Kısaca iPhone X, iPhone 8 ve Plus Modelleri

iPhone X mi? iPhone 8 mi diye sorularla boğuştuğumuz ve merakla beklenen iPhone’un yeni versiyonları tanıtıldı. Fiyatının 5.000TL civarında olması beklenen yeni iPhone’lar için kimileri hüsran yaşadı kimileri ise sevindi.

Evet bakalım bu üç model için farklılıklar ve yenilikler nelermiş?

Karizmasına karizma katan Apple firması ise 10. yılına özel olarak iPhone X modeli ile karşımıza çıktı. Elbette ki insanlar iPhone 8 mi olacak X mi olacak tartışmasını yaparken iki modelin de birlikte piyasaya sürüldüğünü görüyoruz. Bu iki model ile birlikte Plus modelini de yanımıza aldığımız zaman üç farklı model ile karşımıza çıktığını söyleyebiliriz.

yeni iphone x iphone 8

iPhone X 5.8 inçlik bir Super Retina HD ekran ile karşımıza geliyor. Diğer modellerimizden 8 Plus 5,5 inç ve iphone 8 modelinde 4,7 inçlik ekranlar olduğu dikkatimizi çekiyor. Kamera konusunda ise iPhone X ve iPhone 8 Plus modellerinde 12MP geniş açılılı telefoto kamera varken,  iPhone 8 modelinde 12 MP standart kamera kullanıldığı dikkatimizi çekiyor.

ipohne x iphone 8 özellikleri

Çip mimarilerine baktığımız zaman ise 64bit mimariye sahip A11 Bionic çip kullanıldığını görüyoruz. Bu çip üç modelde de aynı şekilde kullanılıyor.

ipohne x iphone 8 mimari

Ekranları kıyasladığımızda ise, iPhone X üzerinde Süper Retina HD ekran konumlandığını diğer iki modelimizde ise Retina HD ekran olduğunu görüyoruz. Ayrıca iPhone X farkını göstererek OLED Multi-Touch ile gelmekte. Diğer modellerimizde ise her zamanki gibi LCD teknolojisi kullanılmış.

ipohne x iphone 8 ekran

Ana kameralara aşağıdaki tabloda ayrıntılı olarak baktığımız zaman, iPhone X farkını rahatlıkla görüyoruz. Çift optik görüntü stabilizasyonu kullanılan iPhone X modeline karşın iPhone 8 modellerinde optik görüntü ile yetiniyoruz. Aynı zamanda çift kamera iPhone X ve 8 Plus modellerinde var. iPhone 8’de ise tek kamera konumlanmış.

ipohne x iphone 8 kamera

Gelelim kameralarımızın video kayıt özelliklerine! Üç modelde de 4K video kaydı standart olarak geliyor ve 1080p HD video kaydı yapabildiğimizi görüyoruz. Kısacası video kayıt konusunda pek bir fark bulunmuyor.

ipohne x iphone 8 kamera

Ön kameralarımıza ayrıntılı baktığımızda ise iPhone X modeli TrueDepth ile öne çıkıyor. Diğer modellerimizde ise FaceTime HD kamera bulunuyor. Üç modelimizin tamamında ön kamera 7MP çözünürlükte ve retina flaş teknolojisi bulunuyor.

ipohne x iphone 8 ön kamera

Peki pil ömrü konusundaki duruma bakalım dersek, yine iPhone X’de 2 saate kadar daha uzun ömürlü pil kullanılarak farkını hissettirdiği dikkatimizi çekiyor. Diğer modeller ise iPhone 7 modeli ile aynı şekilde kullanılmış.

ipohne x iphone 8 pil

Boyut ve ağırlıklarda ise bariz farklar karşımıza çıkıyor. iPhone X modelimiz iPhone 8 ile 8 Plus modelleri arasında hem ağırlık hem de boyut olarak ortanca kardeş gibi düşünülmüş.

ipohne x iphone 8 boyutları
ipohne x iphone 8 - kapasite