İşi Uzmanına Bırakmak Lazım

Evet işi uzmanına bırakmak lazım. Hele ki kritik durumlarda tercihimiz muhakkak işin uzmanları olmalı. Yaklaşık 12 senedir blog yazıyorum. Hatta onüçüncü yıla geçtiğimiz Temmuz ayında merhaba diyerek 3500’e yakın blog yazdım. Belki bu konuda kendime uzmanım diyebilirim. Ancak her konuda uzman olamıyoruz…

SEO dediğimiz meret de bunlardan bir tanesi…

Google’ın son 15 yıllık gelişimine şahit oldum. Teknolojinin evrimine, evlerimizdeki internetin 14kb’den 1Gbit’e kadar yükselişine, mobil cihazların öne çıkışına hatta IOT’un hayatımıza girişine kadar. Ancak teknoloji o kadar hızla gelişiyor ve çeşitleniyor ki, bir ihtiyacınız olduğu zaman öğrenmek zor, test etmek daha da zor bir hale geliyor.

Uzmanlık mı? Sanıyorum onun için minimum 10.000 saat çalışmak lazım!

Google’ın son 15 yıllık gelişimine şahit olsak da SEO bilgimiz belirli çerçeve ve sınırlar arasında kalıyor. SEO konusunda bir İlyas Teker olamam, Ömer Akgün’e yetişemem, Mehmet Emre Baş’ın çırağı olmam bile zor? Ya da Uğur Güney…

Ancak SEO noktasında atacağımız her adımın doğru olması ve hatayı Google’ın affetmeyeceğini iyi biliyorum. Tecrübelerim bununla şekilleniyor. Elbette ki hata yaparak tecrübe kazanıyoruz. Ancak birçok SEO uzmanı arkadaşım sayesinde tecrübelerimi büyük yanlışlar yapmadan edinebiliyorum. Gerçi her zaman bu kadar şanslı olamıyoruz ayrı mesele…

İnternette bununla ilgili güzel bir söz okumuştum. 

Tecrübe = Yediğin Kazıkların Bileşkesi!

SEO tarafında bugüne kadar birkaç hata yaptım. Bu hatalarım bana tecrübe olarak geri dönerken, beraberinde 3.500 yazı yazdığım 12 yıldır ayakta tuttuğum blogumuma verdiğim emeklerden acısı çıktı. Geçtiğimiz aylarda benzer bir hatanın eşiğinden döndüğümü sizlerle paylaşmak istedim.

Malumunuz Google amcamızı sürekli takip ediyoruz. Tahminlerde bulunuyoruz. Geçtiğimiz sene ise https’e zorunlu geçmek zorunda kalacağımı tahmin etmeye başlamıştım.  Özellikle de Uğur Güney ile muhabbetim ve ardından bana uyarıları dikkatli olmam gerektiğini birkaç kez tekrarlaması bana yetiyordu. -ki SEO uzmanlarının bir kısmı da bunu söylüyor.

SSL’e Zorunlu Geçiş

Velhasıl kelam bir ara fırsat buldum ve SSL’e geçmek için sunucumu ayarlamaya başladım. Sağ olsun, Sunucu Çözümleri firmasından Ferdi Küçük çok yardımcı olmuştu.  Bir gece ansızın SSL geçişini yaptım.

Yalnız düşünemediğim, SEO tarafında yapmak zorunda olduğumuz işlerdi. Bazılarını kaçırmışım 🙂  Velhasıl kelam aylık ziyaretçi sayım 450.000’den 150.000’e kadar düştü. Elbette ki Google Analytics üzerinden bunu takip ediyor ve hatanın nereden kaynaklandığını çözmek için uğraşıyordum. SSL geçişim aklıma gelmedi değil! İlk olarak Mehmet Emre Baş ile bu konuyu konuştum ve sağ olsun bana birçok öneri verdi.

Sonrasında Ömer Akgün imdadıma yetişti. 

Ömer ile birlikte düşüşün sebeplerini iyice masaya yatırarak tek tek önlemler almaya başladık. Aslında bu düşüşün tek bir sebebi yoktu. Mesela blogumda 12bin bağlantı vardı ve 11bin tanesi kırıktı!

Düşünebiliyor musunuz? 

