Microsoft’dan blogger toplantısına davet geldi.

Merhaba arkadaşlar bugün Nuri Çankaya’dan bir davet maili aldım. Microsoft’un yeni ofisine davet.  Daha önceden 13 eylül 07 de yine böyle bir toplantıya gitmiştim. Nuri Çankaya’nın yönetiminde güzel bir toplantı olmuştu benim için hatta Hodolomax dostumla tanışmamada vesile olmuştu 🙂   Toplantıda 20-30 kişi felandık güzelde vakit geçirdik büyük üstadlarla konuştuk tartıştık.  Bugünkü davet içeriğinde ise …(Süleyman Sağolsun ilk mailin içeriği bana gelmedide 🙂 )

Microsoft Türkiye olarak, Türkiye’nin bir bilgi toplumuna dönüşmesi ve bilişim teknolojilerinin yaygınlaşmasında, modern birer paylaşım platformu olan blogların oynadığı çok önemli rolün bilincindeyiz.

Bu nedenle blog dünyası ile ilişkilerimizi güçlendirmeye, teknolojik gelişmeler ve İnternet’teki gelişme eğilimleri konusunda görüş alış verişinde bulunmaya büyük önem veriyoruz. Bu kapsamda siz değerli blog yazarları ile 12 Şubat Perşembe günü, saat 18:30’da Microsoft Türkiye’nin ofisinde buluşmak istiyoruz.

Microsoft Türk blogları için dikkat ettimde son zamanlarda atak yapmaya başladı.  Özelliklede bloggerlerin yavaş yavaş medyada boy göstermeleri firmaların ilgi odağı olmaları sevindirici ve gurur verici bir durum.

Açıkcası yeni ofislerinide merak ediyorum 🙂

Gelelim toplantı konularına  bina gezisi ve ardından Windows 7, Internet Explorer 8 ve Live Mesh ilk oturumda yer alan konular…

Windows 7 ;

Geçenlerde Windows 7 yazılarımı okuduysanız  2 hafta boyunca Windows 7 ‘yi test ediyordum. Bu davet benim için verimli geçecek diyebilirim.  Sunumda eğer soru sormak için bir bölüm olursa ilk soracağım sorulardan bir tanesi Windows 7 hakkında olacak.

Ben Windows 7 ‘yi test ettim fakat insanlar Windows Vista’dan malesef ki soğudular gerek internet forumları gereksede bilinçsiz kullanım yada yanlış bilgilendirme olsun Windows Vista’ya geçmek isteyenlerin bir kısmını Windows XP de bıraktı.  Bunun yanında Windows Vista’yı birkaç gün kullanıpda memnun kalmayan birçok kişinin hatta ve hatta yeni dizüstülerle verilen Vista’yı silip XP kuranların Windows 7 ye geçmesini nasıl sağlayacaksınız ?

Bence en önemli konulardan birtanesi bu olacak. Eğer ki XP ‘ye desteğimizi çekeceğiz vs gibi birşeyler derlerse kendileri için büyük bir kayıp olacağına eminim. Kullanıcıları zorlamadan bu işi nasıl becereceklerini merak ediyorum.  Hepimiz biliyoruz ki ne kadar iyi bir sistem olsada Vista malesef ki XP donanımlarında performanslı çalışmadı. Ayrıca birazda hantaldı. (98’den XP’ye geçişteki gibi 16mb ram – 256mb ram… vs… Aero sistem gereksinimleri…  Dizüstü pil ömürleri…)

Internet Explorer 8 ;

Explorer savaşlarının hız kazandığı bu günlerde özelliklede Firefox gibi belki yakın değil ama sıkı bir rakibe karşı iyi bir atak olarak düşünüyorum.  Internet Explorer 8 ‘in sağ menüsü zaten bana yetti  (Encarta’ya sor….  Blog’da yayınla… gibi )  Fakat merak ettiğim şu mesela bloguma gelen 120bin ziyaretçimin %74 ü i.e iken %20 si Firefox 2 ay öncesine kadar bu oran %17 lerdeydi şimdi Firefox %20 ve hızla artıyor. Tamam belki aradaki fark çok büyük ancak Firefox yenilikleri ve avantajlarıyla insanı cezbetmesiyle hızlı yükselişine bir ivme kazandırıyor. Aradaki farkın büyük olması yakalayamayacağı manasına gelmez. Merak ettiğim i.e 8 ile ne gibi bir avantaj sağlayacaksınız ? Bu farkın en azından Firefox’un hızlı yükselişine bir dur demeniz gerek miyor mu ?(Kendi açınızdan benim için Firefox… )

