Lenovo Ideacentre Y900 İnceleme

Bilgisayar dünyası gelişirken oyunculara özel donanımlar da büyük bir hızla gelişiyor ve büyüyen bir pazar olarak ilgi çekmeye devam ediyor. Birçok marka da oyunculara özel sistemleri üreterek tüketicinin kalbini çalmaya devam ediyor.

Lenovo Y900 oyunculara özel bir sistem olarak karşımıza çıkıyor.

İş dünyası ve son tüketiciler daha küçük cihazlara yönelirken, oyuncu dünyası Daha güçlü işlemci gücü, daha iyi grafikler ve görüntüler, daha hızlı diskler derken  kocaman ekranlar ve özel kasalarla devlerin dünyasını yaşıyor.

Oyuncular genelde masaüstü cihazları tercih ederler. Bunun da en büyük sebebi, soğutma sistemlerinin özel olması ve istedikleri zaman upgrade yapabilmektir. Son birkaç yılda ise bu kavram yavaş yavaş yerini dizüstü bilgisayarlara bırakmaya başladı. Bilgisayar üreticileri artık çok güçlü dizüstü bilgisayarlar üretebiliyor ve oyunculara özel dizüstü bilgisayarlarla müthiş performanslar sergileyebiliyor.

Lenovo Y900’de bu teknolojilerden bir tanesi!

Lenovo Y900 bu yıl Las Vegas’ta düzenlenen etkinlikte tanıltılmıştı. Lenovo’nun oyuncular için üretmiş olduğu Ideapad Y900 dizüstü bilgisayarı son derece güçlü ve müthiş donanımlarla karşımıza geliyor.

Media Markt mağazalarından inceleyerek alabileceğiniz Y900 modeli oyuncu bilgisayarını yerinde incelemenizi tavsiye ederim. Özellikle de  17.3 full HD IPS ekranı ve müthiş performansına hayran kalacağınızı düşünüyorum.

Grafikler müthiş ve görüntü çok net üstelik bir dizüstü bilgisayar olsa dahi 17,3 inç boyutunda ekrana sahip ve müthiş bir performans sergiliyor. Yansıma engelleyici özellikli yapısı ile arkadan gelen ışıklara karşı ekrana ışık yansımıyor.

Klavye ve touchpad ise oyuncular için özel olarak dizayn edilmiş. Klavye tuşlarının alt kısmı deri hissi veren özel bir kaplama ile örtülüyor. Ayrıca karanlık ortamlar düşünülerek klavyedeki tuşlar için arkadan aydınlatma sağlayabiliyor. Diğer bir yandan Num Lock tuşlarına yer verildiğini ve klavyede farklı renk tonları kullanıldığının altını çizmek gerekiyor.

Tuşların kullanımı ise oldukça rahat, bir masaüstü bilgisayar performansını ve rahatlığını verebilen Y900 oyuncular için bayağı ilgi çekecektir.

Oyuncular için olmazsa olmazlar arasına ses çıkışlarını da eklememiz gerekiyor. Lenovo bu noktada da oyunseverler üzmemiş. Dünyanın en önemli ses donanımları üreticilerinden JBL ile iş birliğine giderek, Y900 modelinde Dolby Surrond sistem kullanmış. Sistemin 3W gücündeki subwoofer’i olduğunu ve basları çok net duyabildiğinizi de söyleyebilirim.

Turbo Moduna Geçin!

Klavyenin sol üst tarafındaki TURBO tuşundan da bahsetmeden geçemeyeceğim. Bu tuşa bastığınız zaman Y900 dizüstünüz turbo moda geçiyor ve dünyanın en iyi oyunlarını müthiş bir performansla sunabiliyor. Turbo moda geçtiği zaman Y900 hızınıza hız katarak performansını maksimum hale getiriyor.

Elbette ki soğutma unutulmamış!

Bu tarz oyun cihazları masaüstü bile olsa soğutma sistemleri en önemli donanımlardan biri haline gelmiştir. Oyuncular için dizüstü bilgisayarlar akıllarda büyük bir soru işareti olarak soğutma sistemlerini sorgulamak gerekir.

