Kıbrıs Güvenlik Konferansı CypSec ve…

Cypsec2013Son yıllarda dünyaya damgasını vuran siber tehditlere karşı önemini hissettiren siber güvenlik, siber casusluk, internet tehditleri, siber savaşlar ve bu alana yönelik olarak ülkeler kendi güvenlikleri için birçok çalışma yapıyor.

Kıbrıs’da Cypsec Güvenlik Konferansı 2013 düzenlendi. 

İlk kez K.K.T.C’de düzenlenen Siber Güvenlik Konferansı CypSec’de, güvenlik uzmanları kendi uzmanlık alanlarında siber tehditleri gözler önüne sererek, bilinçlenme ve bu konuda çözümleri dile getirmeye çalıştılar.

Tezcan ERŞAYAN, Ozan UÇAR, Mert SARICA, Celil ÜNÜVER, Fatih ÖZAVCI, Can YILDIZLI, İbrahim BALİÇ, Dr. Selim KINACI ve benim katılmış olduğum konferansta birbirinden farklı sunumlarla bu konuda dikkatleri çekerek, çözüm önerileri ile Kıbrıs’lıların karşısında olduk.

Artık ülkeler ve kurumlar hatırı sayılır bütçeler ayırarak, bu konuda çalışmalar yapmakta ve güvenlik konusunda bilinci artırmak için birçok çalışma yapılıyor.

Ülkemiz de bu konuda adım atmaya çalışan ve bu konuda uzmanlarla iş birliğine girmiş ülkelerden biri.  KKTC Siber Güvenlik Konferansı ‘13 bu eksendeki soru ve sorunlara çözüm ve çözüm önerileri sunmaya çalışıldı.

CypSec, KKTC’de bilgi güvenliği ve açılımları konusunda kamuoyunda farkındalık yaratmayı, bilgi ve bilinç düzeyini yükseltmeyi hedefleyen ve bu amaçla her yıl düzenli olarak gerçekleştirilmesi planlanan bir konferansdır.

Öncelikle konferansın fikir ve emek sahibi olan Kasım Erkan‘a teşekkürlerimi sunarım. Kasım bizleri rahat ettirmek için havaalanından indikten sonra ve geri dönünceye kadar elinden geleni fazlası ile yaptı.

Konferans günü biraz yorulsak da, konferanstan sonra müthiş bir şekilde eğlendik.  Kasım, bizlere bir yandan K.K.T.C’nin güzelliklerin, tarihi ve o müthiş manzaralarını gezdirirken diğer yandan da keyifli saatler geçirmemiz için her türlü ayarlamayı ve imkanı sağladı.

Tek başına da olsa 15-20 kişilik bu ekibi mutlu olarak gönderdi.

Konferansta Can ve ekibi Prodaft ile tanışma fırsatı yakaladım.  Özellikle de Prodaft ekibinin ne kadar sıcak kanlı olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.  Prodaft ekibi ile geçirdiğimiz saatler müthiş keyifliydi!

Konferansta Tezcan Ersayan ile de tanışma fırsatını yakaladım. Tezcan hanım ve Kasım’la birlikte Kıbrıs’ın en güzel yerlerini bir bir dolaştık… Buradan Tezcan Hanım’a da teşekkür etmek isterim.

Kibris-manzara-dah   Kibris-Kasim   Kibris-Cratos-Otel

Kıbrıs’a gelinir de Casino’lar gezilmez mi?

Söyledikleri kadar varmış. Müthiş yerler ve çay istiyorum dediğimde hayır diyen olmadığının altını çizmek isterim.

Kıbrıs’da geçirdiğim 3 gün boyunca Cratos Premium otelde kaldım.  Kıbrıs’a gelindiğinde bence kalınması gereken en muhteşem otel olduğunu söyleyebilirim! Müthiş bir manzara, müthiş bir keyif, lüks ve ihtiyacınız olabilecek her türlü şey düşünülmüş!

Yalnız dikkatimi çeken, yavru vatanda sallama çayın bile zor bulunacağı oldu. Meğer onların çay içme kültürü yokmuş. Bir simit kafe bulunca altın bulmuş gibi olduğumu itiraf etmeliyim!

Hemen hemen hiç uyumadık. Sürekli sabah saatlerine kadar gezip, tekrar tekrar muhabbet ediyorduk. Bol bol da fotoğraf çekme fırsatı yakaladım. Gerçi benden de fotoğrafçı olmaz ya, hatıra işte 🙂

Kıbrıslılar umarım bu konferanstan mutlu ayrılmışlardır. Buradan tekrar Kasım arkadaşımıza ve keyifli saatler geçirdiğim dostlara teşekkürlerimi sunarım.

Yorum yapın