Live Mesh ;

Microsoft’un yeni hizmetlerinden birisi gerçi henüz Live Mesh için bir yazı yazamadım. Çünkü test etme imkanı bulamadım. Bildiğim ve okuduğum kadarıyla Cep telefonunuz, PC’niz ve diğer kişisel aletleriniz arasındaki bir iletişim aracı. Henüz beta.. (HP iPaq ‘ımla dizüstüm arasındaki yazılım gibi )  Neden Live Mesh ? Ne artımız olacak Live Mesh bize ne kazandıracak ?  Avantajları nelerdir ? Merak ettiğim bir konu…

Yeni Windows Live Servisleri ;

Sonraki oturumlarda  Yeni Windows Live Servisleri  hakkında bilgi verilecek. Yeni Windows Live Servisleri ‘ni açıkcası pek bilen olduğunu sanmıyorum. Fakat şunu biliyorum ki insanlara biraz daha reklam / anlatım yapılarak en azından bilgilendirilmeleri gerekecek… Bunun için bir projeleri var mı ? Çünkü servislere bir göz gezdirdiğimizde kullanılacak insanları çekecek türden yenilikler ve hizmetler var…

Windows Mobile (Mobil Star) ;

Merak ettiğim konulardan bir taneside Windows Mobile (Mobil Star) teknolojinin şuanki durumuna baktığımda herkesin elinde bir Cep telefonu var ve eski tip telefonlar artık takoz gözüyle bakılıyor hiç denecek kadar az kullanılıyorlar. Şuanki durumda 15 yaşındaki bir çocuğun elinde multimedia bir telefon varsa ve her eve bir bilgisayar girdiyse (Her evde bir Microsoft gibi düşünüyorum)  geleceği parlak bir pazar olacağına eminim… Windows Mobile (Mobil Star)  hakkında açıklamalarına göre birşeyler sorabilirim 🙂

Kısaca sizlere toplantı konularından bahsettimde şimdi fark ettim Surface yok mu  ? Microsoft Photosynth ? … Eğer vakit kalırsa bu konularıda ele almalarını rica ederim 🙂  Davet edilenleride merak ediyorum bakalım kimlerle tanışacağız ?

Bu arada toplantıda sormamı istediğiniz sorular varsa yazabilirsiniz …

“Microsoft’dan blogger toplantısına davet geldi.” üzerine 16 yorum

 1. Microsoft’un binasının içini merak ediyorum. Ofisleri, Serverlarının olduğu oda ve diğer odaları. Google’in ofisinin içinden resimler birçok kez bakıp imrenmiştim. 🙂 Acaba fotoğraf çekip burada yayınlama imkanınız olur mu?

  Yanıtla
 2. Bunu duyduğuma çok sevindim. Umarım herkes için faydalı bir toplantı olur. Benim merak ettiğim birşey var üstad eğer sorabilirsen ve cevabını bir şekilde bana ulaştırabilirsen memnun olacağım;

  Windows vista’da istediği potansiyeli yakalayamayan microsoft Windows 7 de nasıl değişikliklere gitmeyi düşünüyor? İşletim sistemi denildiğinde microsoft’un kafasında neler oluşuyor.

  Yanıtla
 3. Hayırlı olsun. Açıkçası benim de merak ettiğim konulardan birisi vista’dan memnun olmayanları windows7’ye geçişinde ne gibi kolaylıklar sağlayacaklar ?

  Yanıtla
 4. @Alper
  Dostum neye göre çağırdıklarını bende bilemiyorum. Sanırım belirli kriterleri vardır.

  @Selçuk ÜNAL
  Resim çekmeye izin varsa bol bol çekmeye niyetim var zaten 🙂

  @ilyas TEKER
  @Mehmet
  Açıkcası yukarıda da yazdığım gibi merak ettiğim konulardan bir tanesi bu…

  Yanıtla
 5. Ne alakası var şimdi dahi anlamındaki -de ayrı yazılır ile yukarıdaki makalenin!..
  Ortalığı kızıştırayım 🙂

  Yanıtla

Yorum yapın