PolyPad 9716HD İnceleme

Hatırlarsanız PolyPad 7200 için sizlere bir inceleme kaleme almıştım. Şimdi ise PolyPad 9716HD  modelinden bahsetmek istiyorum.  Tabletler altın devrini yaşarken piyasadaki rekabet de aynı şekilde yükselmeye devam ediyor. Eğer uygun fiyatlı bir tablet arıyorsanız, performanslı ve sizi sıkıntıya sokmayacak bir cihaz tercih edecekseniz PolyPad 9716HD’de sizler için iyi bir alternatif olabilir.

PolyPad 9716HD, piyasadaki rekabette ben de varım diyen  uygun fiyatlı ve performanslı cihazlardan bir tanesi.  Şık bir tasarımı var. PolyPad 9716HD’nin alt kısmında reset yuvası, HDMI çıkışı, güç girişi, mikrofon deliği, microSD kart yuvası, usb girişi ve kulaklık girişi konumlandırılmış.  Ekran kısmında ise en altta bir Home tuşu bulunuyor.  Bu tuşların yanı sıra ekranın üst kısmında ekran kilitleme, sağ yanda ise ses açma kapama tuşları ile açma / kapama tuşu yer almakta.

Ekranımızın dokunmatik hassasiyeti tatmin edici bir düzeyde. PolyPad 9716HD’nın 4:3 oranında görüntü sunan 1024×768 çözünürlükteki ekranı mevcut. Ekranın üst orta kısmında ise görüntülü görüşme kamerası unutulmamış.  Ekran beş nokta çoklu dokunmatik özelliğine sahip. Tasarımı, kullanımı ve dokunmatik hassasiyeti gayet başarılı bir cihaz.

      

PolyPad 9716HD, 9.7 inçlik ekranı IPS LCD olarak karşımıza çıkıyor. Piyasadaki rakiplerine göre büyük bir artı olarak görülecektir. Görüntü kalitesine yansıyan IPS teknolojisi sayesinde rakipleri ile rekabet edebilmesini sağlıyor.  Özellikle de yüksek kontrast oranı ile bir adım öne çıktığını söyleyebilirim. İnç başına düşen piksel değeri 132ppi olması gece veya karanlık ortamlarda gözü yormadan kullanım sağlamakta ve gözü yormayan bir kalitede.

Ekranın alt orta kısmında bulunan home tuşu ise diğerlerine göre farklı bir şekilde karşımıza geliyor. Fiziksel olarak konumlandırılan bu tuş dikdörtgen bir şekilde tasarlanmış. Aynı zamanda bir dokunmatik tuştan farksız bir şekilde kullanılabiliyor. Özellikle de diğerlerine göre üste doğru çıkıntı yerine alt kısma çukur olarak üretilmiş. Yani ekranı kullanırken yanlışlıkla home tuşuna basma gibi bir durum ortadan kaldırılmış.

      

PolyPad 9716HD boyutlarına baktığımızda 190x242x10 mm olarak görülüyor. Daha önce incelemiş olduğun Artes i9701 ips’in 190x242x12 mm boyutlarına baktığımızda 2mm daha ince olduğunu görüyoruz.  Bu farkın kenarlara doğru özel bir tasarımla inceltilmesinden oluştuğunu söyleyebiliriz.

PolyPad 9716HD’nin ağırlığı ise 600gr ve metalik bir kasa yapısına sahip. Elde rahatlıkla tutulabiliyor ve kullanılabiliyor. PolyPad 9716HD’nin arkasını çevirip baktığımızda sağ üst kenarda kamerasının konumlandırıldığını ve alt kısımın sağ ve sol bölümlerinde dış hoparlörlerin bulunduğunu görüyoruz. Silikonlarla kapatılan montaj vidaları da bu yuvalara estetik bir görünüm kazandırmış.

