Kenelere karşı doğal mücadele…

Merhaba arkadaşlar ;

Daha önceki Akreple Mücadele ve keneler hakkındaki yazılarımı okumuşsunuzdur.  Enteresan hayvanlar o kadar araştırma yaptım ki yakında Proser firmasından Ali Bey beni işe alacak 🙂

Öncelikle keneler hakkında sizlere birkaç şey söylemek istiyorum. Ülkemizde kenelerin sayıları gün geçtikçe artıyor ve artık şehrin göbeğine kadar inen bu kenelere karşı elimiz kolumuz bağlı olarak yaşamaya başlıyoruz. Malesef ki durum bundan ibaret…

Keneyle mücadele için neler yapılıyor ?  Şunu bir kere kafamıza sokmamız lazım keneleri yok edemeyiz. Keneleri yok etmek orman yakmaklada olmaz..!

Peki neden ?  Bir dişi kenenin yılda 2000 –  7000 arası yumurta bıraktığını biliyor muydunuz ? İşte bundan dolayı… Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, KKKA virüsü taşıyan kenelere karşı hastalık taşıyan kenelerin görüldüğü 40’ın üzerindeki ilde ilaçlama kampanyası başlattı.

Peki bu işe yarıyor mu ?  Malesef ki hayır. Gün geçtikçe kene ölümleri artıyor. Özelliklede halkımız bilinçsiz olduğu için kırsal kesimde yaşayanlar özelliklede köylüler en fazla zarar görenler arasında.  Bu ilaçlama ilede pekde verim alınamadığı ortada özelliklede açık havada yapılan sivrisinek ilaçlamasına benziyor. Aksine diğer canlılara, bitkilere ve insanlarada bu ilaç tesir ediyor.  Ayrıca 1 ilaçlama ile bu iş bitmiyor. 8-10 yıl ilaçlama yapmak ve yılda en az 3 kez tekrarlamak gerekiyor. Buda milyonlarca dolar masraf demektir.

Alternatif çözümler kene yiyen böcekler ;

Prof. Dr. Miktad Doğanlar ‘ın bir araştırmasını okudum. Amanos Dağları’nda 2005 yılından beri bir inceleme ve araştırmaları yapmışlar, ‘parşömel kanatlılar’ olarak isimlendirdikleri endemik tür olan böcek , kene ile besleniyor.  Bu böcekleri, Amanos Dağları’ndan topladıklarını ve yaban keçisi, sığır, koyun, at gibi hayvanların üzerinden topladıkları böcek ve kenelerle yaptıkları labaratuar testinde aynı ortama koyduklarını belirten Prof. Dr. Doğanlar, “Bu böceklerin sadece kenelerle beslendiğini tespit ettik. Yetişkin bir böcek günde 20’ye yakın keneyi yedi” dedi.

“Ülkemizin aynı ekolojiye sahip yerlerinde yaşayıp yaşamayacağını, oralarda da kenelerin popülasyonunu düşürüp düşürmeyeceğini araştırarak bulmamız lazım.”

Yani keneleri yiyen bir böcek türü var. Peki ne yapılabilir ? Profesörümüze öncelikle teşekkür edip sonrada araştırmaları için devletimizin yardım etmesi gerekiyor.  Acaba bu böcek yüksek dağ yamaçları yerine alçaklarda ormanlarda veya kırsal kesinlerimizde yaşayabilir mi ? Eğer bu böceği kenelerin çok olduğu yerlerde yaşatabilir ve doğal ortamları haline getirirsek günde 20 kene yiyen bir böcek ayda 600 kene yemesi demektir. Alın size alternatif bir çözüm ..! Umarım Prof. Dr. Miktad Doğanlar ‘ın araştırmaları sonuç verecektir ve keneye karşı bir alternatif olabilecektir.

Alternatif çözümler kene yiyen karıncalar ;

Eskişehir Orman Bölge Müdürü Sıtkı Küçüköz, Orman Bölge Müdürlüğü ile beraber bir deneme yapmışlar. Dışardan bir kaynaktan öğrendiklerine göre bir kırmızı karınca türünün keneleri yedikleri söylenmiş.  Karınca yuvalarının bulunduğu Çatacık ormanlarında  Civardan toplanan yedi keneyi karınca yuvalarına yakın bir yere bıraktık. Birkaç saniye içinde kenelere hücum eden karıncalar keneleri yuvalarına taşıdı. Elbette bunu kenelere çözüm bulundu diye söylemek doğru değil. Bu karıncalar belli bir rakımın altında yaşamıyor. Karıncalar yuvanın etrafındaki 80 metre çapında bir alanda bulunan bütün böcekleri topluyorlar.

Araştırmalar ilerletilerek bu hayvanları keneye karşı doğal bir mücadele için kullanabiliriz. Tabiki buda kesin bir sonuç diyemem ama ilacı denedik… En azından doğal bir mücadele olacaktır. Araştırmalar umarım devam eder ve bu kenelere karşı bir çözüm geliştirilebilir diye düşünüyorum . Tabi bu hayvanların doğası gereği nerede nasıl yaşayacaklarını öğrenmek lazım. Bazı yüksekliklerde bu hayvan malesef ki yaşayamıyor.

Alternatif çözümler kene yiyen keklikler ;

Evet yanlış duymadınız kekliklerde kene yiyorlar.  Çevre Bakanlığı yaptığı araştırmada yılda 1 milyon süne ve kene yiyen kekliklerin 10 bin tanesini doğaya saldı. Küçük bir hesapla şunu söyleyebiliriz. 1milyon X 10bin …. Kene ile mücadelede gerçektende çok iyi bir çözüm diyebilirim. Çevre ve Orman Bakanlığı, Yozgat ve Kahramanmaraş’ta Keklik Üretim Merkezi kurdu.

