LG G2 İnceleme

LG_G2_inceleme (29)Yoğunluğumdan dolayı biraz geç de olsa LG G2’yi sizlerle paylaşmak istedim. Son dönemlerde hamleleri ile dikkatleri üstüne çeken LG, Android konusunda da en iyisini yapabileceğini kanıtlayan bir cihazla karşımıza geldi.

Belki birçoğunuz LG’nin teknoloji konusunda ne kadar ileride olduğunu hatta ekran konusunda büyük bir üretici olduğunu bilmiyordur. LG, ekrandan tutun da pil teknolojilerine kadar birçok konuda uzman ve piyasada gördüğünüz birçok teknolojik ürünün içerisinde imzasını taşıyor.

LG G2 ise yine imzasını attığı müthiş ürünlerden bir tanesi olarak karşımıza geldi. Akıllı telefonlar konusunda LG’nin pek fazla ismi duyulmamıştır. Geçmişte bir dönem cihazlarını ülkemizde görmüştük, fakat pek de dikkate almadığımızın altını çizmek isterim. LG, G2 ismindeki yeni modeli ile bu algıyı tamamen ortadan kaldırıyor.

Hatta Samsung’un S3 ve S4 ürünlerine ve Xperia Z Ultra’ya  karşı ideal ve sıkı bir alternatif olarak düşünülebilir!

LG, G2 için çok büyük hedefler konulmuştu. Bu hedefleri ne kadar tamamladılar tam bir bilgim yok. Fakat G2 ürünü ile şuan Android konusunda müthiş bir fark yarattığını söyleyebilirim.

LG G2 modeli, donanım konusunda da rakiplerine göz dağı veriyor. Snapdragon 800 işlemcisi ile güç alan LG G2 modeli akıllı telefonumuz, dört çekirdekli işlemcisi 2.26GHz hızında çalıştırıyor. Aynı zamanda bu işlemciye Adreno 330 GPU ile grafik desteği veriyor.

Böyle bir donanıma sahip olmak gerçekten de insanı keyiflendiriyor!

LG G2’nin 16GB’lık bir hafızası var. Maalesef ki üzerinde bir hafıza kartı girişi olmadığı için hafızasını artıramıyoruz. Aslında cihazın bana göre tek eksi tarafı bu olsa gerek…

LG_G2_inceleme (1)   LG_G2_inceleme (2)   LG_G2_inceleme (3)

Gerçi cihazınızda müzik ve videoları abartmıyorsanız yeterli gelebilir. Fakat işletim sistemi üzerine birkaç da uygulama kurduğunuz zaman 6-8 GB kadar boş alanınız kalıyor. Bu alan Android işletim sisteminin çalışması için ideal, hatta bol bol da resim ve video çekebilirsiniz. Fakat arşivleme yapmadan önce iki kere düşünmenizi tavsiye ederim. Bir süre sonra hafızanız size yeterli gelmeyebilir.

Eğer fotoğraf, müzik ve videolara önem veriyorsanız LG G2’nin 32GB’lık modelini almanızı tavsiye ederim. En azından kapasite sorununuz ortadan kalkacaktır. Ek bir hafıza kartına da  ihtiyaç duyulmayacak…

Akıllı telefonumuz LG G2 üzerinde Android işletim sistemi yağ gibi kayıyor diyebiliriz. Kilitlenme, takılma gibi sorunlarla karşılaşmıyorsunuz. En baba CPU ve RAM isteyen birçok uygulama LG G2 üzerinde sıkı bir performansla çalışabiliyor.

LG_G2_inceleme (4)   LG_G2_inceleme (5)   LG_G2_inceleme (6)

LG G2 için bir başka dikkat çeken eksiklik ise Türkiye’de Radyonun çalışmadığı. Neden olduğunu bilemiyorum. Sanırım TRT bandrolü yüzünden maliyetleri düşünüp, koymama ihtimalleri yok? Acaba öyle mi?

