Komplo Teorisi

Merhaba arkadaşlar,  bugün sizlere kafamda oluşturduğum bir komplo teorisinden bahsedeceğim.  Aslında teorim doğru ama pratikte ne aşamadadır bilemiyorum.  Buyrun beraber tartışalım…

Bugün sağlık ocağından bir hanımefendi telefon açtı bana.  Telefonda şunu söyledi.

” Merhabalar Hamza Bey. Kızınız ile igili bir problem var.  2 gündür size ulaşmaya çalışıyordum. Kızınızın kanında Guatr madde yoğunluğu olarak fazla çıktı. Acilen sağlık ocağına bebeğinizi getirirseniz kan alıp tekrar test etmemiz gerekiyor. “

Açıkcası ne olduğunu anlayamadım.  Şaşırdım çünkü ben yeni doğan kızımı hiç sağlık ocağına götürmemiştim. Özel hastaneye gittik.  Doğumda özel hastanede oldu.  Ayrıca benim cep numaramı nereden buldular ?

Bu sorular kafamda yankılanırken bunun bir telefon şakası olabileceğini düşünmeye başladım.  Telefondaki hanımefendiye…

“Hanımefendi sanırım bir yanlışlık var. Yanlış yeri aradınız sanırım”
“Siz Hamza Şamlıoğlu değil misiniz ?”
“Evet benim”
“Kızınız yeni doğdu adı Almina Zeynep”
“Tamam da siz nerden biliyorsunuz?  Ben hiç sağlık ocağına götürmedim ki”
“Evet haklısınız biz hastaneden kan örneğini aldık.  Bilgilerinizide…”

biraz araştırma yaptım. Meğer kanunen yeni doğan her bebeğin kan örnekleri sağlık ocağına gönderiliyormuş. Yani kızımın Adı, Soyadı, Doğum Tarihi, Kan örnekleri sağlık ocağına teslim edilmiş.  Sanırım sadece bununla kalmayacaktır.

Ad, Soyad, Anne Adı, Baba Adı, Doğum Tarihi ve diğer kimlik bilgileri,  adres, telefon ve diğer iletişim bilgilerimiz hatta ve hatta kan örneği yani DNA, Kalıtsal rahatsızlıklar ve vucut hakkındaki herşey…

Peki sağlık ocağı bu kan örneği ile sadece kan tahlili mi yapıyor ?

Buradan sonrasınıda biraz araştırdım kaynağıma göre bu örnekler ve bilgiler Ankara’ya gidiyor. Fakat Ankara’da nereye neden ?

İşte bu kısımda komplo teorimi ortaya atmak istiyorum.

Devlet tüm hastane ve özel kuruluşlarda yeni doğan bebeklerin kan örnekleri ve özel bilgilerini topluyor. Bu bilgiler biryerlere kayıt ediliyor. Ülkemizdeki nufus yoğunluğunu ve teknolojiyi göz önünde bulundurduğumda bu bilgilerin kağıt üzerinde yada tüp içerisinde kalmayacağını düşünmeye başladım.  Muhakkak ki bir bilgisayara yada bilgisayarlara (Server çiftliği) aktarılıyordur.

Peki sonra ?

İşte olay buradan sonra başlıyor. Devletin elinde o kadar büyük bir güç var ki sahip olmak için birileri herşeyi göze alabilir diye düşünüyorum. Bu kanun kaç yıldır işliyor bilmiyorum ama  birkaç yıl önce bile başlamış olsalar Türkiye’nin geleceğini ellerinin içine aldıklarını söyleyebilirim.

Türkiyede doğan tüm bebeklerin anne ve babalarına kadar tüm bilgileri…

Bu bilgilerle neler yapılabilir hiç düşündünüz mü ?

Hadi doğum tarihi, tckimlik numarasını felan es geçtim de kan örneğinden DNA ‘sına kadar gerçirebileceği hastalıklar, zeka testleri, genetik bozukluklar gibi birçok bilgiyi ellerinde barındırıyorlar demektir.

