KasperskyOS IOT Cihazlarında!

Kaspersky, sıkı siber güvenlik gereksinimleri olan gömülü sistemler için özel bir işletim sistemi tasarladı.

KasperskyOS adı verilen işletim sistemi siber saldırı riskini azalttığını iddia ediyor. Kaspersky Lab’ın en yetenekli mühendislerinin 15 yılı aşkın bir zaman içerisinde yarattığı KasperskyOS, bugün itibari ile dünya çapındaki OEM’ler, ODM’ler, sistem entegratörleri ve yazılım geliştiricilerine ticari amaçla sunuldu.

KasperskyOS genel amaçlı bir işletim sistemi değil. Gömülü cihazların gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanmış. Telekomünikasyon, otomotiv ve sanayi sektörleri olmak üzere üç temel sektörü hedefliyor. Ayrıca Kaspersky Lab, finans sektörü (POS terminalleri ve zayıf istemci PS güvenliği) ve özellikle genel amaçlı Linux tabanlı sistemler ve uç noktalardaki kritik operasyonların güvenliği için de dağıtım paketleri geliştiriyor.

KasperskyOS, gittikçe büyüyen ve her geçen gün saldırıya uğramaya başlamış olan gömülü sistemler ve IoT (Nesnelerin İnternet’i) cihazları için tasarımı dolayısıyla güvenli bir ortam sunuyor.

[mavi]KasperskyOS’nin temel uygulamaları, telekomünikasyon ve otomotiv endüstrileri ile kritik altyapılara özel olarak hazırlanmış.[/mavi]

Zengin özelliklere sahip IOT cihazlarının, tüketicilerin dışında kritik altyapılar tarafında da kullanıldığı ve günlük hayatımızın birçok yönünü kontrol etmeye başladığı modern ve bağlantılı dünyamızda, güçlü bir güvenlik yaklaşımı talebi her zamankinden daha yüksek. Kaspersky Lab’ın baştan sona kendi geliştirdiği mikro çekirdek üzerine temellendirdiği yeni çözümü, Ayırma Çekirdeği, Referans Monitörü, Çoklu Bağımsız Güvenlik Seviyeleri ve Flux Gelişmiş Güvenlik Çekirdeği mimarisi gibi güvenlik odaklı yazılım geliştirmenin köklü ilkelerinden yararlanıyor.

Belirli endüstriler göz önünde bulundurularak tasarlanmış olan KasperskyOS, bu nedenle yalnızca güvenlik sorunlarını çözmekle kalmıyor, aynı zamanda gömülü sistemler için güvenli uygulama geliştirme ile ilgili organizasyonel ve ticari zorluklara da çözüm üretiyor.

Dağıtım esnekliği

KasperskyOS’un gereksinimleri bir müşterinin gelişim sürecine ek bir zorluk getirse de, kendisi maksimum güvenlik sunuyor. Ağ yönlendiricileri, IP kameralar veya IoT denetleyicileri gibi aygıtlar oluşturmak için temel olarak kullanılabiliyor. Telekomünikasyon endüstrisinin, kritik altyapı uygulamalarının ve Nesnelerin İnternet’inin gelişmesiyle ilgili ihtiyaçlara hitap ediyor.

Kaspersky Secure Hypervisor, biraz daha düşük fiyatlı bir çözüm olarak, uygulamaların çalıştırılmalarını, birbirleriyle iletişimleri üzerinde kesin kontrol sağlayarak mümkün kılıyor. Telekom ve otomotiv sektörlerinin ihtiyaçlarını gözeten çözüm, aynı zamanda uç noktaların güvenli işletimi de dahil olmak üzere genel güvenlik amaçları için de kullanılabiliyor.

Kaspersky Security System ise, alışılagelmiş işletim sistemlerinin yanı sıra, diğer gömülü ve gerçek zamanlı işletim sistemlerine de minimum geliştirme masraflarıyla zorunlu güvenlik getiriyor.

“Yüzde yüz güvenlik diye bir şey yoktur fakat KasperskyOS, müşterilerimize ilk %99’u garanti ediyor” diyen Kaspersky Lab Gelecek Teknolojileri İş Geliştirme Başkanı Andrey Nikishin, şöyle devam ediyor: “Teknik açıdan bakacak olursak, gerçekten karmaşık sayılacak bir ortamda sistemimize herhangi bir kod sokmaya çalışmak nafile olacaktır. Avantajımız şu; kötü niyetli operasyonlar, sistemdeki herhangi bir uygulamanın ayrılmaz bir parçası olan güvenlik ilkeleri kapsamında belgelenmemiş olacağından, ilgili payload (yük) çalışamayacaktır. Dolayısıyla KasperskyOS, günümüzün siber tehditlerine karşı bağışıklığa sahiptir.”

Ulaşılabilirlik

KasperskyOS, şu an için dünya çapındaki OEM’ler, ODM’ler, sistem entegratörleri ve yazılım geliştiricilerine sunulmuş durumda. Halihazırda Rusya’nın sistem entegratörü Kraftway (güvenli ağ yönlendiricisi), SYSGO (gerçek zamanlı işletim sistemi PikeOS için Kaspersky Security System ile artırılmış güvenlik) ve Avrupalı sistem entegratörü BE.services (KasperskyOS teknolojisinin özel Programlanabilir Lojik Kontrolörler’e gömülmesi) ile birlikte başarılı projelerin bir parçası oldu. Benzersiz ve her bir müşterinin ihtiyacına özel çözümler sunan bir proje olarak KasperskyOS’un fiyatı da gerekliliklere göre değişiyor. KasperskyOS, Kaspersky Secure Hypervisor ve Kaspersky Security System hakkında ayrıntılı bilgi ve potansiyel müşteri olarak ihtiyaç duyulabilecek iletişim bilgileri KasperskyOS’un özel web sitesinde bulunuyor.

Umarım IOT dünyası Kaspersky’ın bu hamlesine pozitif yönde cevap verir!

Yorum yapın