Uygulamayı yükleseniz dahi, radyonuz çalışmıyor. Yine de buna çözüm bulmak kolay, birçok Android platformundan bir ROM indirerek, cihazınızın radyo özelliğini aktif edebiliyorsunuz.

Başka bir eksikliği ya da bana göre negatif bir tarafı yok. Aksine kendinden beklenileni fazlası ile yerine getiren bir cihaza sahipsiniz.

LG G2’nin Snapdragon 800 işlemcisi 2.26GHz saat hızında çalıştığını söylemiştim. En yakın rakibi Xperia Z Ultra gösterilebilir. Ya da Samsung S4’ü rakip olarak görebilirsiniz.

LG_G2_inceleme (7)   LG_G2_inceleme (8)   LG_G2_inceleme (9)

LG G2’nin içerisinde ayrıca 2 GB Ram olduğunun altını çizmek istiyorum. Android platformlarında öne çıkan RAM ihtiyacını LG G2, 2GB’lık kapasitesi ile rahatlıkla karşılayabiliyor.

LG G2 ile yaptığım Benchmark Pİ ve Linpack testinde en iyi sonuca ulaştığının altını çizmek istiyorum. Kısacası Xperia Z Ultra ile Samsung S4 geride kalıyor!

Hali hazırda LG G2 akıllı telefonumuz Android 4.2 işletim sistemi ile karşımıza geliyor. Herkesin merak ettiği konu ise acaba Kit Kat sürümü Android 4.4 için LG’nin ne durumda olacağıydı. İnternetteki açıklamalara göre LG G2 Aralık ayında Android 4.4 KitKat sürümüne yükseltilecek!

LG_G2_inceleme (10)   LG_G2_inceleme (11)  LG_G2_inceleme (12)

Kısacası LG G2 modelimiz Android 4.3’ü es geçip, Android 4.4 ile kullanıcılarına sürpriz yapacak gibi görünüyor.  Eğer böyle bir hamle yaparlarsa, birçok Samsung kullanıcısı bile, LG G2’ye terfi edebilir. Hatta Sony’den bile müşteri çalabileceğine inanıyorum.

LG G2 üzerinde 5.2 inçlik kocaman bir ekran kullanılmış. Büyük ekran kullanıcıları için ideal bir telefon olduğunu söylesem de bazıları için çok büyük gelebilir. Fakat yan çerçeveler mümkün olduğu kadar küçük kullanılması için tasarlanmış. Bu sayede verimli olarak en azından tek elle kullanımlarda bir artı sağlayabiliyor.

Tek elli kumanda için klavyeye ek bir özellik de konulmuş. Hem tek el, hem de çift el için sanal klavye tasarımlarını değiştirebiliyorsunuz.

LG_G2_inceleme (13)   LG_G2_inceleme (14)   LG_G2_inceleme (15)

Fakat cihazı iki elle kullanmak daha iyi!

Ekranı 5.2 inçlik ve üzerinde True HD IPS Plus panelleri kullanılıyor. Ekran, Full HD çözünürlük desteklemekte. Aynı zamanda Gorilla Glass 3 teknolojisine sahip. Kısacası kolay kolay çizilmeyen ve kaliteli bir ekrana sahip olacaksınız.

Ekranın bir diğer önemli özelliği 442 ppi değerine sahip piksel sayısı olarak görülebilir. Bu yüksek ppi değeri sayesinde son derece net ve berrak görüntü kalitesi ile sizleri karşılıyor. Özellikle de ilk elinize aldığınızda renklerin canlılığı ve netliği ilginizi çekecektir.

Ekranlardaki en önemli dezavantaj ise parlaklık değerleri olarak karşımıza geliyor. Güneş altındaki kullanımlarda birçok cihaz sınıfta kalabiliyor. LG G2’de ise parlaklık konusunda iyi bir iş çıkardıklarını söyleyebilirim. G2 akıllı telefonumuz 450nit parlaklık değeri sayesinde güneş ışığı altında rahatlıkla okunabiliyor!