İşte tam bu noktada aklıma komplo teorisi geldi.

Acaba bu bilgilerin saklandığı bilgisayarlar (server çiftlikleri) ne kadar güvenli ?
Bu bilgisayarlara dışarıdan erişim var mı ?
Bu bilgisayarlar nerede saklanıyor ?
Bu bilgisayarlara erişim izni hangi seviyeye kadar verilmiş ?
Bu bilgisayarların polis yada jandarma gibi güvenlik birimleri ile korunup korunmadıkları,
Hangi işletim sistemini kullanmaktalar ?
Hangi yazılımlarla datalar kayıt edilmekte ?
Bu yazılımlar hata verdiğinde yazılımcılar veritabanına erişip programı düzeltme adı altında kopyasını alabilirler mi ?
Bu bilgileri diğer ülkelerin istihbarat servisleri acaba ele geçirirse ?

ve bunlar gibi sorulabilecek yüzlerce soru …  Hiç düşündünüz mü 10 yada 20 yıl sonra Türkiye’de son 30 yılda doğan bebeklerin kayıtları yanlış ellere geçerse neler olabilir ?

Çok mu karamsarım ? Yoksa çok mu abarttım ?

Belkide bu bilgiler sadece sağlık ocağında kalıyordur ?
Sağlık ocağı sadece test yapıp devletin kasasından birkaç iğne, ilaç harcayarak bizlerin sağlığını düşünüyordur ?
Belki özel hastanelere devlet güvenmiyordur ben halkımın mağdur olmasını istemem siz tekrar test yapın belki yanlış tanı koymuşlardır diye yapıyorlardır ?
Belkide devlet sağlığımızı düşünüyordur ?

Sizce ?

“Komplo Teorisi” üzerine 20 yorum

 1. İyi yönden bakmak lazım diyeceğim ama bir türlü diyemiyorum. Daha yeni 800 bin öğretmenin bilgileri bir sql dosyasının içinde rapide upload edilip dağıtılıyorsa(artık bunu kim yaptı, ilsis sisteminde açık mı vardı? yoksa erişime müsait biri tarafından mı yapıldı bilemem)artık varın gerisini siz düşünün… Hatta düşünmeyin 😀

  Yanıtla
 2. Yanlış hatırlamıyorsam uygulama uzun süredir var. 98’de kardeşim doğduğunda eve gelmişlerdi sağlık ocağından. Sizde olduğu gibi bizde huylanıp kan almalarına izin vermedik. Sizin düşündükleriniz genelde herkesin aklına gelenler. Bence bunları düşünmekte haklısınız.

  Yanıtla
 3. ÇoGarip bir olay ama günümüzde değerlendirirsek sağlam bir teori.Amma birde şu var: Bizim ülkemiz bunu yapmış olsaydı, şimdiye kadar elinde değerlendirebileceği nice yetenekler olurdu.

  Yanıtla
 4. Hayatımız tehlike de bu bilgiler ile ilerde klon çocuklar ile karşılaşırsak bunu hatırlarım 🙂

  Yanıtla
 5. Bildiğim kadarıyla o kan örneklerini sağlık ocağında enfeksiyon var mı diye bakıyor. Ankara’ya gönderiliyor orada da zeka testleri, genetik bozukluklar için bakılıyor. İleride karşılaşabilecek sıkıntılar için daha kundakta bilgi veriliyor, önlem alınması için. 3 yiğenim var, her seferinde değişik yetkililere sormuştum. Benim anladığım kadarıyla bu şekilde bir işleyiş var. Aslında dediğin gibi konu bilgisayar ortamında olduğunda kötü amaçlı kullanmak gibi bir seçenek doğru olduğu kadar, hemen aklımıza gelebiliyor.

