Neden Apple Store’dan Alışveriş Yapmalıyım?

Apple_Cay_TabagiDuymayan yoktur sanırım Apple bir süre önce Apple Store Türkiye’yi online olarak bizlere açtı. Teknoloji devi Apple’ın uzun bir süredir Türkiye’de mağaza açması bekleniliyordu.

Offline mağazadan önce Online olarak bizlere açılan Apple Store Türkiye, Türkçe olarak özel hazırlanan tasarımla karşımıza geldi. Hele ki çay tabağı tasarımına hasta olduğumu söylemek istiyorum. Hatta bu yazıyı yazmamdaki en büyük sebep tasarımdaki çay tabağının hatırıdır diyebilirim.

Apple bu tasarımla aslında yerelleştirmeye ne kadar önem verdiğini bizlere gösteriyor. Şimdiden satışlarına başlayan, Apple Türkiye Store’u deneyimlemeye çalıştım ve avantajlarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

http://store.apple.com/tr adresinde hizmete sunulan online mağazamız, Apple’ın Türkiye ile ilk teması olarak karşımıza geliyor. Apple Türkiye mağazası 1 Kasım itibariyle hizmete girdi. iPhone 5s 2149 TL’den, iPhone 5c ise 1849 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.

Diğer mağazalara oranla 100 TL civarında fiyatlar oynayabiliyor. Peki asıl soru şu…

Neden Apple Store TR mağazasından alışveriş yapmalıyım?

Apple, sanal mağazası internet üzerinden alışverişlere farklı bir boyut kazandırıyor.

Apple, Türkiye pazarı için Online satış kanalı geliştirdi. Bu online satış kanalı içerisinde direk olarak Apple’ın profesyonel satış sorumluları ile muhatap oluyorsunuz. Profesyonel satış sorumluları olan Apple Genius kişileri ile dilerseniz video konferans yapabilir ve satın alma sırasında istediğiniz soruyu sorabilirsiniz.

Çevrimiçi mağaza üzerinde ayrıca telefon desteğine de başvurabiliyorsunuz. Önemli olan nokta ise, Apple’ın satış uzmanlarının satış üzerinden komisyon almamaları!

Yani ürün satılsa da satılmasa da adamların bir kazancı yok. Doğal olarak klasik prim alan satışçıların zorlamalarından ve ikna çabalarından uzak, profesyonel bir satış uzmanı ile karşı karşıyasınız. Sorabileceğiniz Apple hakkındaki her türlü soruya da net bir cevap alındığının altını çizmek isterim.

Apple_iadeÜrünü beğenmedin mi? Hoşuma gitmedi, Canım sıkıldı. Çok para verdim… 14 gün içinde iade et!

Apple Online Store’un önemli bir özelliğinin de ürünü 14 gün içerisinde hiçbir sebep belirtmeden iade edebilmek olduğunun altını çizmek isterim.  Mağaza içinde kredi kartınıza 12 taksit yaptırabildiğiniz gibi peşin ya da havale ile ödeme şekilleri de mevcut.

Şöyle bir düşünün ürünü aldınız ve 14 gün içerisinde dilediğiniz gibi iade edebiliyorsunuz. Üstelik iade için sizden herhangi bir ücret talep edilmiyor. Kargoyu Apple Türkiye, gönderip sizden aldırmakta. Tek yapmanız gereken Apple Türkiye’den geri iade talebi yapmak. Herhangi bir sebep sormadan, size kargoyu gönderip, ürünü iade alabiliyorlar.

Elbette ki ürün iade için bazı şartları mevcut. Mesela Apple ürünlerinin çalınmaya karşı koruma kilitleri var. Üründe bu kilidi aktif ettiyseniz iade ederken ve iade talep ederken şifresini paylaşmak zorundasınız. Aksi takdirde geri iade kabul edilmeyebilir. Bunun yanı sıra, paketi açılmış yazılımlar ve lisanslar için de iade sorunu yaşanabilir. Sonuçta lisansın veya yazılımın paketi açıldıysa, kopyalanma riski ortaya çıkıyor.

Lazer Baskı!

Apple’ın online alışveriş sayfasındaki bir diğer özellik ise, ücretsiz olarak lazer baskı yapılabilmesi. Apple Store TR alışveriş sayfasından alacağınız iPod, iPod Touch ve iPod nano gibi birçok ürünün üzerine istediğiniz bir mesajı ya da ismi yazdırabilirsiniz. Hatta bir iPad üzerine, “Sevgilinize özel” lazerle bir mesaj yazıp, hediye ettiğinizi düşünün! Bu hizmet için herhangi bir ücret de talep edilmiyor!