LG_G2_inceleme (16)   LG_G2_inceleme (17)   LG_G2_inceleme (18)

Enerji tasarrufu konusunda da ekranımız pil ömrüne büyük bir katkıda bulunuyor. Elbette ki akıllı telefonlarımızın en çok pil tüketen parçası ekranlardır. LG ekranında kullandığı pil tasarruf teknolojileri sayesinde pil tüketimini de olumlu yönde etkiliyor.

Büyük ekran, son model bir akıllı telefon denildiği zaman ilk akla gelenlerden bir tanesi de kameralardır!

LG G2’de 13 megapiksel çözünürlüğünde bir kamera konumlandırılmış. Kameramız aynı zamanda optik görüntü sabitleyici teknolojisi sayesinde daha net fotoğraflar çekmeyi sağlıyor.

Megapikseller büyüdükçe titreşim fotoğraf çekimindeki en büyük sorun olarak karşımıza gelmekte. Nokia gibi LG’de bir görüntü sabitleyici teknolojisinden yararlanarak titreşimleri minimum seviyeye indirip, daha net fotoğraflar çekilmesini sağlamaya çalışmış.

Saniyede 60 kare fotoğraf çeken kameramız full HD olarak 1080p videolar kayıt ediyor. LG G2’nin ön yüzünde de bir görüntülü görüşme kameramız bulunuyor. Öndeki bu kameramız ise 2.1 MP çözünürlüğüne sahip.

LG_G2_inceleme (19)   LG_G2_inceleme (20)   LG_G2_inceleme (27)

Genel olarak iki kamerayı da başarılı buldum. Fakat bir Nokia Lumia 925 ya da 1020 kadar iyi olduğunu söyleyemem! Video çekimlerinde ise bir odak sorunu olduğunu düşünüyorum. Kameramızı hızlıca hareket ettirirsek, arada görüntü atlamalarını da görebiliyoruz. Böyle bir donanımda bence eksik kalmış bir fotoğraf yazılım sorunu var. İlerleyen dönemlerde kamera yazılımına el atacaklarını ve bir güncelleme yapılabileceğini düşünüyorum.

Son kullanıcı için ise, harika fotoğraflar çekebileceği, hele ki gün ışığında keyifli anların yakalanabileceğinin altını çizmek lazım. Sonuçta bir akıllı telefon ve kamerasını DSLR olarak düşünmemek gerekiyor.

LG_G2_inceleme (28)   LG_G2_inceleme (29)   LG_G2_inceleme (27)

LG G2 ile farklı kullanıcılar için kişisel modlara sahip!

LG’nin yeni akıllı telefonu LG G2’nin Misafir Modu ve Privacy Keeper özelliği ile arkadaşlarınıza veya davetsiz misafirlere karşı kendinizi koruyabilirsiniz.

Akıllı telefonunuzun sizden başka kimse tarafından kullanılması istemeyenler, akıllı telefonunu kendine özel hissedenler için geliştirilmiş olan modlar sayesinde daha rahat olabilirsiniz. Evde çocuğunuz telefonunuzla oynayıp, ayarları bozabilir veya farkında bile olmadan uygulamalarınıza giriş yapabilir.

Ya da bir arkadaşınız sizden izinsiz telefonunuzu kurcalamak isterse, kullanıcı modunu kullanarak davetsiz misafirlere karşı korunabiliyorsunuz.  Ayrıca Privacy Keeper özelliği ile de sizi arayan kişinin bilgilerini otomatik olarak gizleyebilirsiniz. Gelen aramaların görünmesini istemiyorsanız, bu özelliği etkinleştirmek yeterli…

Misafir Modu ile ilgili videoya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

LG, donanımdan hiç de taviz vermeden, sıkı bir pil performansı sunuyor. Android işletim sistemi kullanan kişilerin en büyük sorunu olan pil sorununun da ötesine geçilmiş!

