Microsoft Signature; Bizden Alın Gerisini Sallayın!

Biraz önce Microsoft’un Signature sayfasını ziyaret ettim ve sizlerle paylaşmak istedim. Şaşırdığımı itiraf etmeliyim. Çünkü Microsoft bir şekilde bilgisayar üreticilerine laf sokmuş, sokuşturmuş.

Hazır bilgisayarları bilirsiniz, birçok dizüstü ve masaüstü bilgisayar satın aldığınız zaman içerisinde bazı free, full ya da demo versiyon yazılımlarla karşımıza gelir. Microsoft bu sitedeki videoda Exper, Casper, Sony, Acer gibi birçok üreticiye laf sokarak, bilgisayar satın aldığımız zaman şişirme yazılımlarla dolu olduğunu anlatmış.

Haksız da değiller…

Birçok bilgisayar üreticisi maalesef ki onlarca yazılımla birlikte bilgisayarlarını şişirerek satıyorlar. Şişirmekten kastım demo, full ve trial olarak bilgisayarlarına yükledikleri yazılımlar.  Mesela bir bilgisayar aldığınızda bilgisayarı açar açmak ilk kullanımda karşınıza birçok yazılım çıkıp, beni kayıt et, beni kur, beni al beni al beni al şeklinde uyarılar getirir. Hatta bazı bilgisayarlarda daha ilk kullanımda bile System Tray üzerinde (sistem saatinin olduğu yer) o kadar program vardır ki maazallah saati bile bazen göremeyiz, o  ufacık System Tray kocaman bir hale gelir.

Bu yazılımların bilgisayar başlangıcında aktif olması sizin ram ve işlemcinizi bol bol harcamasına sebep olmakta. Akabinde de bilgisayarınızın yavaşlaması, hatta bilgisayar açılışının 4-5 dakikadan fazla sürmesi çok doğaldır. Bununla birlikte sürekli sistemin arka planında çalışan bu yazılımlar sisteme yük bindirecektir.

“O kadar para verdik en iyisini aldık. Şuraya bak! 5 dakika sürüyor açılması”, “Bilgisayara bak meğer 4 çekirdek 8GB ram varmış bir de kasıldıkça kasılıyor!”

Şeklinde veryansın edenleri bilirsiniz, hatta siz de bu tarz bir söylemde bulunmuşsunuzdur.

Dünya bu kadar toz pembe değil.  

Bilgisayar üreticileri bizi düşünüp ihtiyacımız olan programları mı yüklüyor? Yoksa her bilgisayarda olması gerekli yazılımları mı kuruyor? Diye düşünenlerdenseniz daha çok düşünmeniz gerekiyor.  Duruma bu kadar toz pembe bakmamak lazım. O yazılımların bir çoğu hiçbir işinize yaramayacak şeyler.

Bilgisayar üreticileri bize gerçekten yardımcı olmak ve onlarca program yükleme derdinden kurtarmak için mi bunu yapıyor dersiniz? Hayır, yazılım firmalarının desteğiyle bilgisayarların maliyetini hafifletmek için yapmaktalar. Kısacası X yazılım firmasına 60 günlük deneme sürümünüzü her bilgisayarımıza kuralım bize satılan PC başına X USD verin gibi. Sonrası da malum işi bazen fena halde abartabiliyorlar… Yani bu işi maliyetleri düşürmek, kâr elde etmek için yapmaktalar / yapmak zorundalar…

Neyse gelelim Microsoft Signature’ye…

Microsoft kendi sattığı bilgisayarlarla “Signature” adındaki bir akımın öncüsü olmuş. Görünüşe göre ABD’de açılan ilk Microsoft mağazasında satılmaya başlayan bilgisayarlar diğerlerinden daha performanslı ve daha temiz…

Signature bilgisayarlar, Windows işletim sistemi ile birlikte, Windows Live hizmetleri, Silverlight, Zune ve Adobe yazılımları ile birlikte geliyor.  Şimdi bunları görünce temiz bir Windows olduğunu iddia etmemek lazım. Hani belki Casper, HP, Acer, Dell gibi bilgisayar üreticilerinden daha temiz, daha az yazılımla birlikte geliyor olabilir. Bu da sonuç olarak bilgisayarı daha performanslı kullanmanızı sağlayabilir. Fakat tertemiz bir bilgisayar diyemeyeceğimi belirtmek isterim.

İlk görüşte saf ve temiz gibi gelebilir…

Microsoft, bu bilgisayarları kendisi üretmiyor.  Ancak, bilgisayar üreticileri yazılım kısmını Microsoft’a bırakmışlar gibi…

Devamı bir sonraki yazımda…

Yorum yapın