WordPress 4.7 Yeni Özellikleri İle Yayınlandı!

Meşhur CMS altyapımız WordPress yeni sürümü ile birçok özellik sunmaya başladı. Sürükleyici öne çıkan görseller ve video başlıklar barındıran yepyeni bir varsayılan tema ile sitenizi canlandırabilirsiniz.

Temaları arasında bulunan Yirmi Onyedi kurumsal sitelere odaklanıyor ve bir çok bölüme sahip özelleştirilebilir bir ön sayfa ile beraber geliyor. Bileşenler, dolaşım ve sosyal menüler, logo, özel renkler ve daha fazlasını kullanarak kişiselleştirin. 2017 için yeni varsayılan temamız bir çok dilde, her türlü cihazda ve bir çok kullanıcı için harika bir şekilde adaptasyon sağlıyor.

Sizin siteniz, sizin yolunuz

Tema Başlangıç ​​İçeriği

Yeni sitenizi özelleştirmek için harekete geçtiğinizde size sağlam bir taban sunmak için bazı temalar başlangıç içeriği ile beraber gelebilirler. Bu kimi zaman kurumsal bilgilerinizi içeren bir bileşeni iyi bir konuma yerleştirmek gibi bir içerik olabileceği gibi kimi zaman da sosyal bağlantılar için örnek bir menü olabilir. Hiç merak etmeyin, siz kaydedip yayımlamadığınız sürece sitenizde yeni hiç bir şey görülmüyor.

Video oynatıcı

Canlı önizleme yaparken sitenizin bazı bölümlerinde simgeler görünür olacaklar. Bu kısayollara tıklayarak direkt düzenlemeye başlayabilirsiniz. Başlangıç içeriği ile beraber sitenizi özelleştirmeye başlamak her zamankinden daha hızlı bir hale geldi.

Akıcı menü inşası

Bir çok menü sitenize ait sayfalara bağlantılar veriyor, fakat ya sitenizde henüz hiç sayfa yoksa? Artık özelleştiriciyi terketmenize ve değişikliklerini kaybetmenize gerek kalmadan menü oluştururken yeni sayfalar ekleyebilirsiniz. Özelleştirmelerinizi yayımladığınız zaman oluşturduğunuz sayfalar doldurmanız için sizi bekliyor olacaklar.

Özel CSS

Bazen sitenizi mükemmele ulaştırmak için bir kaç görsel iyileştirme yapmak gerekebilir. WordPress 4.7 özel CSS ekleyip değişikliklerin sitenize nasıl yansıyacağını görebilmenizi sağlıyor. Canlı önizleme sayfayı yenilemenize gerek kalamdan hızlı bir çalışma imkanı karşımıza geldi.

PDF Küçük resim önizlemesi

WordPress 4.7 ile belgeleri yönetmek artık daha kolay. PDF yüklediğinizde belgelerinizi daha kolay ayırt edebilmeniz için küçük resimler oluşturacak ve kolaylıkla istediğinizi bulabileceksiniz.

Pano sizin dilinizde

Sitenizin bir dilde yayın yapıyor olması ona içerik sağlayan herkesin yönetim panelinde aynı dili tercih edeceği anlamına gelmiyor. Sitenize daha çok dil ekleyin ve kullanıcı profillerinde kullanıcı dili ayarı ortaya çıkacaktır.

REST API içerik uç noktalarıyla tanışın

WordPress 4.7 yazılar, yorumlar, terimler, kullanıcılar, meta ve ayarlar için REST API uç noktaları ile karşımıza yenilenerek geliyor.

İçerik uçları WordPress siteniz için temiz, standartlara uygun arayüze sahip, eklentiler, temalar, uygulamalar ve daha fazlası için yeni ve gelişmiş yollar ile makine-okunabilir harici bir erişim sağlamakta.

Yazı Tipi Şablonları

Tüm yazı tipleri için sayfa şablonu becerisinin açılmasıyla, tema geliştiricileri artık WordPress şablon hiyerarşisi üzerinde daha fazla esnekliğe sahip olacaksınız.

WP_Hook

Eylemlerin ve filtrelerin altında yatan kodlar yol boyunca modernize edildi, hatalar düzeltildi ve elden geçirilerek yeni sürümü ile karşımıza geliyor.

Daha fazla tema API güzellikleri

WordPress 4.7 tema geliştiricileri için yeni işlevler, çengeller ve davranışlar içeriyor. Tema geliştiricilerin hoşuna gideceğine eminim!

Ayarlar kayıt API’ı

register_setting() fonksiyonu geliştirildi, artık tip, açıklama ve REST API görünürlüğü içeriyor. Böylelikle daha rahat kullanabilirsiniz.

Özel Toplu Eylemler

Tablolar listesi ile artık toplu düzenleme ve silme işlemlerinden fazlasını yapabilirsiniz.

Özelleştirme değişiklik kümeleri

Özelleştirici içinde değişiklik kümelerini kaılıcı hale getirebiliyorsunuz, aynı otomatik kaydedilen taslaklar gibi. Bu sayede başlangıç içeriği gibi heyecan verici yeni özellikler de olanaklı hale geliyor.

Daha fazla bilgi için WordPress geliştirici sayfalarını inceleyebilirsiniz. Her zamanki gibi WordPress’i güncellemeden önce Database ve FTP yedeği almanızı tavsiye ederim.

Keyifli bloglamalar…

“WordPress 4.7 Yeni Özellikleri İle Yayınlandı!” üzerine 4 yorum

  1. Hamza hocam merhabalar, 4.6 ve 4.6.1 sürümlerinde karşılaştığım bir hata vardı: Bazen bir sayfa üzerinde sık sık değişiklik yaparsam sayfanın veri tabanı ile bağlantısı kopuyordu ve “güncelle” butonuna bastığımda otomatik olarak ana domaine gidiyordu site ve değişiklikler kaydedilmiyordu. 4.7 sürümünde bununla ilgili bir iyileştirme yapılmış mıdır? Veya bu hatanın kaynağı nedir? Teşekkürler.

    Yanıtla
  2. Hocam merhabalar, 4.7 güncelleme yaptığım zaman about.php error hatası alıyorum neden acaba?

    Fatal error: Call to undefined function get_user_locale() in /home/xxxxx/public_html/wp-admin/about.php on line 22

    sonra sayfayı yenile diyorum. Veri tabanını güncelle çıkıyor. Güncelleyince düzeliyor. Bir kaç sitem var. güncelleyeyim dedin hepsinde aynı hataları verdi.

    Yanıtla

Yorum yapın