LG G2 artık donanımdan nasıl tasarruf ediyorsa, bir iPhone’a karşı daha verimli daha iyi bir pil ömrüne sahip olduğunun altını çizmek gerekiyor. Kocaman ekran ve dört çekirdekli işlemciye karşın 3000mAh’lık pili gayet verimli bir performans sunmakta. Samsung Galaxy S4 kullanıcılarının 2600 mAh’lık bir pile sahip olduklarını da söylemeden geçemeyeceğim. Kısacası pil konusunda rakiplerinden kat kat daha iyi durumda!

Kişisel kullanımım içerisinde yoğun bir mail trafiğine ve mesajlaşma trafiğine sahibim. LG G2 ise, birkaç haftalık deneyimlemem ile beni yarı yolda hiç bırakmadı!

Gelelim tasarımına!

LG G2, Samsung S4’deki gibi plastik bir kasaya sahip. Tasarımı gayet şık ve güzel duruyor. Plastik malzeme ise elinize alındığı zaman öyle dandik bir his de vermiyor. Gayet kaliteli ve hoş bir şekilde izlenim uyandırıyor. Telefonun inceliği ise tasarımdaki o ayrıntıları dışarı vuruyor. Sağlamlık konusunda da bir kere elimden düşürdüğümü ve hiçbir sorun olmadığını söylemek istiyorum.

Kasamız tek bir parçadan oluşuyor. Arka kapak açılmıyor ve pil çıkarılamıyor. Siyah ve beyaz olarak iki farklı renkle karşımıza geliyor. Siyah rengin daha karizmatik durduğunu söyleyebilirim.

 

LG G2’yi elimiz aldığımız zaman ön yüzünde hiçbir fiziksel tuş olmadığını göreceksiniz. Navigasyon tuşları tamamen dokunmatik olarak ekranın alt kısmında konumlandırılmış.  Açma kapama tuşumuz ise telefonun arkasında kameranın alt kısmında ses tuşları ile birlikte konumlandırılmış. Elbette ki inceliğine katkıda bulunduğunun altını çizmek isterim.

Cihazı ilk olarak eliniz aldığınız zaman bunun açma tuşu nerede?

Şeklinde soru sorabilirsiniz. LG G2 farklı bir tasarımla karşımıza gelerek ses tuşlarını ve açma tuşunu arkada kameranın altında konumlandırarak bir yeniliğe imza atıyor.

İlk başta bana biraz ters geldi. Fakat tek elle kullanımda arkadaki tuşlara rahatlıkla müdahale edebildiğimi gördükçe, kolay bir kullanım sağladığını fark ettikçe sevmeye başladım.

Radikal bir tasarım değişikliği ve kullanıcılar her zaman alışkanlıklarını iyi karşılamazlar. Bu radikal değişim ilk başta bana da ters gelse de sonradan ne kadar tatlı bir değişim olduğunu görüyoruz.

LG G2’de bu radikal tasarımı, başarılı bir değişiklik olarak düşünüyorum…

Ekranı açmak zor olur diyenleri duyar gibiyim! Rahat olun, siz de çok kısa bir sürede alışıp, keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca LG ekran açmak için veya ekranı kilitlemek için ayrı bir özellik geliştirmiş.

Ekrana çift dokunduğunuz zaman, ekran açılıyor aynı zamanda çift dokunduğunuzda kilit ekranına otomatik olarak geçiyor. Kısacası rahat bir kullanım sağlamakta.

Not olarak belirtmek istiyorum. Ekranda boş bir alana çift tıkladığınız zaman kilit ekranına geçiyor. Uygulamalar menüsünü açtığınız zaman ekranda boş bir alan bulamayabilirsiniz. Doğal olarak kilit ekranına dönmek için çift tıklamamak işe yaramayacaktır. Boş bir alanda çift tıklamanız gerekiyor.