Apple_Lazer

Özel Konfigürasyon Oluşturabiliyorsunuz!

Birçok mağazaya göre uygun fiyat avantajı sunan, Apple Store Türkiye’de ürün alırken özel bir konfigürasyona sahip olabilirsiniz. Dilerseniz 4GB RAM’e sahip, bir Macbook’u 8GB’a yükseltebilir, dilerseniz diskinizi SSD disk olarak değiştirebilirsiniz. Yapacağınız değişikliklerden sonra siparişinizi tamamlayıp, direk olarak Apple’dan size özel hazırlanmış konfigürasyonlu Macbook’lar teslim edilebiliyor.

Diğer mağazalarda böyle bir şansınız maalesef ki yok! Önce ürünü alıyorsunuz. Sonra da bir Apple servisine gidip, 4GB Ram daha satın alıp,  üstüne üstlük içine takmaları için 100TL kadar servis ücreti ödüyorduk. (Elbette ki özel cihaz istetebiliyoruz tabi biraz fazla beklemek kaydıyla…)

Apple Store TR mağazasında ise, ram yükseltme, ssd disk değiştirme gibi konfigürasyon değişikliklerini yaptığınızda ürün size özel hazırlanıp, ek bir servis ücreti talep edilmeden ve aynı süreçte teslim ediliyor.

Apple_Ozel_Donanim

Ücretsiz Kargo

Elbette ki birçok sanal mağazada belirli bir ücretten sonra, kargo için ücret talep edilmiyor. Apple Store TR’de de bu avantaja sahipsiniz.  Yapacağınız alışverişler eğer 235 TL ve üzeri ise, kargo ücreti almadan teslim edilebiliyor.

Taksit İmkanı, Havale ve Peşin Ödemelerde İndirim!

Benden duymuş olmayın ama peşin ödemelerde indirim alabiliyorsunuz. Taksit imkanı da sunulmuş, Master, Visa ya da Amerikan Experss gibi kartlara 12 aya kadar taksit yapılıyor.

Ek olarak  banka havalesi de yapabilirsiniz. Alışverişlerinizde banka havalesi yapıyorsanız, havale yaparken sipariş kodu numarasını  (WU Numarası) (Açıklama: http://store.apple.com/tr/help/payments) EFT ya da Havalenin açıklama kısmına bildirmeniz gerektiğini unutmayın! Aksi takdirde ödeme kabul edilmeyebilir. Siparişiniz ipal olabilir.

Hediye Kutusu ve Mesajı

Ürününüzü 12 TL’ye hediye paketi yaptırabiliyorsunuz. Hatta kutunun üzerine istediğiniz bir mesajı yazdırmanız da mümkün!

Telefonda Ücretsiz Türkçe destek!

Aklınıza bir şey mi takıldı? Sormak istediğiniz ya da merak ettiğiniz her konuyu, telefon açarak ücretsiz destek alabiliyorsunuz. Telefonda karşınıza çıkacak olan Apple uzmanları (Apple Genius) ürünlerle alakalı her türlü soruya karşı donanımlı ve bilgili. Sorduğunuz sorulara sıkılmadan, fazlası ile cevap verebiliyor.

Apple Store TR üzerinde yardım istiyorum kısmına gelip, telefon numaranızı bırakırsanız, mesai saatleri içerisinde sizi arayarak, destek veriyorlar.

Merhaba_Ali

Türkçe F Klavye ve Q Klavye Seçimi!

Ürünü Türkiye’den aldığınız için Türkçe F ya da Q klavye seçebiliyorsunuz. Yani yurtdışından bir Macbook alırsanız, Türkiye’de Türkçe klavye değişimi için yaklaşık olarak 500TL kadar ek ücret ödemek zorunda kalıyorduk.

Maliyet üzerine maliyet! Ek olarak bir klavye ücreti ya da servis ücreti ödemeden, Apple Store Türkiye’den F ya da Q Türkçe klavye seçebilme imkanınız var!

Fiyatlar İngiltere ile Aynı! 

Önceden Amerika’dan ya da başka ülkelerden ürünü satın alıp, ülkemize getiriyor ya da getirtiyorduk. Şimdi ise buna gerek kalmadı. Çünkü fiyatlar İngiltere ile aynı seviyede ve Türkiye için Türkçe klavye ile 2 yıl garanti veriliyor! Şimdi kim gidip Amerika’dan ürün almak ister ki?