Emre’nin güzel bir tespiti vardı. Onbir bin adet kırık bağlantı (iç, dış, görsel vs..) Bunun gibi birkaç hatam vardı ve bu hatalar SSL ile birleşince sanırım Google amcamı fena halde kızdırmıştım. Ömer ile devam ettiğimiz SEO ayarları ise sonuç vermeye başladı. Artık düşüş durdu ve duraklama süresinde bir ay kadar sabit seyrettim.

Şimdi ise istatistiklere baktığım zaman tekrar yükseldiğini görüyorum. Diğer bir yandan AMP sayfalarımı da aktif ettim. Elbette ki AMP’ın da büyük bir etkisi oldu.

Sonuç olarak işi uzmanına bırakmak lazım. Bunu kötü bir tecrübenin eşiğinden dönerek tekrar tescilledim. Ancak bu tarz işler birazcık maliyetli. Blogumun halen daha profesyonel bir SEO uzmanının elinden geçirilmesi gerekiyor.

Hani derler ya 6 ayda bir mutlaka check up yaptırmalısınız! 

Ben de şöyle diyorum 1 yılda bir muhakkak bir SEO check upı yaptırın ve işi uzmanına bırakın… Ömer Akgün’e ve Emre Baş’a destekleri için teşekkürlerimi sunarım. Şimdi sırada SEO için bütçe ayırmak var!

“İşi Uzmanına Bırakmak Lazım” üzerine 7 yorum

 1. Merhaba,
  Bu tespitleri yaparken ( kırık bağlantı ) kullandığınız herhangi bir tool var mı? İncelemelerin içeriği hakkında bilgi verir misiniz?

  Cevapla
 2. Sitenize gelen bağlantıları basit olarak search console üzerinde ya da ücretli ahrefs aracından bulabilirsiniz. Bu linklerin sitenizde hangi sayfaya yönlendiyorsa o sayfanın mutlaka çalıyor ya da mantıklı 301 yönlendirmesi yapılmış olmalı.
  Sitenizde kırık link var taramasını yine ücreti bir araç olan screaming frog ya da deepcrawl ile yapıp sorunları tespit edebilirsiniz.

  Kırık linkler direkt olarak Google da sıralama sinyali değildir ama Hamza abinin bu sitesinde olduğu gibi öyle etkili içerikleriniz vardır ki birçok yerde paylaşılmıştır ama tıklayan 404e düşüyorsa kötü bir kullanıcı deneyimi oluşturacaktır.

  Cevapla
 3. Hamza bey çok güzel bir yazı olmuş. Keşke hiç bitmese diyebileceğiniz yazılar olurya bazen işte öyle geçirdim içimden. Ayrıca Ömer Akgün, Uğur Güney, Mehmet Emre Baş gibi değerli seoculardan da haberim oldu. Umarım bir gün bu seocularla çalışmak nasip olur.

  Cevapla
 4. @neptunyum: wordpress blogda dışarı çıkan linklerden hangilerinin kırık olduğunu görmek için broken-link-checker isimli plugin kullanabilirsiniz. periyodik olarak tarama yapar ve ulaşamadığı bağlantıları bildirir. bunların bağlantısını kolayca kaldırabilirsiniz.

  Cevapla
 5. Selamlar Hamza,

  SEO severek yaptığım bir iş fakat seninle çalışmak bambaşka bir keyif. Desteğimden memnun kalmış olmana ise ayrıca sevindim. SEO ile ilgili ne zaman bir ihtiyacın olursa çekinmeden iletişime geçebilirsin.

  Sevgiler.

  Cevapla
 6. İşi uzmanına bırakmak konusunda yazdıklarınıza harfiyen katılıyorum. Türkiye’de SEO ajansı denildiğinde akla ilk gelen ajanslardan tutun, SEO alanında o nam yapmış SEO uzmanlarına kadar çalıştığım marka için bir çoğundan hizmet aldım. İnanın bana hiçte öyle söylendikleri gibi değillermiş. Uzmanı seçerken de kulaktan duyma şişirilmiş bilgilere de itibar etmemek gerekiyormuş. En son Ömer Akgün ile temasa geçtim ve önceden çalıştığım ajans ve danışmanların aslında bana fayda değil aksine siteme resmen para karşılığı kurşun sıktıklarını farkettim. Sağolsun Ömer hocam sayesinde site bulunduğu sektörde şuanda hemen hemen bütün kelimelerde ilk sayfa ilk 3 sırada konumlandı. Bilgi ve tecrübelerinden epeyce faydalandık, faydalanmaya devam ediyoruz.

  Cevapla

Yorum yapın