  Fakat, bebeğinin olduğunu takip edecek yabancı biri TC kimlik numaranı v.s. bir çok bilgine şu anki sistemde zaten ulaşabilir 🙂

  Yanıtla
 6. İyi niyetli olarak düşünecek olursam bence güzel bir uygulama, ama senin komplo teorilerini duyduktan sonra kafam biraz karıştı 🙂

  Bunun yanında ben bu olayı, insanların Devlet Hastanelerine olan güvenini arttırmak için yapılmış biri girişim olarak değerlendiriyorum.

  Yanıtla
 7. Bu tür olaylara bende normal gözle bakamıyorum. İçimde hep bir şüphe farklı düşünceler oluşuyor. Belkide insanlara karşı güvenimi yitirdiğim içindir. Yaşadığımız hayatta ki tehlikelerin ne kadar farkındayız acaba?

  Yanıtla
 8. bence fazla olumsuz düşünmemek lazım 🙁 hem teori gerçek olsa ne yapılabilinir ki? illaki minareyi çalan kılıfını biçmiştir;) bindik bi alamete gidios kıyamete hesabı… 🙂 umarım devlet bizi düşünüodur yoksa fena :S :DD

  Yanıtla
 9. Düşüncelerinizde haklısınız sanırım. Bu tür bir bilginin daha düne kadar tutulmasının doğru olup olmadığı tartışılıyordu. Biz de biyoloji bölümünden bir öğretim görevlimizle bu konuda epey sohbet etmiştik. Ama bu bilgilerin tutulmaya çoktan başlandığını buradan okuyunca çok şaşırdım. Bu tür bir bilginin tutulması etik değil diye düşünüyorum. İnsanın isteği dışında rahatsızlıklarının bilinmesi yanlış.
  Umarım sadece rahatsızlık tespiti ile kullanılıyordur da, bu fikirleriniz sadece komplo teorisi olarak kalır 🙂 Saygılarımla.

  Yanıtla
 10. hamza de get biraz tatil yap la çok fazla düşünmeye başladın paranoyak olacaksın bu gidişle

  Yanıtla
 11. Postmanator yorumuna koptum 😀

  Anlaşlan Hamza abi de benim eski halim gibi çok fazla yabancı film izliyor :)))

  Al sana bişi daha belki de böylece cinayet yerinde rastlanan bi delildeki dna sahibine daha çabuk ulaşabilecekler 😛 Yabancı filmlerde bu da vardı sanki 😀

  Yanıtla
 12. Konuya ilgisi yok ama, birde muayene öncesi hastanın hikayesinin yazılması var.
  Sorular ve hikaye bitene kadar neredeyse hasta artık iyileşecek. Annenin ne zaman doğduğundan, geçirdiği hastalıklara, oradan bebeğin en lüzumsuz ayrıntılarına kadar herşeyi soran bir sağlık anlayışı…
  Anne biran önce çocuğu için birşeyler yapabilmeye çırpınırken pratisyenler (veya herkimseler) hikaye yazma derdindeler.

  Yanıtla
 13. ben katılıyorum teorine, mümkün. başta vermek istemedim kan örneğini ama doktorlar bir hastalığın erken tedavisi vs. diyerek içime ukte düşürdüler. elinden alınıyor kan, oğlumun eli halen mor ve ben keşke vermeseydim diyorum şimdi.