Amerika ile aramızda kur farkı ve KDV farkından dolayı elbette ki fiyatta biraz artış var. Fakat bu artışı Türkçe klavye kulllanmak, şarj adaptörünü 220V’a çevirtmek için vereceğiniz farkı düşündüğünüzde, hiç gerek kalmıyor! Garantiyi de düşünmek lazım! Türkiye’den aldığınız için 2 yıl garantiye sahipsiniz!

Öğrenciler İçin Özel İndirim!

Öğrenci misiniz? Apple Türkiye’ye öğrenci olduğunuzu bildirmeniz yeterli! Onlar öğrenciler için yaklaşık olarak 200 TL kadar indirim yapıyorlar! (Şimdilik sadece Mac bilgisayarlar için geçerli) Apple eğitim indirimi adı altında öğrencilere bu avantajı da sağlıyor!

Not: Benden duymuş olmayın ama, telefon açıp, satış danışmanına ben öğrenciyim demeniz yeterli 🙂

Apple_Ogrenci_Indirimi

Ülkemizdeki birçok öğrenciyi hele ki 100TL indirim için İstanbul’u karış karış dolaşacak öğrencileri düşünürsek, Apple’a bu indirim için bol bol teşekkür etmek lazım! Tek yapmanız gereken ürünü alırken, öğrenci olduğunuzu karşı tarafa bildirmeniz.

Tüm Apple Yetkili Servislerinde Garantili Servis!

Evet, ürünümüzde bir arıza olursa, tüm Apple yetkili servislerinde garantiniz var! Türkiye’de ise 2 yıl garanti imkanı sunuluyor! Yok ben şuradan aldım, yok bu servis benim cihazıma bakar mı? Gibi soruların ötesine geçiyor, dilediğimiz Yetkili Apple servisine ürünümüzü götürebiliyoruz.

En önemli özelliklerinden biri de, cihazınızı büyük sıkıntılarda tamir etmiyorlar. Genellikle Yenisi ile değişim yapıldığının altını çizmek isterim.

Yani Wifi kartınız arızalı, size diğer Apple satıcıları gibi alıp, lehimleyip ürünü tamir ederek göndermiyorlar. Ürünü birebir değiştiriyor (basit arızalarında tamir edip gonerebilirler) ve size yeni ürün gönderiyorlar.

Peki Türkiye’deki malum Apple satıcıları ürünü değiştirmemek için kırk takla atıyorlarken, neden Apple Store TR’den almayayım ki?

Yurt dışından alırsanız sadece 1 yıl uluslararası garantiye sahipsiniz. Yurt dışından alınan Apple ürünleri için Bilkom’un biraz gıcık davrandığının altını çizmek isterim. Apple Store TR’den aldığınız zaman hiç kimse size artistlik yapamaz!

Görüntülü ve Telefonla Destek!

Bir Macbook aldığınız zaman, görüntülü olarak size bir video ekranında ürün hakkında tanıtım ve destek anlatılıyor. Aynı zamanda satın alma aşamasında hangi Mac bilgisayarı almalıyım, ürünün özellikleri neler olmalı gibi sorularınıza cevap verebiliyorlar. Elbette ki telefonla destek alabiliyorsunuz.

Bir ürün alırken kafanıza hiçbir soru işareti kalmaması için Apple destek konusunda tüketicisini yalnız bırakmıyor, üstüne üstlük fazlası ile yardımcı olabiliyor.

Apple_Yardim

Diğer Yetkili Mağazalara Kıyasla Daha Uygun Fiyatlar!

Şuan itibari ile Apple’ın Türkiye yetkili dağıtıcı ve servislerine kıyasla çok daha uygun fiyatlar sunuluyor. Üstelik aksesuar almak için de başka bir yere gitmenize gerek yok! Kapağından, kablosuna kadar bütün aksesuarlar için en ucuz fiyatlar şuan Apple Türkiye mağazasında sizleri bekliyor. Bazı Macbook, iPhone gibi ürünlerde ufak da olsa daha uygun fiyatlarla Apple Store TR’den alabilirsiniz.

Muhatabınız Apple!

