Microsoft Signature; Sizden Alıp Gerisini Sallayalım Mı?

İlk görüşte saf ve temiz gelebilir demiştim.  Evet Microsoft bu bilgisayarları kendisi üretmiyor. Fakat sattığı bilgisayarların diğerlerine göre daha performanslı olduğunu iddia etmekte.

Elbette aynı donanıma, aynı işletim sistemini kurup birine har vurup harman savururcasına yazılım yüklemek ile diğerine az ve öz yazılımlar yüklemek arasında bariz performans farklı olacaktır. Hele ki Microsoft’un videosundaki gibi performans sağlayacağına da eminim fakat bu işte yazılım üreticilerini bir nevi küstürmüş olmayacaklar mı?

Microsoft Video

Durumdan memnunlar mı? Bilemiyorum. Hani sonuçta bilgisayarım satılıyor, ha Microsoft satmış, ha Hamza satmış fark etme diye de düşünülebilir. Ayrı mesele… Her ne olursa olsun bu şekilde bir tavır takınmaları benim biraz ilgimi çekti. Aklıma hemen “Yazılım üreticileri şimdi ne yapacaklar?” sorusu geldi.

Bir şekilde yazılım üreticileri, bilgisayar üreticileri ile karşılıklı olarak kazanmaktaydılar. Karşılıklı fayda sağlanmaktaydı.  Hani abartmamak kaydı ile yazılım üreticilerinin bilgisayarlara free, trial gibi yazılımlar eklemesinden pek de rahatsız değilim. Sonuçta kullanmadığımı ve istemediğimi ilk kurulumdan sonra kaldırıyorum. Belki son kullanıcı için büyük bir sıkıntı olabilir, yine de Microsoft bu noktada iyi bir atış yapıp golü 90’a atmış diyebilirim.

Artık 3. parti yazılım üreticileri Android’e kayar…

Sonuçta ne olursa olsun bilgisayarımızı performanslı kullanma yolları, gereksiz yazılımların uninstall edilmesi, kullanıcı bilgilendirilmesi gibi yolların anlatılması benim ilk aklıma gelendi. Fakat burada bana farklı bir pazarlama stratejisi kullanılarak kullanıcılar biraz da olsa yönlendirilmiş gibi geliyor.

Mesele bilgisayar satmaktan öte, gereksiz veya kullanmayacağınız yazılımların bir şekilde temizlenmesi, yeni bir bilgisayar alındığında ilk yapılacak işlevler, bilgisayara performans sağlanılması gibi olduğunu düşünmek sanırım benim toz pembe dünyamda kalacak 🙂

Video’da ne diyor Microsoft? Bizden alın uçak gibi uçuralım sizi, onlardan alırsanız  dana gibi kalırsınız olduğunuz yerde 🙂

Yorum yapın