Sim kart girişimiz LG G2’nin sol kenarında bir kapak içerisine gizlenmiş. Ufak bir iğne ile açtığımız yuvadan sim kartımızı takmak için özel bir aparat çıkmasını sağlıyor. Bu iğne ise, LG G2’nin kutusundan çıkıyor. Ufak iğnemiz G harfi tasarımı ile kutumuzun içerisine konulmuş. Bu parça nedir denilerek bir kenara atmamanızı tavsiye ederim : )

LG G2’nin üst kısımda kızıl ötesi yuvası konumlandırılmış. Ufacıcık bir nokta olduğu için pek de fark edilmiyor. LG G2’nin alt kısmına baktığımız da ise, micro USB girişi dikkatimizi çekiyor. Aynı zamanda bu girişin sağ ve sol yanlarında ızgara şeklinde küçük deliklerle ses çıkışı hoparlörünün konumlandırıldığını görüyoruz. Yine mikrofon deliğimiz cihazın alt kısmında konumlandırılmış. Bu sebepten dolayı herhangi bir ses kısılması, ses gitmeme gibi bir problem yaşamıyorsunuz. 3,5 mm kulaklık girişi ise yine alt kısımda sol bölüme eklenmiş.

LG G2’de LG’ye özel uygulamalar sizleri karşılıyor. Özel ekran uygulamalarından tutun da spesifik birçok uygulamaya kadar LG dünyasından faydalanabiliyorsunuz.

Mesela, “answer me” isminde üzerinde yüklü gelen bir uygulamadan kısaca bahsetmek istiyorum. Telefonumuz çaldığında ilk olarak kim aradığına, sonra açma tuşuna sonra da kulağımıza götürerek yanıt veriyoruz. Answer me uygulaması sayesinde telefona cevap ver tuşuna basmanıza gerek yok. Telefona bakıp, sadece kulağınıza götürmeniz yeterli! Telefonu kulağınıza götürdüğünüz zaman otomatik olarak telefonu açıyor.

Yine bir başka LG özelliği olarak gözlerimizi takip eden bir ekrana sahip olduğumuzu hatırlatmak isterim. S3 kullanıcıları ve S4 kullanıcıları iyi bilirler. Telefona baktığımız sürece, telefonumuz gözlerimizi algılıyor ve ekranı kapatmıyor. Eğer kafamızı başka bir yöne çevirirsek, ekranımız bir süre sonra kararıyor. LG’de de aynı şekilde gözlerimizi takip eden bir ekran bulunuyor. Bu sayede ekrana baktığımızı algılayarak, ekranı karartmıyor. Ya da ekrana bakmadığımız zaman pil tasarrufu için ekranı otomatik olarak karartabiliyor.

Tüm evde tek bir kumanda, LG G2 ile keyfini çıkarın!

Telefonun kızıl ötesi yuvasından bahsetmiştim. Bu özelliği sayesinde LG G2 cihazınız bir tv kumandası, bir reciver kumandası hatta bir klima kumandası yerine kullanılabiliyor.

Kumanda yazılımı olan “Quick Remote” ile dilediğiniz gibi telefonunuzu herhangi bir cihazın kumandası haline getirebilirsiniz. İçerisinde yüze yakın marka modelinin kumandası kayıtlı.

Eğer kayıtlı markalar arasında yoksa, özel bir kumanda oluşturabiliyorsunuz. Özel kumanda oluştururken size vereceği direktiflerle kumandayı öğrenmeye başlıyor. Özel kumandayı cihazınızın üstüne tutarak, direktifleri yerine getirdiğinizde kumandanın kızılötesi sinyallerini kayıt ederek, kendine kopyalayabiliyor. Bu sayede, istediğiniz bir kumandayı cihaz üzerinde oluşturup, telefonunuzdan cihazınızı kontrol edebilirsiniz!