Apple_UzmanDirek olarak Apple ile iletişim halindesiniz. Arada distribütör, yetkili satıcı yok. Bayi gibi bir yer yok! Apple satın alma aşamasından satın aldıktan sonra teknik desteğe kadar sürekli olarak yanınızda. Bir sorun olduğu zaman karşınızda Apple yetkililerini buluyorsunuz. Yok ürünü bizden almadın, yok ürünün distribütörü biziz, yok servise bilmem nereye götür derdini de ortadan kaldırdılar.

Çekinmeden iletişime geçip, tüm soru ya da sorunlarınız için Apple uzmanları (Apple Genius) ile muhatap oluyorsunuz.

Şöyle söyleyeyim. Şuan Bilkom’un Macbook Air 13 inç fiyatlarına bakarsanız, Apple Store TR ile arasında 200 TL kadar fark var! Yani Apple Store TR daha ucuz! İşin içine Öğrenci İndirimi de dahil edilirse, 400TL kadar daha uygun fiyata almış olacaksınız!

Elma sepeti ile kıyasladığım zaman, şuan Macbook Air 13 inç fiyatlarını göz önüne alırsak Apple Store TR fiyatının biraz yukarıda kaldığını söyleyebilirim. Nedense, Elma Sepeti birazcık indirim yapmış! Normalde kolay kolay göremeyeceğimiz indirimler görüyoruz. Umarım kısa sürede, Bikom’da fiyatlarını düzgün bir seviyeye çeker…

iPhone 5S Gold!

Evet birçok kişinin merak ettiği iPhone 5S Gold’a Apple Store TR’den sahip olabilirsiniz. Üstelik ek bir ücret ödemeden! Kısacası fahiş fiyatlara son!

Peki Dezavantajı?

Kargo süresinin bir dezavantaj olduğunu söyleyebilirim. Bazı ürünler için 3-5 güne, bazı ürünlerde de 3-5 haftaya kadar kargo beklemeniz gerekebiliyor. Sanırım yeni oldukları için ürünleri merkezlerinden (Amerika’dan) alıp, ülkemize getiriyorlar. Bu süreç 5 güne veya 5 haftaya kadar uzayabiliyor. İlerleyen günlerde satışlara göre bol bol stok yapacaklarını düşünürsek, sanırım bu dezavantaj da ortadan kalkacaktır.

Stoklarında bulunan aksesuarları ise, sanırım Ümraniye’deki depolarından kargoya veriyorlar. Bu tarz ürünleri 2-3 gün içerisinde teslim alabilirsiniz.

KDV ise bir başka faktör olarak karşımıza geliyor. Ülkemizdeki KDV oranı %18 olduğu için Avrupa fiyatlarına göre biraz yüksek kalabilir. Bunun dışında fiyatın gayet uygun olduğunu hatta avantajlarını düşünürsek, Amerika’ya boşuna yolculuk yapmamanız gerektiğinin altını çizmek isterim.

Online Store’da ilk olarak benim dikkatimi çeken bölüm dikkatle hazırlanmış kırmızı renkli çay tabağı banneri! Bu banner üzerindeki desenlere dikkatle bakarsanız, Apple ürünlerinden oluşuyor. “Her zaman bekleriz. Apple Online Store şimdi sizinle.” başlığı ise yüzünüzde ufak bir tebessüm bırakıyor. Bir an bana, “Her zaman çaya bekleriz Hamza…” gibi bir cümle okuduğumu hissettirdi. Acaba Apple Türkiye bana çay ısmarlamak için davet gönderir mi? Hatta önümüzdeki günlerde yeni ürünleri için incelemeye bekleriz gibi bir daveti açık açık beklediğimin altını çizmek isterim : )

Apple, 2010 yılında  Tim Cook’un yaptığı açıklamadan beri Türkiye’de mağaza açacak diye bekliyorduk.

Sırada Zorlu Center’daki Apple mağazası var. Merakla bekliyoruz? 

Umarım en kısa sürede açılır ve 2014 yılında Apple Türkiye’de müthiş bir mağaza ile bizlere offline dünyada da kapılarını açar. Türkiye’nin hızla ve katlanarak büyüyen e-ticaret pazarının, Apple’ın iştahını kabartacağını düşünüyorum. Biz Türk kullanıcıları Online alışverişi sevdik! Yeni jenarasyonlar da tamamen online dünyaya adapte olmuş bir biçimde yaşıyorlar. İleride online alışverişin ve büyüyen teknoloji pazarının Apple’a yeni mağazalar açmak için sebep olabileceğini düşünüyorum.