Her iki ilde yılda yaklaşık 90 bin keklik civcivi üretilecek. Önümüzdeki yıl da İstanbul’da Keklik Üretim Merkezi faaliyette geçecek. Bir kekliğin yılda 1 milyon süne, kene yediği belirtiliyor. Yani keklikler bir anlamda doğada keneleri yok edecek bir silah.

Sanırım bunlar arasında en etkili yöntem kene yiyen keklikler… Bu keklikleri aslında kısal kesimdeki köylülerimize 10’ar tane dağıtsak ve yetiştirmelerini istesek kene felan kalmaz. Ayrıca eminim ki milyonlarca dolar harcayıp ilaçlama yaptığımızı göz önünde bulundurursak bu yöntem çok daha etkili olacaktır…

1000 tane köylüye deneme amaçlı verilip daha sonra kademeli olarak 3-5 milyon köylüle keklik verip yetiştiriciliğini yaptırmak sanırım en güzel yol olacaktır.

Her yeri bilinçli / bilinçsiz ilaçlarsanız ne olur ?

Arılar ‘dan tutunda sinek ve diğer böcek türlerine kadar hepsini öldürürsünüz sadece keneler değil tüm canlılara zarar verir. Birçok böcek türü zararlı olduğu kadar yararlı olanlarıda var.

Einstain ‘in bir sözü var. :

Eğer dünyadan ARILAR kaybolursa insan ömrü 4 yıl sonra sona erer..!

Düşünün ilaçlama ‘yı bilinçsiz yapanları ? Çiftçinin eline verilen ilaçları ? Her önüne gelenin ilaçlama yaptığını?

“Kenelere karşı doğal mücadele…” üzerine 6 yorum

 1. İşin aslına bakarsan, çok mantıklı geliyor insana. Fakat, ilaç sektörünün işleri bozulur. Kendileri !!! bilimsel !!! ya o bakıma kekliklerin de zararlarını anlata anlata bitiremezler ve en etkili çözümün kendi firmalarının ilaçları olduğunu !!! bilimsel !!! olarak kanıtlamaya çalışırlar…

  Benim savunduğum yöntem de, yapay değil doğal yöntemler. Keklik beslemek ve bunların avlanmalarını bir süre yasaklamak etkili bir yöntem olabilir.

  Yanıtla
 2. Binlerce yumurtamı (hafif baş dönmesi). Hocam belirttiğin gibi en mantıklısı keklik. Hanelere keklikleri dağıtıp, yetiştirmeleri sağlanabilir. Üreyebilirler. Üreme durumları nasıl bilmiyorum ama Devlet 10 kekliği ÖDÜNÇ verip 10 isteyebilir karşılığında. Hani işimizi görene kadar abii. Zararı bırak kar edecektir bu durumda. Araştırılmalı.
  Şirin hayvanlara benziyor.
  Ötüşüde güzel ki heralde Halkımız Türkü bile yazmış.
  İki keklik bir kayada ötüyor
  Ötmede keklik derdim bana yetiyor [Vay lele lele]
  Her haneye 2 keklik yeter 🙂

  Yanıtla
 3. ya abı sımdı sunu bılmemız gerekıo zıraı ılaclar geregınden fazla sıkılıyor cıftı bılınclı degıl sızler bılmıyorsunuz ama baklagıllerı ne kadar yıkarsanız yıkayın ılaclar cıkmıyor uzerınden keneler kus grıbı vs bunlar bıyolojık sılahlar ınsanlr devetler artık bu yolla savasa basladılar yakında daha ne hastalıklar duyulucak zannedımusunuz kı bunlar yenı bulundu ıcat edıldı arkadaslar …..

  Yanıtla
 4. Yazıya sonuna kadar katılıyorum. Ben zaten doğaya çok düşkün biri olarak herşeyin doğal yolla çözülmesi taraftarıyım. Şuan bulunduğum yerde meyve bahçelerine gitme imkanım oldu bir kaç defa ve oralarda meyvelerin en doğalını gördüm. İnanın ne hormon ne de başka bişey var zerre kadar ve hepsi kocaman bi o kdrda lezzetli. Düşünün; eğer her yediğimiz böyle doğal olsa hem tadına varırız hemde sağlıklı oluruz. Ama herşeye teknolojik(!) çözümler üreteceğiz diye uğraşırken bunları unuttuk! En azından kene konusunda bari doğal mücadele verelim. Ne kaybederiz ki? Teşekkürler…

  Yanıtla
 5. evet zaten karıncalar keneleri ve larvalarını yiyorlar ve kekliklerde yiyorlar bunlar köy ortamındakiler için doğal çözüm ama diğer kesimlerde kenelerden korunmak için kesinlikle derinize ve giysilerinize spreyler sıkmalısınız(farklı ilaçlar).kkka virüsü tehlikeli ama hemen müdahale yapıldığında risk geçiyor ama eğer müdahale yapılmazsa bazı insanlarda kanama olmuyor ve böylece kene ısırmasında virüslere karşı en az 10 yıl bağışıklık kazanılıyormuş.eskiden zaten keneler zararsızdı ne olduda böyle oldular ki? şimdi keneleri uçaklardan atıyorlar sürüyle;hem çoğaldılar hem de tehlikeli oldular.
  bütün yorumlara katılıyorum keklikler giderek azalıyorlar ama karıncalar da ne bulurlarsas yiyorlar bence en iyi doğal çözüm keklik, tabi ilaç çözümündede biraz fayda var

  Yanıtla

Yorum yapın