  Yanıtla
 14. Devletin işi bu, sağlığımızı düşünmek, topluma fayda sağlamak (refah, huzur).
  Teorilerin bir çoğunu okurken “neden olmasın” diyedim, halbuki “kesinlikle olmaz!” demeliydim.
  Ne yazık ki “herşeyin olabileceği, herşeyin mümkün olduğu” bir ülkede yaşıyoruz.
  Devlet çocuğunun kan örneğini aldı diye huylanıyorsun, ve yorumdaki arkadaşlarda öyle. Böyle olmamalı demek istesemde haklısınız. Şüphe ve tereddütlerinizde de öyle.
  Devlet sitelerinin tasarımını gördük, yer yer güvenirliğini ve erişebilirliğini hep birlikte gördük.
  Yarım aklımda bu bilgiler sonucunda neler yapılabilir diye hemencecik düşünüp birkaç güzel ve çirkin şey söyleyeyim.
  Başka insanların eline geçerse:
  Bağışıklık sistemi kontrol edilip belirli bölgelere (sümen altından) etkili virüsler salınabilir. Bi salgın çıkar, bir bölge yok olur.
  İyiye yormak gerekirse:
  Geçirdiği hastalık ve tedaviler sonuçlarıda kaydediliyordur belki. Eğer X ve Y hastalığını geçirmiş bir kişinin Z hastalığına yakalanma riski yüksekse sistem bu tür analizler yapıp sana olduğu gibi insanları bilgilendirebilir.
  dna testleri yapılıp aslında çocuğun o ana ve babadan olup olmadığı öğrenilebilir. Yada mahkeme karar çıkarınca direkt sonuca ulaşılabilir. O kadar masraf ve zaman kaybından kurtulmuş olunur. Ne güzel.
  Ya en azından “nenem” sağlık ocağına gittiğinde “sigorta karnesinin ön yüzü fotokopisi için” karşı bakkala göndermesinler. Hani bunu görünce ne teoriye bakıyorum ne teknolojiye. Boşa yaşıyoruz.

  Yanıtla
 15. Bu bilgilerin devlette olması,yani Ad, Soyad, Anne Adı, Baba Adı, Doğum Tarihi ve diğer kimlik bilgileri, adres, telefon ve diğer iletişim bilgilerimiz bizi rahatsız ediyorsa durum çok vahim,,,

  Şu an facebook da aktif bir kullanıcının adı soyadı dogum günü dogum yeri ayrıntılı adresi annesinin,babasının adı en sevdigi arkadaşları en sevmedigi arkadaşları nelerden hoşlandıgı,hangi yemekleri sevdigi,tarihleriyle beraber resimleri,videoları, katıldıgı etkinlikleri -partiler,piknikler geziler-,siyasi görüşleri,yetenekleri,arkadaşlarının arkadaşları,onlarla nereden tanıştıgı bilinebiliyor…

  Facebook amerikanın hizmetinde ve facebook un 35 milyon kullanıcısı var
  bunun 15 milyonu nun aktifkullanıcı oldugunu düşünürsek
  1 tüp kandan kat kat tehlikeli oldugunu anlarız

  düşünürsek amerikanlara böyle bir istihbarat servisini kendi ellerimizle sunuyoruz…

  acaba bendemi çok karamsarım
  🙂

  Yanıtla
 16. Dna çok ciddi bir bilgiymiş uzmanların dediğine göre. Belli dna türüne göre biyolojik silah bile yapılabilirmiş.

  Yanıtla
 17. Benim 2011 de bir erkek çocuğum oldu 3 farkli zamanlarda topuk kanı alındı. Çocuğum down sendromu , ve bunla beraber tüm iç organları yetersiz. Ve iki kez kalp ameliyatı olduktan sonra tam 1 yılını doldurup vefat etti. Bu zaman zarfında birkez olsun topuk kanı sonucu bana bildirilmemisti , topuk kanı alınmasının ve bunu gerekirse zor kullanarak yapılmasının daha başka sebebleri olduğu açık. Yani aşı için ebeveyn isteği dikkate alınabilir yani aşı yaptırmaya bilir ama topuk kanı vermeyen ebeveyn suçlu sayılıyor yasamiza göre.

  Yanıtla
 18. Böylece geniş tabanlı bir veri Bankası oluşturuluyor, Ve hani şu dünyamızı yöneten serefsizlerin organ ihtiyacina binaen kaybolan çocuklar.

  Yanıtla

Yorum yapın