Lumia 920 ile Windows Phone Cüzdan

Önceki yazımda Çocuk Odası özelliğindan bahsetmiştim. Şimdi ise, Windows Phone’un Cüzdan özelliğinden bahsetmek istiyorum. NFC teknolojisinin hayatımıza yavaş yavaş girmesi ile birlikte, yakın gelecekte ödeme yaparken nakit taşınmayacağının bir göstergesi olarak görülebilir. Hele ki kredi kartlarının nakit konusunda insanları değiştirmesi ile belki yakın gelecekte sakız bile alırken nakit taşımayacak bir hale gelebiliriz.

Nokia Lumia 920’de ise Windows Phone ile birlikte NFC teknolojisi yer alıyor. İşletim sistemi Windows Phone 8 ile birlikte karşımıza gelen yeniliklerden biri olan “Cüzdan” yakın geleceğe uzaktan da olsa bakabilmemizi sağlayan yeniliklerden biri.

Windows Phone 8 içerisindeki “Cüzdan” özelliği sayesinde artık kredi kartlarından, banka kartlarına, mağaza kartları veya diğer kartlarınıza kadar cebinizde taşımakta olduğunuz birçok kartı Nokia Lumia 920’nin Cüzdan uygulaması içerisinde dijital olarak saklayabilirsiniz.

Cüzdan uygulaması sayesinde kart bakiyelerinizi ve yapmış olduğunuz işlemleri de takip edebiliyorsunuz. Aynı zamanda Microsoft Phone 8 Mağazasından da alışveriş imkanı mevcut.

Elbette ki bankanızın buna izin vermesi gerekiyor.

Belki ülkemizde bu uygulama için henüz erken diyebiliriz. Fakat yakın bir gelecek için farklı imkanlar ve avantajlar sunduğunu göz önünde bulundurabilirsiniz.

NFC teknolojisi ile birlikte çalışması, Windows Phone Cüzdan özelliğine ayrı bir artı katıyor. Bankanız, Windows Phone 8 için destek veriyorsa, Cüzdan uygulamasına veya Cüzdan uygulaması ile uyumlu bir uygulamaya sahipse, Windows Phone içerisine kartlarınızı ekleyebiliyorsunuz. Bu sayede hesap bilgileriniz, bakiyeniz gibi birçok işleme doğrudan Cüzdan üzerinden ulaşma imkanınız var.

Cüzdan uygulaması içerisinde “Tümü” menüsünden “Ekle” butonuna dokunduğunuzda kredi kartı eklemek için size bazı yönergeler sunuyor. Bu yönergeleri yerine getirdiğinizde kartınızı manuel olarak da ekleyebiliyorsunuz. Eğer yukarıda söylediğim gibi bankanız size Cüzdan için bir uygulama sunabiliyorsa, bütün işlemleri Cüzdan uygulaması yaparak, kart bilgilerini alabiliyor.

Aynı şekilde kupon gibi indirim kodlarını da Cüzdan’a dahil edebiliyoruz. Kim bilir belki Sosyal Medya’daki aktif teknoloji firmaları Facebook Fan sayfalarından hele ki Nokia Türkiye, Cüzdan uygulamasına eklenebilen (uyumlu) %10 indirim kuponu dağıtır da inceleme ve deneyimleme imkanına sahip olabiliriz…

Unutmadan, Cüzdan’ın Pin uygulaması ile de korunduğunu söylemek isterim. Kısacası güvenlik unutulmamış. Cüzdan ayarlarından Pin girişini aktif ederseniz yetkisiz kişilere karşı önlem almış olabilirsiniz. Ne kadar güvenli? Ya da güvenlik ne derecede sağlanıyor? Tam olarak bilemiyorum. Fakat en azından yetkisiz girişler için Pin sorma özelliği sayesinde biraz da olsa içiniz rahat olabilir.

Bakalım Windows Phone 8’in yeniliklerinden biri olan Cüzdan hoşunuza gidecek mi? Bir sonraki yazım Windows Phone 8 Başlangıç Ekranı’nda görüşmek üzere…

“Lumia 920 ile Windows Phone Cüzdan” üzerine bir yorum

  1. Zamanında Hotmail hesabım defalarca çalınmıştı. Microsoft aynı titizliği Windows Phone hesabına da gösteriyorsa, cüzdan uygulamasını koymasa da olur 🙂

    Yanıtla

Yorum yapın