Microsoft, Windows XP’ye Desteğini Kesiyor!

Windows XPMicrosoft tarafından 2001 yılında piyasaya sürülen ve 13 yıldır kesintisiz olarak desteklenen Windows XP işletim sisteminin resmi desteği, 8 Nisan 2014’te sona eriyor!

Yıllarca Windows XP ile bilgisayar dünyasında geride kalan birçok kişi için aslında büyük bir sıkıntı ortaya çıkıyor!

Microsoft’un 13 yıllık Windows XP işletim sistemine verdiği resmi destek, güvenlik güncellemeleri de dahil olmak üzere 8 Nisan 2014’te sona erecek.

Bu tarihten sonra Windows XP kullanmaya devam eden kurum ve kullanıcılara Microsoft tarafından yeni nesil tehditlerden korunma, hata düzeltme ve yeni fonksiyonların eklenmesi konularında güncelleme ve destek sunulmayacak.

XP işletim sisteminden memnun olan ve Windows 7’ye terfi edemeyen birçok kullanıcı vardı. Bu kullanıcılar aynı şekilde yepyeni bir arayüzle bizleri karşılayan Windows 8’e de geçiş yapmamakta ısrar etmeye devam ediyor.

Fakat, 3 ay sonra yeni bir işletim sistemine terfi etmek zorunda kalacaklar. Çünkü Microsoft, artık Windows XP’ye destek vermeyecek! Ardından da Windows XP Kullanıcılarını büyük tehlikeler bekliyor.

Microsoft Türkiye Windows Pazarlama Grup Müdürü Onur Altıntaş, 3 ay sonra resmi desteği sona erecek olmasına rağmen Türkiye’deki Windows XP kullanım oranının yüzde 20’ye yakın olduğuna dikkat çekiyor.

“Windows XP çok başarılı bir işletim sistemi olmasına rağmen, eskiyen altyapısı güncel ihtiyaçları karşılamada yetersiz kalıyor. 13 yıllık bir işletim sistemi platformuna yeni nesil ihtiyaçları karşılayacak fonksiyonlar veya yeni nesil tehditlerle mücadele edebilecek özellikler eklemek her zaman mümkün olmuyor. Geçtiğimiz Ekim ayında detaylarını paylaştığımız SIR raporu bu endişeleri net olarak ortaya koyan bulgular barındırıyor. Rapora göre Windows 8 kullanıcıları Windows XP kullanıcılarıyla yaklaşık aynı sayıda tehditle karşılaşmalarına rağmen, Windows XP ile çalışan bilgisayarların bu tehditlerden etkilenme riski 6 kat daha fazla.”

Önümüzdeki günler Xp kullanıcıları için bir hayli sıkıntılı geçebilir.  8 Nisan 2014’te Windows XP’ye yönelik destek ve güncellemelerin sona ermesinin ardından, Windows XP kullanmaya devam eden kullanıcıların Microsoft’un yeni teknolojilerinden ve güvenlik güncellemelerinden mahrum kalacaklarının altını çizmek gerekli.

Bu riskler ve tehlikeleri küçümsemeyin!

Windows XP işletim sisteminiz güncellenmesin, yeni teknolojileri artık XP’de görmeyelim diye düşünen binlerce XP kullanıcısı olduğunu düşünüyorum.

Bu kişilere hatırlatmakta fayda var!

Bilgisayarınızdan kredi kartı ile alışveriş yaparsanız, yeni nesil bir virüs bilgisayarınıza girerse, hackerların saldırılarını düşünmezseniz böyle devam edin…

En basitinden kredi kartı bilgilerinizi kötü niyetli hackerların çalması çok daha kolay olacak. Çünkü 8 Nisan’dan sonra XP’nin bulunabilecek güvenlik açıkları kapanmayacak ve hackerlar için birer hedef haline geleceksiniz. Ne kadar sağlam bir antivirüs yazılımı kullansanız dahi, sisteminize sızmak onlar için çocuk oyuncağı olabilir!

Sisteminize sızan kötü niyetli kişiler kameranızı açabilir, görüntülerinizi kayıt edebilir, kredi kartı bilgilerinizi çalabilir, kişisel bilgilerinizi çalabilir, bilgisayarınızı ve içerideki dosyalarınızı çalabilir, bu verileri bozabilir hatta işletim sisteminizi kullanılmaz bir hala getirilebilir. Bilgisayarınızı onlara teslim etmeyin!

Peki yeni teknolojiler?

Windows XP piyasaya çıktığında dünyada akıllı telefon, tablet ya da bulut bilişim olmadığını biliyor muydunuz? Evet bu teknolojilerin hiçbiri yoktu! Bu teknolojilere XP işletim sisteminiz güncellemeler sayesinde adapte edildi. Sürücüler, donanımların uyumluluğu ve işletim sisteminin yeni yazılımlara entegresi aslında sizin “Ne olacak güncellemesin” dediği güncelleştirmeler ve yazılımcıların üretmiş olduğu yazılımlar sayesinde yapılabiliyor…

Bundan sonra, piyasaya çıkacak olan yeni nesil yazılımların da Windows XP’yi dikkate almayacağını unutmayın…

Bu arkadaşlara, Microsoft’un da tavsiye ettiği gibi  Windows 8 işletim sistemine terfi etmelerini tavsiye ediyorum!

Şimdi bazıları soracak…

Ya programlarım
Ya oyunlarım
Ya dosyalarım
Ya eski donanımlarım?

13 sene aynı işletim sistemi ile takılıp da bu soruları sorduğunuzda çok geç olacak! Çünkü XP’ye 3 ay sonra tüm destek kesiliyor, şimdiden kendinizi yepyeni bir işletim sistemi olan Windows 8.1′ e terfi edin derim… Eski bir donanım, çok eski bir yazılım kullanmıyorsanız sorun kolay kolay çıkmayacaktır. Öyle 3 ayda bir format derdiniz de kalmaz.

Unutmadan… Windows 8.1 kullanmayı öğrendiğinizde harika bir işletim sistemi…

“Microsoft, Windows XP’ye Desteğini Kesiyor!” üzerine 2 yorum

  1. XP kullanıcılarından bir çoğu yine de XP kullanmaya devam edecekler diye düşünüyorum. Win 8 bence Vista gibi fiyasko. Nedense Microsoft’un çıkardığı ortalama iki işletim sisteminden biri fiyasko

    Yanıtla

Yorum yapın