Lumia 920 ve Windows Phone 8 ile Çocuk Odası

Artık Nokia Lumia 920 ile uğraşıyorum. Sizlere 2-3 gün içerisinde ön bir inceleme yazısı yazacağımı da şimdiden haber vereyim. Ardından da bol bol Lumia 920 ve Windows Phone 8 yazarak bilgi vermeye çalışacağım.  Bakalım Windows Phone 8 ile karşımıza ne gibi yenilikler gelmiş…

Çocuk Odası;

Artık yeni nesil çocuklar tabletlerle ve akıllı telefonlarla tanışıyor. Hatta birçok büyüğün kullanamadığı akıllı cihazları ufacıcık çocuklar kurcalamaktan ve oyunlar açıp oynamaktan büyük keyif almakta.

Şimdi benim gibi bir babaysanız eğer, 3,5 yaşındaki ufak kızınız telefonunuzu istediğinde “onu kıracağıma telefonumu kırarım lan!” şeklinde düşünüp, telefonu ufaklığın eline verebilirsiniz.

Fakat çocuklar bu telefonda ister, istemez bir yerlere dokunacak bir yerleri kurcalayacak hatta istemeden sizin e-maillerinizi bile silebilecek durumda. Hatta yanlışlıkla son aranan kişiler kısmına gelip ufak bir dokunuşla 30 dakika önce konuştuğunuz patronunuzu arayabiliyorlar.

Sonrası malum…

Nokia Lumia 920 ile artık bu sorunu aşabiliyoruz. Daha doğrusu Windows Phone 8 ile birlikte bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Çocuğunuz telefonunuzu istediğinde, telefon bir anda saydam bir renge dönüp, elinizden yok olabiliyor 🙂

Espiri bir yana, Microsoft bunun için güzel bir çözüm düşünmüş.  Telefonu ufaklığın eline vermeden önce “Ayarlar” menüsünden “Çocuk Odası” seçeneğini aktif ediyorsunuz.

Bu kadarı yetiyor. Artık ufaklık sizin izin vermiş olduğunuz müzik, resim ya da oyun uygulamaları dışında hiçbir şeye müdahale edemiyor.

Çocuk Odası seçeneğine istediğiniz uygulamayı ekleyip çıkarabilirsiniz. Hatta birçok ebeveyn sadece “Angry Birds” oyununu ekleyerek, telefonda ufaklığın sadece bu uygulamaya erişimesi sağlanır.

Çocuk Odası menüsünü, ana ekrana da konumlandırırsanız, tek bir dokunma ile “Çocuk Odası” menüsüne gelerek, ikinci dokunma ile “Çocuk Odası“nı başlatabilirsiniz.

Gerçi benim ufaklık için bu yetiyor. Henüz yaşı da 3,5 olduğu için ana ekrana dönüp, orayı burayı arama ya da e-postalarımı silme imkanı yok.  Yaşı biraz daha artarsa, ki biraz daha kafası çalışırsa (artık yeni nesil bizden çok zeki) sanırım “Çocuk Odası” özelliğini kısa sürede iptal etmeyi bulacaktır.

Bir sonraki “Cüzdan ve Kartlar” yazımda görüşmek üzere…

“Lumia 920 ve Windows Phone 8 ile Çocuk Odası” üzerine bir yorum

  1. Bu uygulamadan haberim yoktu bak. Bilseydim iki gün önce telefonum fabrika ayarlarına dönüp çökmezdi. 😀 Neyse Android yükleyip hatuna verip kurtuldum artık. Note 2 alana kadar telefonla sadece konuşabileceğim artık 😀

    Yanıtla

Yorum yapın