PolyPad 9716HD Cortex A9 işlemcisine sahip ve 1.5GHz hızında. Gerçekten de iyi bir performans sergilediğini görmekteyiz. Aynı zamanda PolyPad 9716HD üzerinde Mali-400 grafik işlemcisi ile destekleniyor. Fiyatına göre yüksek çözünürlüklü ve başarılı bir görüntü sunabildiğini söyleyebiliyorum.  Özellikle de 1080p video desteği mevcut. Elbette ki HDMI çıkışı unutulamış. Bu sayede HDMI destekli cihazlarınıza bağlanabiliyor.

      

Donanımında 1GB Ram ile piyasaya  sunulan PolyPad 9716HD, DDR3 yapısındaki 1GB Ram’i ile performansını gözler önüne seriyor.

PolyPad 9716HD standart 16GB hafızası dışında  microSD kart desteği ile 32GB’da kadar ek hafızaya sahip olabiliyorsunuz. Kart yuvası hemen alt tarafındaki giriş ve çıkışlarla birlikte konumlandırılmış. Wifi destekli PolyPad 9716HD üzerinde 3G yuvası yok. Yine de  USB çıkışı üzerinde bir uzatma kablosu ile USB 3G modemlere destek verebiliyor. Aynı zamanda bu giriş üzerinden USB cihazlarınızı bağlayabiliyorsunuz.

PolyPad 9716HD üzerinde GPS desteği maalesef ki yok. Aslında rakiplerine göre bir artı sağlayabilirdi. Fakat maliyetleri göz önüne aldığımızda büyük bir ek yük getireceğini düşünmüş olabilirler.

Normal bir kullanımda, günlük işlerinizi yaparken herhangi takılma ya da kilitlenme sorunu yaşamadım. Yoğun kullanımlara da destek verecek kadar güçlü bir donanıma sahip olması avantaj olarak görülebilir.  Pili ise 5900mAh kapasitede. Kısacası iyi bir kapasiteye sahip sizi yarı yolda bırakmayacağına emin olabilirsiniz.  Hem performans olarak tatmin ediyor, hem de fiyatı ile dikkatleri çekecek bir ürün olarak karşımıza geliyor.

      

PolyPad 9716HD işletim sistemi ise Androd 4.0 sürümü ile güçlendirilmiş. Türkçe destekli olarak birçok uygulama ile hazır halde geliyor.  Henüz 4.1 için güncelleme çıkmadı. Tarih kesin olmasa da PolyPad’in 4.1 sürümüne güncelleneceğini belirtmek isterim.

Kutu içeriğinde kullanma klavuzu, USB bağlantı kablosu, USB TOG kablosu, adaptörü ve kulaklıkları yer alıyor. Bu sayede hem fiş üzerinden şarj edebiliyorsunuz, hem de USB 3G modem takabilmek için ek olarak kablo satın almanız gerekmiyor.

Piyasanın sıkı rekabet içerisine girdiği tablet teknolojisinde PolyPad 9716HD ile dikkatleri üzerine çekeceğini söyleyebiliriz. Hem performansı, hem fiyatı hem de kalitesi ile ilginizi çekecektir.  Son kullanıcı satış fiyatı ise 599TL ve bu fiyatı göz önüne aldığımızda tercihleriniz arasında ön plana çıkacağına eminim

Teknik Özellikleri;

İşlemci: ARM Cortex A9 tabanlı çift çekirdekli 1.5GHz AMILOGIC 8726-MX
Ram: 1GB DDR3
Hafıza: 16GB dahili 32GB’a kadar microSD desteği
Dokunmatik:  5 parmak çoklu dokunmatik A+ kapasitif ekran
Ekran: 9.7 inç IPS LCD
Çözünürlük: 1024×768
Kamera: 2Mp ön ve 5Mp arka kamera
Diğer: 802.11 b/g/n Wi-Fi, USB OTG desteği, HDMI çıkış
Pil: 5900mAh
İşletim Sistemi: Android 4.0

“PolyPad 9716HD İnceleme” üzerine bir yorum

Yorum yapın