Evimde reciver, tv ve klimamı birkaç günlük telefonum olan, LG G2 ile kumanda ediyordum! Müthiş bir keyif… 

Hanım kumanda nerede? 

Hiç gerek yok, çaktırmadan telefonunuzdan televizyonun kanalını değiştirip, klimayı kontrol edebilirsiniz 🙂

Donanımı, tasarımı, LG’ye özel farklılıkları ve pil konusunda LG G2 takdire şayan bir akıllı telefon haline gelmiş! Hatta tam akıllı bir telefon diyebilirim. Mesela iPhone’lar bana yarım akıllı geliyor 🙂

Fiyatı ile performansını kıyasladığım zaman Xperia Z1,ya da Samsung Galaxy Note 3 alacağınıza, rahatlıkla gidip LG G2 alın! Memnun kalacağınızı düşünüyorum…

“LG G2 İnceleme” üzerine 8 yorum

 1. Eğer Samsung Galaxy S4 veya Sony Xperia Z1 arasında kalan arkadaşlar varsa LG G2’ye göz atmalarında fayda var. Gerçektende hem özellikler, hem arayüzü, hemde 3000 mAh bataryası ile ihtiyaçlaçlarınızı üst düzeyde karşılayabileceğinizi düşünüyorum…

  Yanıtla
 2. Hocam bir düzeltme yapmak isterim. Radyo için Rom yüklemeye gerek yok. System/app altında bulunan LgFmradyo.apk ve odex dosyalarını FmRadyo olarak değiştirmek yeterli. Tabi bunu yapabilmek için Root yapmak gerekiyor.

  Yanıtla
 3. telefon alacak arkadaşlara benden tavsiye lg g2 mükemmel bir telefon.Kısa ve öz kusursuz diyebilirim,yapabileceklerinin sınırı yok

  Yanıtla
 4. Evet inceleme güzel ama sayfalara bölsen daha süper olurdu. Okurken bir süre gözler sulanıyor 🙂

  Her neyse, ben LG G2 deneyimini bir hafta boyunca yaşadım. LG’ye bu harika cihaz için sonsuz kere teşekkür etmek gerek. Ancak, kullanışsız Android yüzünden aldığım fiyata satmak zorunda kaldım.
  iOS ile hiç alakası olmayan, uygulamaları doğru dürüst çalışmayan, belirli hesapları otomatik olarak senkronize edememesi Android’i bırakmamın başlıca nedenlerinden birisi.

  En sinir olduğum hususta, Google Play Store’da kitapları incelerken, sana Twitter’dan mention atmıştım geri geldiğimde Google PS sanki yeni açılıyormuş gibi oldu. Gerçek anlamda hayal kırıklığı yaşadım ve o an bırakmaya karar verdim.

  Tekrar ifade etmekte fayda var, LG G2 enfes bir telefon. 60FPS video kaydı ise tam bir efsane.

  Yanıtla
 5. Arkadaslar Biri Acil Yardım Edebilirmi LG G2 Dün Aldım Ama Hatalı Olarak Aldım Telefonun Surekli Kulaklik Takili Görünüyor Takilmamis Olmasina Ragmen Note 3 Neo Ile Takas Yaptim Ama Not un Vaadi Dolmustu Ekran Kasa Cam Bide Iyimi Yapmisim Kotumu Pismanlik Duygusu Kapladı Birden 🙁

  Yanıtla
 6. A.s. lg c2 tel aldim internetten video açtığım zaman çok karincali gösteriyor bulanık yani bunu çok denedim ama 10 video dan 9 böyle ben eski s3 mini kullaniciyiydim on da böyle sorun yok hatta aynı anda aynı videoları aciyorum mini daha net acaba lc nin ayarindan olabilirmi Teşekkürler

  Yanıtla

Yorum yapın