Microsoft Office “Korumalı Görünüm” Kapatmak…

Öncelikle Korumalı Görünüm nedir? Açıklamaya çalışayım. İnternet veya güvenli olmayan diğer ortamlardan bilgisayarınıza virüs, trojan gibi zararlı yazılımlar bulaşabilir. Bu zararlardan son kullanıcıların korunması için Microsoft, Office yazılımına korumalı görünüm ismindeki bir güvenlik önlemi kullanmakta.

Bilgisayarımızın korunmasına yardımcı olmak için eklenen bu güvenlik modu, Office ile güvensiz bir dosyayı açmaya kalktığınızda size “Korumalı Görünüm; Bu dosyanın kaynağı internet” şeklinde bilgi verir.  Elbette ki hemen bu uyarının yanındaki “Düzenlemeyi Etkinleştir” butonuna basarak, bu görünümü iptal edebilirsiniz.

Her dosya açılışında bu uyarı ile karşılaşmak canınızı sıkacağı için sizlere “Korumalı Görünümü Nasıl Kapatabileceğimizi” anlatacağım.

Korumalı Görünüm,  düzenleme işlemini, makroları ve birkaç işlevin iptal edildiği, salt okunur moddur. Bu mod sayesinde eğer dosya içeriğinde bir zararlı varsa, bilgisayarınıza bulaşmasını engeller.

Dosya Internet konumundan açıldı Korumalı Görünüm’de Bu dosyanın kaynağı bir Internet konumu Dosya güvenli olmayabilir. Daha fazla ayrıntı için tıklatın.

Dosya Outlook 2010 eki olarak alınmıştır ve bilgisayar Outlook göndereni güvenilir olmadığı için  Korumalı Görünüm’de Bu dosyanın kaynağı bir e-posta eki; dosya güvenli olmayabilir. Daha fazla ayrıntı için tıklatın. şeklinde ileti verebilir.

Dosya güvenli olmayan bir konumdan açılmıştır Korumalı Görünüm’de Bu dosya güvenli olmayabilecek bir konumdan açıldı. Daha fazla bilgi için tıklatın. şeklinde uyarı verebilir. 

Korumalı görünüm aslında sizlerin korunması için eklenmiştir! Bu uyarıyı dikkate alarak, “Korumalı Görünüm” modunu kapatmayı düşünmelisiniz. Aksi takdirde bilgisayarınıza zararlı yazılımlar, virüsler bulaşabilir!

Korumalı Görünümü iptal etmek için;

Microsoft Office içerisinde Dosya sekmesini tıklatın. Bu sekme içerisinden Seçenekler’i seçiyoruz. Açılan pencerede sol menüde alt kısımda “Güvenlik Merkezi” menüsüne geliyoruz. Bu pencere içerisinde sağ kısımdaki “Güvenlik Merkezi Ayarları” butonuna basıyoruz. Güvenlik Merkezi Ayarları’nda sol menüde, “Korumalı Görünüm” menüsünü açıyoruz.  Bu menü içerisinde üç adet kutucuk karşımıza gelecek.

 • Kaynağı internet olan dosyalar için Korumalı Görünüm’ü etkinleştir.
 • Güvenli olmayabilecek konumlarda bulunan dosyalar için Korumalı Görünüm’ü etkinleştir.
 • Outlook ekleri için Korumalı Görünüm’ü etkinleştir.
Seçenekleri mevcut. Bu üç kutucuk da işaretli olarak karşınıza gelir. Dilediğiniz kutucuğu kapatarak kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Ben sistemimdeki Zemana Antilogger, Trend Micro Antivirüs ve Comodo Firewall’a güvendiğim için bu kutucukları boşaltıp, güvenlik denetimini yani “Korumalı Görünüm”ü komple iptal ettim. Siz de kullanımınıza göre bu kutucukları boşaltıp, Korumalı Görünüm’ü iptal edebilirsiniz.

“Microsoft Office “Korumalı Görünüm” Kapatmak…” üzerine 5 yorum

 1. ben sylediğiniz işlemi harfiyen yaptım kapatıyorum word programını tekrar açıyorum yukarıda güvenli mod kaldırma etkinleştirilemedi diyor.kopyala yapıştır yapamıyorum hala. ama tekrar grdiğimde kutucuklar işaretli değil.

  Yanıtla
 2. Ya arkadaşlar bu çözüm değil
  yapıyorum o kadar araştırdım ama malesef böylede korumalı görünümden kurtulamadım bir türlü.
  halen devam halen devam…

  Yanıtla
 3. office 2013 te bu menüler yok maalesef, kaydettikten sonra korumayı kaldır işe yarıyor ama outlook içerisinden ayar yapamadım

  Yanıtla
 4. buldum 🙂
  ilgili menü outlook içerisinde yok,outlook un içinden değil excel ve word ün içinden ayrı ayrı yapacakmışız, ben yaptım kurtuldum şükür

  Yanıtla

Yorum yapın