Apple_Magaza_3   Apple_Magaza_2   Apple_Magaza

Kim bilir? Belki gelecek yıl, Zorlu Center’da iPhone 6 için geceden çadır kurup, sıra bekliyor olacağız?

“Neden Apple Store’dan Alışveriş Yapmalıyım?” üzerine 13 yorum

 1. hocam çok merak ediyorum bu tarz reklam içerikli yazılar ve incelemeler için ne kadar ücret alıyorsunuz acaba?

  Yanıtla
  • Kusura bakma ama, inceleme için ücret almadığımı herkes bilir. Ürün iyiyse iyi derim. Kötüyse kötü derim.

   Birincisi yazımı dikkatle okursan üründen bahsetmiyorum. Ürün bazlı bir yazı da değil.

   Ayrıca ürün incelemesine para alacak kadar alçalmadık! Çok şükür blogu para için değil, hobi ve ego tatmini için yazıyorum.

   Yazımın 3-4 saatte bu kadar paylaşıldığını da dikkate alırsanız, sanırım algınız bayağı yanlı olmuş demektir.

   Elimde de şuan kullandığım tüm cihazlar Samsung Ultrabook, Toshiba dizüstü, Nokia Lumia 920 ve Nokia Lumia 925 akıllı telefonlar. Sence bu tarz reklam içerikli bir yazıyı yazan adam Nokia Lumia kullanır mı?

   Yanıtla
 2. Yazınız oldukça tatmin edici olmuş ve siteme ekledim izninizle. Bir bilgi daha vereyim Ocak ayında Apple Store Türkiye’de hizmete girmeye başlayacak.

  Yanıtla
 3. İlk defa Windows Phone platformı haricindeki bir şeyi yazdığınıza şahit oldum.

  Neden WP platformunu bu derece övdüğünüzü anlayamıyorum. Sektörün içinden biri olarak daha objektif yaklaşmanız gerekmiyor mu acaba?

  Yanlış anlamayın sadece dikkatimi çekti Twitter, Facebook ve blogunuzdan sürekli olarak WP övgüleri okuyorum. Merak ettim sadece.

  Yanıtla
 4. İyi ama daha iyi olabilir. 4-5 haftalık teslim süresi ne yazıkki çok uzun. Geçtiğimiz hafta NY’da istemiş olduğum Macbook Pro, Apple dükkanlarında stokta bulunmadığı için apple.com’dan sipariş verdim. 2 günde cihaz Çin’den New York’a ulaşarak teslim edildi! Böyle şeyleri de Türkiye’de görmek istiyoruz artık. Yıllar sonra Apple’ın bir lütufmuş gibi Türkiye pazarına açılması yetersiz. Verecekse adam gibi hizmet versin. Dünyayı artık geriden takip etmek istemiyoruz.

  Yanıtla
  • Hocam ne yazık ki ürünler Amerikadan gelmiyor. Kocaeli Gebzedeki Schenker Arkas deposundan geliyor. Lazer yazısı aksesarları hediye paketlemesi v.s. tamamı bu depoda yapılıyor yeni teknik servis kısmıda açıldı. Teslim süresinin uzun olmasındaki sebep kanımca siparişlerin fazla olması. Arkadaş günde 2000-3000 sipariş geliyormuş nasıl bir para var millette anlamadım.

   Yanıtla
 5. Eline sağlık Hamza Hocam. Çok güzel bir yazı olmuş.

  Garanti ile ilgili ufak bir ayrıntıyı hatırlatmakta fayda görüyorum. iPhone’lara garantiyi halen APR’lar (Apple Yetkili Satıcıları veya Servisleri) vermiyor. Bu bazıları için önemli bir nokta. Belki yazıda da belirtmek isteyebilirsin.

  Yanıtla
 6. Meraba arkadaşlar iphone 5s kullanan varsa sesimi duysun lütfen uygulamalardan çıkarken enine çizgilenme oluyo kayboluyor normal mi

  Yanıtla
 7. Küçük bir bilgi…
  Amerika’dan ürün getirtirken ürün aldığınız firmayı değil de kargo şirketlerini kullanırsanız genellikle daha az masraf çıkar. Viabox’ı tavsiye edebilirim. Hem diğerlerinden (myus.com, fishisfast, borderlinx, shipito, ws1 v.b) daha ucuz hem de paketlerinize ait anlık görüntü alabiliyorsunuz.

  Yanıtla

Yorum yapın