Kaspersky’dan Uyarı, Banka Bilgilerinize Dikkat.

Her gün 780 yeni zararlı yazılım kullanıcıların online banka bilgilerini çalmaya çalışıyor. Kaspersky Lab, kullanıcıların online banka bilgilerini çalmak üzere her gün 780 adet kötü amaçlı yazılımın belirlendiğini açıkladı ve kullanıcıları gizli bilgileri ve bu tip bilgileri isteyen online formlar konusunda uyardı.

Güvenli içerik ve tehdit yönetimi çözümleri lideri Kaspersky Lab, güvenlik ağı verilerine göre son üç ay içerisinde her gün ortalama 2000 farklı kullanıcının bilgisayarında Trojan tespit edildiğini açıkladı. Her gün hassas finansal bilgileri hedef alan 780 yeni zararlı program, Kaspersky Lab’in anti-virüs veri tabanına ekleniyor. Bu da şirketin yazılımı tarafından günlük olarak tespit edilen kötü amaçlı yazılımların yüzde 1.1’lik kısmını temsil ediyor.

Ocak ayında Kaspersky Lab uzmanları Trojan-Banker.MSIL.MultiPhishing.gen isimli, Santander, HSBC Bank UK, Metro Bank, Bank of Scotland, Lloyds TSB ve Barclays gibi sayısız bankada hesabı bulunan kullanıcıların hesap bilgilerini çalmak için tasarlanmış program keşfetti.

Trojan nasıl yayılıyor?

Trojan sisteme girdikten sonra çalışmaya başlamak için online bankacılık sevisini bekliyor. Ardından, ilgili bankadan bir doğrulama formu görünümünde bir pencere açıyor. İlginç olarak ise Trojan girilen bilgilerin doğruluğunu kontrol ederek hataya izin vermiyor.

Bu işlemin sonucunda dolandırıcılar kurbanın banka hesabına tam erişimi sağlayan gizli bilgileri ele geçiriyor. Trojan’in başlıca hedef kitlesi ise İngiltere’deki kullanıcılar ve bu virüsün tespit kayıtlarının %90’ının da bu ülkeden olduğuna dikkat çekmek gerekiyor.

Ancak, bankacı Trojanların dünya üzerinde neredeyse her yeri etkilediğini unutmamak gerekiyor. Brezilya en çok hedef alınan ülkeler listesinde %16.9 ile ilk sıralarda yer alırken, bu ülkeyi %15.8 ve %10.8 ile Rusya ve Çin takip ediliyor.

Yorum yapın