşürdüğünden bahseden Udalov, “Bu nedenle işletmelere, sanallaştırmanın özelliklerini göz önünde bulundurarak tasarlanmış, doğru çözümlerle sanal ortamlarını koruma altına almalarını öneriyoruz”

Kaspersky Lab’in bu konudaki çözümü “Kaspersky Security for Virtualization” (KSV), daha yüksek performansıyla sanal altyapıların verimliliğini düşürmüyor. Şirketlerin sanallaştırma altyapılarını korumalarında etkili olan zararlı yazılım karşıtı bu çözüm, kullanım ve uygulama kolaylığıyla da fark yaratıyor. Çözümün hem fiziksel hem de sanal bilişim varlıklarında gerekli ve geçerli olan bir dizi güvenlik görevini basitleştiren ileri düzey yönetim seçenekleri de bulunuyor.

Sanallaştırma anketiyle ilgili detaylı bilgiye, Kaspersky Lab web portalının sanal ortamlar güvenliğine ayrılmış bölümündeÖzel İçerik” kısmından erişilebilir. “Sanallaştırmayı Uygulamak ve Sanal Ortamlarda IT Güvenliğini Sağlamak: Kurumsal Pazar Sektöründe Türk Akımları” çalışmasına, basit bir kayıt işleminin ardından ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın