Lumia Telefonlarda Pil Ömrünü Uzatın!

Lumia-520-FM-radio-jpgAkıllı telefonunuzdaki bazı özellikler pil tüketimini artırır ve pil ömrünü azaltır. Akıllı telefonunuzda kullanmadığınız bu tarz özellikleri kapatırsanız ve pil tasarrufu modlarını açarsanız daha uzun bir pil ömrüne sahip olabilirsiniz.

 • Lumia cihazlarınızda pil tasarrufu modu vardır.

Bu mod sayesinde pil ömrünüzü daha verimli kullanabilirsiniz. Pil tasarruf modunu aktif etmek için,

Ayarlar > Pil Tasarrufu menüsüne gelerek, “Pil tasarrufu” seçeneğini “Açık” yaparak aktif edebilirsiniz.

Telefonunuz kilitlenmiş durumdayken Pil Tasarrufu modu açıksa eğer arka planda e-posta, takvim gibi senkronizasyon işlemlerini yapmaz.

 • Bir uygulamadan çıkarken mutlaka “Geri” tuşunu kullanarak çıkış yapınız.

Geri tuşu ekranın altında en soldaki ok işareti ile gösterilmiştir. Bu tuş ile uygulamalardan çıkarsanız, uygulama arka planda çalışmaz. Eğer Windows tuşunu kullanarak uygulamaları arka plana atıyorsanız, arka planda açık kalan her uygulama daha fazla internet, ram ve cpu tüketerek pil ömrünüzü azaltabilir.

Geri tuşu ile çıkış yaptığınızda bu uygulamalar arka planda çalışmaz, tamamen kapanır. Bu sayede pil ömrünüzü artırabilirsiniz. Özellikle de oyun oynadıktan sonra geri tuşu ile çıkış yaparsanız pil ömrü için daha verimli olacaktır.Arka planda çalışan uygulamaları yönetmek için

Ayarlar > Uygulamalar > Arka Plan Görevleri > İleri Düzey bölümünden yapabilirsiniz.

 • Ekran parlaklığı

Ekran parlaklığını azaltıp, artırabilirsiniz. Genelde de Lumia cihazlarınızda ekran parlaklığı otomatik olarak ayarlanabilir.

Ayarlar > Parlaklık > Seviye seçeneğine gelirseniz varsayılan olarak otomatik olarak seçildiğini göreceksiniz. Otomatik özelliğini devre dışı bırakıp, parlaklık seviyesini “Orta” ya da “Düşük” olarak ayarladığınız zaman daha fazla pil ömrüne sahip olacaksınız.

 • Ekran zaman aşımı süresi

Ekranımız telefonumuz boşta kaldığı bir süre boyunca kapanmaz. Bu süreyi ne kadar kısa tutarsak, o kadar az pil kullanmış oluruz. Telefonunuzu bir kenara koyduktan sonra, ekran kararır ve kilit ekranına geçer.

Ayarlar > Kilit ekranı menüsü içerisinde en altta bulunan “Ekran Zaman Aşımı” bölümünden 30 saniye olarak bekleme süresini seçerseniz daha uzun ömürlü bir pil kullanımına sahip olabilirsiniz.

 • İnternet bağlantıları

Telefonunuz mobil durumdayken 3G özelliği sayesinde internete bağlanır. Eğer 3G’yi kullanmıyorsanız mutlaka kapalı tutmanızı tavsiye ederim. Pil tüketiminde büyük bir etkisi vardır. Hele ki hareket halindeyken telefonunuz sürekli olarak şebekeden 3G bağlantı araması yapar. Tekrar tekrar bu aramayı yapması, pil ömrünü sürekli azaltmasına sebep olur.

İnternet kullanmadığınız zamanlar 3G bağlantısını kapalı tutarsanız daha uzun ömürlü bir pile sahip olabilirsiniz. Bulunduğunuz bölgede telefonun çekim gücü düşükse, mobil şebekenizin sinyal gücü sürekli değişiyorsa telefonunuzun maalesef ki pil ömrünü büyük bir oranda etkileyecektir.

Aynı durum Wifi bağlantısı için de geçerlidir. Telefonunuz sürekli olarak çevrede kullanılabilir bir Wifi noktası aramaktadır. Hareket halindeyken de bu sürekli tekrarlanır. Çevredeki Wi-fi ağlarını taramak, pil tüketimini artıran en önemli sebeplerden birisidir. Kullanmadığınız zaman Wifi’ı kapalı tutarsanız daha uzun ömürlü bir pile sahip olabilirsiniz.

Birçoğumuz arasıra bile olsa, interneti kullanırız. Kullandığımız internetle işimiz bittiği zaman ise, Wifi ya da 3G’yi açık unuturuz.Fakat, kullanmasanız dahi, özellikle de hareket halindeyken, telefon 3G şebekede sürekli baz istasyonları arar ve yakaladığı baz istasyonlarında 3G bağlantısını kurmaya çalışır.

Aynı şekilde Wifi kullanmasanız dahi, telefonunuz özellikle de hareket halinde sürekli Wifi noktası aramasına sebep olabilir. Bu nedenle telefonunuz sürekli pil harcar ve her şebeke bulunmasında ya da Wifi noktasında bu süreç tekrarlanır.  Bu süreç her zaman pil tüketiminizi önemli derecede etkiler. İnternet bağlantısını kullanmadığınız zaman aşağıdaki gibi Wifi ve 3G’yi kapalı tutarsanız, pil konusunda hatrı sayılır bir derecede tasarruf yapabilirsiniz.

Ayarlar > Wifi > Wi-Fi ağları
Ayarlar > Şebeke > Veri Bağlantısı 

 • Bluetooth

Bluetooth bağlantısını sadece lazım olduğunda açınız. Ayarlar > Bluetooth menüsünden açıp kapatabileceğiniz Bluetooth özelliği açık bırakırsanız açık kaldığı sürece pil ömrünüzü hızlı bir şekilde tüketebilir.

 • Fotoğraf ve video çekmek

Fotoğraf ve video çekmek her zaman cihazınız için büyük bir yük getirir. Bu da pil tüketimini artırır. Fotoğraf ve video çektikten sonra “Geri” tuşu ile uygulamadan tamamen çıkarsanız pil tüketiminiz azalacaktır. Eğer fotoğraf uygulaması arka planda açık kalırsa, pil tüketiminiz o kadar fazla olacak ve pil ömrünüzü etkileyecektir. Kullanmadığınız zaman mutlaka geri tuşu ile çıkarak uygulamaları kapatınız.

 • E-posta senkronizasyonu

E-posta veya diğer senkronizasyonlarda senkronizasyon süresini kısa tutarsanız pil tüketiminiz o kadar artacaktır.  Ayarlar > E-posta+Hesaplar > E-postanızı seçtiğiniz zaman “Yeni içeriği indirme sıklığı” bölümünden iki saatte bir ya da saat başı olarak değiştirmeyi deneyiniz. Bu sayede çok daha uzun bir pil ömrü sağlayacaktır.

 • Konum

Lumia cihazlarınızda konum tespiti için bir GPS özelliği bulunur. Bu özellik konum bilgilerinizi kullanmak isteyen, Foursquare, Haritalar, Twitter gibi uygulamalarda kullanılmaktadır. Konum özelliğiniz açık kaldığı sürece, uygulamaları kullanmasanız dahi pil ömrünüzü etkileyecektir.

Eğer konumunuzu kullanmıyorsanız Ayarlar > Konum menüsü içerisinden kapatabilirsiniz. Dilerseniz ana menüye bir Live Tile ekleyerek tek bir dokunuşla konum özelliğini kapatabilir veya açabilirsiniz.

 • Arka planda çalışan uygulamalar

Bütün uygulamalarda eğer geri tuşu ile çıkış yapmazsanız, Windows tuşuna basarak başka bir uygulamaya geçerseniz, arka planda açık kalacaktır. Gereksiz arka plan uygulamalarınızı kapatarak, pil ömrünüzü uzatabilirsiniz. Arka planda açık olan veya çalışmasına izin verilen uygulamaları görmek için  Ayarlar > Uygulamalar sekmesi altındaki “Arka Plan Görevleri” menüsünü açıp, kullanmadığınız bir uygulamanın arka planda çalışmasını “Engelle” tuşuna basarak durdurabilirsiniz.

 • Titreşim

Eğer benim gibi bir “Duyma eksikliğiniz ya da engeliniz” yoksa, titreşim özelliğini kapalı tutmanızı tavsiye ederim. Titreşim her bildirimde, her çağrıda aktif olarak pil ömrünüzü tüketir. Ayarlar > Zil Sesleri+Uyarılar menüsü altından Titreşim’i kapatabilirsiniz. Aslında titreşim sadece sessiz ortamlarda kullanılmalıdır. Ya da benim gibi duyma sorunu olan kişilerin kullandığı bir özelliktir.

 • Xbox Live ile bağlan

Lumia akıllı telefonlarınız, Xbox Live ile çevredeki Microsoft cihazlarına bağlanabilir. Lumia telefonlarınız Xbox ile bütünleşerek oyunlar oynamanızı da sağlar. Varsayılan olarak Xbox Live bağlantıları açık durumdadır.

Bu da bulunduğunuz ağ üzerinde telefonunuzun bir Xbox bağlantısı aramasını sağlar. Eğer oyun oynamıyorsanız, Xbox Live ile bağlan özelliğini kapalı tutmanızı tavsiye ederim. Bu sayede iyi bir pil ömrüne sahip olabilirsiniz.

Ayarlar > Uygulamalar sekmesi altında (ayarlar menüsünde ekranı sola kaydırın) > Oyunlar menüsü altında Xbox ile Bağlan seçeneğini görebilirsiniz. Bu bölümü oyun oynarken Xbox ile bağlantı sağlamıyorsanız kapalı tutmanız daha verimli olacaktır.

 • NFC

NFC özelliğini de kullanmadığınız zamanlar kapatmanızı öneririm. NFC özelliğini Ayarlar > Yakınlaştır+Gönder menüsü içerisinden kapatabilirsiniz.

 • İnternet Paylaşımı

Lumia cihazlarınız 3G bağlantınızı Wifi üzerinden paylaştırarak diğer cihazlarınız için bir Wifi noktası haline gelebilir. Bu özellik sayesinde, 3G bağlantınızı diğer cihazlarınıza paylaştırıp, internete bağlanmalarını sağlayabilirsiniz. Fakat bu özellik de pil tüketimini fazlası ile artırır. Kullanmadığınız zaman Ayarlar > İnternet Paylaşımı menüsü altından paylaşımı kapatmanızı tavsiye ederim.

 • Yedekleme

Lumia telefonlarınız belirli sürelerde yedekleme yaparlar. Yedekleri Microsoft hesabınıza bağlı olan bir bulut alanında tutmaktadırlar. Başka bir Windows Phone telefona geçiş yaptığınız zaman Microsoft hesabınızı girdiğinizde telefon ilk kullanımda daha önce almış olduğu yedekleri karşınıza çıkartır ve bu yedekleri telefona yükleyerek, yeni telefonunuza sms, uygulama gibi bazı ayarlarınızı otomatik olarak yükleyebilir.

Ben bu özelliği hem seviyor hem de aktif olarak kullanıyorum. Dilerseniz yedeklemeyi devre dışı bırakarak pil ömrünüzden biraz daha tasarruf sağlayabilirsiniz. Sonuç olarak yedekleme için bir Wifi bağlantısı gerekir ve karşı tarafa az da olsa bir data gönderimi sağlanır.

Yedeklemeyi, Ayarlar > Yedekleme menüsünden kontrol edebilirsiniz. Bu menü içerisinde Uygulama Listesi, Ayarlar, Kısa Mesajlar ve Fotoğraflar için yedekleme yapabilirsiniz.

 • Bildirimler

Telefonunuz birçok bölümde Microsoft’a ve Nokia’ya bildirim gönderebilir. Bu bildirimlerde telefon kullanımınız, hatalar ve diğer bazı uygulama bilgileri yer alır. Bu sayede Microsoft ve Nokia, almış olduğu bildirimleri inceleyerek daha iyi yazılımlar üretmeye çalışır.Bu bildirimleri kapatarak da, pil tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Sonuçta bu bildirimler internet bağlantısı gerektirir ve 3G ya da Wifi bağlantınızı meşgul eder. Çok kısa süreli meşguliyetler olsa dahi, bildirimleri kapalı tutarak daha verimli bir pil tüketimi sağlayabilirsiniz. Aşağıdaki bölümlerde bulunan bildirimleri kapatarak da, pil tasarrufunuzu artırabilirsiniz.Ayarlar > Sistem > Geri Bildirim

Ayarlar > Sistem > Nokia’ya Geri Bildirim > Katılın (Ekranı sola çekin)
Ayarlar > Uygulamalar > Arama > Konum Bilgilerini Kullan
Ayarlar > Uygulamalar > Internet Explorer > İleri Düzey > Bing hizmetlerinin geliştirilmesine…
Ayarlar > Uygulamalar > Kişiler > Arama sonuçlarını geliştirmek için Microsoft hesabımla…
Ayarlar > Uygulamalar > Müzik+Videolar> Öneriler > Öneri almak ister misiniz?

“Lumia Telefonlarda Pil Ömrünü Uzatın!” üzerine bir yorum

 1. kardeşimle aynı telefonu kullanıyorum lumia 520 yaklaşık 3 sene olcak fakat benim telefon parlaklığım onunkinden daha az 2 telefonda da parlaklık yüksek ayarda ancak kardeşiminki daha parlak yardım

  Yanıtla

Yorum yapın