Lenovo Ideapad içerisindeki özel soğutma donanımı alt kısımındaki hava çıkış noktaları ile kendini belli edecektir. O müthiş performans için kullanılan özel soğutma donanımları sayesinde performanstan ödün vermiyor.

Lenovo Ideapad Y900 özelliklerine baktığımız zaman,

Y900 17,3″ ekranı ile tam 4,4 kilo ağırlığı ile karşımıza çıkıyor. Normal bir dizüstü bilgisayara göre hem daha büyük hem de ağır olduğunu söylemekte yarar var. Ancak bu müthiş donanıma karşın 1,5cm kalıklıkla dikkatimi çektiğini söylemek istiyorum.

Kalbinde 6. nesil Intel Core i7 işlemcisi barınıyor. Overclock yapılabildiği gibi son teknolojiye sahip işlemcimiz sıkı bir performans sergiliyor. Cihazımız 64GB’a kadar RAM desteklediğinin altını çizmek gerekiyor. Evet yanlış duymadınız! Lenovo bu noktada oyun severleri hiç üzmüyor. İleride sistemlerini upgrade yapabilecekleri gibi 64GB ile müthiş bir RAM kapasitesi sunuyor.

Ekran kartına baktığımız zaman Nvidia’nın GTP 980M grafik işlemcisini kullandığını göreceksiniz. Elbette ki oyuncular için en ideal görüntüyü sağlıyor. Diğer bir yandan performans dünyasının olmazsa olmazlarından birisi de SSD disklerdir. Y900 üzerinde üksek hızlı yeni nesil  SSD diskler kullanılmakta ve 2 X 1TB sabit disk kullanabiliyorsunuz.

Upgrade unutulmadığı gibi yüksek performansı ile de dikkatinizi çekecektir. Metal fanlara sahip çift fanlı soğutma sistemi özel tasarımlı kasası ile bir araya gelince iyi bir soğutma sağlıyor. Ayrıca oyun oynarken sizi aşırı derecede rahatsız etmediğini de söyleyebilirim.

Madem kablosuz dünyaya oyuncular da merhaba diyecek o zaman pil ömrü ne durumda?

İlk olarak merak ettiğim özelliklerinden birisi de pil ömrü olmuştu. Bu noktada da beni şaşırtmayan Lenovo Y900 oyunculara 5 saate kadar oyun oynamaya imkan sağlayacak bir pil kapasitesi sunuyor.

Sonuç olarak, tasarımı ile ilgimi çeken, performansı ile masaüstü oyun bilgisayarlarına kafa tutabilen bir dizüstü bilgisayarla karşı karşıyayız. Oyuncular için müthiş bir performans sergileyen Y900 ileride upgrade yapabileceğiniz şekilde tasarlanmış. Ayrıca pil ömrü, yüksek teknolojisi ve özel tasarımı ile dikkatleri üstüne çekecektir.

Ekrandaki aksiyon hızlandıkça, Ideacentre Y900’ün dahili ve harici LED ışıkları hafif bir ateş parıltısı yaymaya başlıyor. Geniş depolama alanı ve 64GB’a kadar RAM desteğinin beni benden aldığını söylemem gerekiyor. Ön fanı çıkarılabiliyor ve PSU toz filtrelerine sahip! Kısacası canınız hiç sıkılmayacak.

Son teknoloji ve müthiş performans sergileyen Lenovo Ideapad Y900’ü görmek veya incelemek isterseniz en yakın Media Markt mağazasına veya online alışveriş sitesine göz atabilirsiniz.

“Lenovo Ideacentre Y900 İnceleme” üzerine 2 yorum

  1. Yoga serisi cihazlar son zamanlarda epey ilgimi çekiyor. Gerçi ben bu tip oyuncu laptoplarından ziyade ultrabook tarzı olanları tercih ediyorum. Uzun süren Mac maceramdan sonra Windows platformuna Yoga serisi bir cihazla dönmeyi düşünüyorum.

    Cevapla

Yorum yapın