Minicik LG Led Projektör Etkinliği

Dün Sodamedya’dan Sinem Hanım’ın davet ettiği, LG Projektör etkinliğine katıldım.  Etkinlikte LG’nin yeni canavarları minnacık LG Projektörlerle tanışma fırsatı buldum.

İstanbul Modern Karaköy’de düzenlenen etkinliğe, merakla gittiğimi itiraf etmeliyim. Özellikle de bu kadar ufak projektörleri görmek benim için heyecan vericiydi.  “Bildiğin projektör neyine heyecanlanıyorsun?” Diye sorabilirsiniz… Kocaman projeksiyon cihazlarını 3,5″ lik cihazlara dönüştürdüklerini söylersem sanırım cevap vermiş olabilirim.

Neyse gecede tanıdık yüzler aramaya koyulurken girişte Simto ile karşılaştık. Kendisi de etkinlik hakkında güzel bir yazı kaleme almış. İçeriye girdiğimde ise Hasan Yalçın ve Safa Paksu ile karşılaşınca yalnız olmadığımı düşünmeye başlamıştım. Bir IT blogger, daha doğrusu bir teknoloji blogger etkinliği diye düşünmeye başlamışken, gözlerim teknoloji yazarlarını Arman Acar, Kahraman Uğurlu, Hüseyin Gürsoy, Sabri Küstür, Muharrem Taç, Erol Dizdar ve Serkan Cura gibi arkadaşları aramaya başladı. Fakat hiçbirini göremediğimi itiraf etmeliyim.

Etkinlik bir kokteyl havasında başladı ve öyle de devam etti. İlk baştaki kısa konuşmadan sonra bizler özel olarak kurulmuş LG standlarına doğru yönelmeye başladık. Muhabbet, geyik, tanışma fasıllarını erkenden kapatıp, cihazlarla haşır neşir olmayı heyecan yapmıştım.

Bu minnacık teknoloji canavarları ile haşır neşir olurken diğer bir yandan da özelliklerini, fiyatlarını sormak için görevli arkadaşlara bakındım. Gerçi yaka kartlı, başımızda bekleyen teknoloji uzmanı arkadaşları görmeye alışkın bir tip olarak beklentilerimin yüksek kaldığını söyleyebilirim.

Kokteyl olarak güzel bir etkinlikti. Belki çok fazla cihaz, çok büyük bir tanıtım yoktu ama yine de kurcalama imkanına sahip olduğum için davetlerinden dolayı teşekkürlerimi sunarım.

      

Birazcık da bu minik aletlerden bahsetmek istiyorum.

Etkinlikte 3 farklı projektör cihazı vardı. Ufak boyu ile dikkatimi çeken PB60G yanı sıra, bir üst modeli ve en üst seviye bir teknoloji harikası da mevcuttu.  Özellikle de bu cihazların 3D desteklemesi, üzerilerinde 2 usb girişi, HDMI barındırarak bir sabit disk içerisindeki filmi oynatabilmeleri hatta içerisine bir de küçük hoparlör konulması en çok dikkatimi çeken özellikleri arasında geliyor.

Bir ara da dayanamayıp, bir konuşmanın içine salça oldum. LG yetkililerine “merak ettiğim acaba piyasaya kaç TL’den sürülecek?” Sorusunu yönettim. Gerçi buradan fiyat vermek istemiyorum. Henüz tam netleşmemiş olabilir, ya da public etmem sıkıntı çıkarabilir. Yine de öyle uçuk kaçık fiyatlar olmadığını, gayet iyi bir fiyata piyasaya sunulduklarını söyleyebilirim.

Gece sonlarına doğru yaklaşırken bir de çekiliş yapıldı. Katılanlardan 3 kişiye birer tane LG projektör hediye edildi. Kimler kazandıdan öte cihazlara içim gittiğini söylemek isterim 🙂

Buradan, bu güzel davetleri için LG yetkililerine ve ajanslarına teşekkürlerimi sunarım. Unutmadan cihazlardan da kısaca bahsedip, sizlerin beğenisine sunmak isterim.

Henüz bu cihazları lansman dışında inceleme fırsatı bulamadım. Kim bilir belki bu fırsatı yakalarsam, ilerleyen günlerde blogumdan bol bol inceleme yazıları yazabilirim.

En çok hoşuma giden ve bence lansmanın göz bebeği olan PB60G modelinden bahsedeyim. Ufak, hafif, her yöne dönebilen, farklı açılarla kullanılabilecek bir cihaz. 15.000:1 kontrast oranı var ve 500 lümen parlaklığa sahip. Çözünürlüğü ise 1280×800 gayet iyi. Cihazın arka tarafında ise 2 usb çıkışı var. Bu çıkışlar sayesinde bir sabit disk üzerindeki filmi ya da videoyu oynatabiliyorsunuz. Ek bir ses sistemine de ihtiyaç duymuyor. PB60G içerisinde küçük bir hoparlör koyarak projeksiyon’un bir nevi bilgisayara ihtiyaç duymadan çalışabilmesi sağlanılmış.  Ayrıca VGA ve HDMI çıkışları da mevcut.

Cihazın en önemli özelliği ise 3D desteğinin olması! Gerçi bu cihazlarda aktif gözlük kullanmak zorunda olduğumuzun da altını çizmek isterim. 450 gram ağırlığındaki bu cihazı çantanıza atıp, dilediğiniz her yerde sunum yapabilirsiniz. Yüksek kontrast oranı sunmaları büyük bir başarı!

Artık projeksiyon cihazlarımız da cebimize girmeye başladığını görüyoruz. Hele ki lamba ile çalışan projektörlere göre, Led projektörlerin %30 güç tasarrrufu sağlaması çevre ve enerji konusunda da LG’nin ne kadar önemli bir adım attığını ortaya koyuyor.

Bir üst modeli ise, PA70G biraz daha büyük ve aynı özelliklere sahip olarak karşımıza geliyor. Alt modeli PG60G’den farkı ağırlığı, boyutları ve 700 lümen olması. Bunun dışında bir fark göremedim. Her iki projektör de 30bin saat LED ömrüne sahip, kısacası 10 yıl boyunca led ampülünü değiştirmeden kullanabilirsiniz.

Neyse lafı fazla uzatmadan yazıma son cümleleri koymak isterim. LG ekibine, ajanslarına ve bu güzel cihazları inceleme fırsatı sundukları için teşekkürlerimi iletirim. Her ne kadar sıradan ve beklentilerimi karşılayamadığım bir etkinlik olsa da, böyle teknolojileri yakından tanıma fırsatı her zaman beni heyecanlandırmıştır.

Gerçi Simto sağ olsun etkinlik hakkında bol bol ayrıntıya yer vererek izlenimlerini aktarmış. Ben de teknolojik olarak izlenimlerimi ve etkinliği sizlere anlatmaya çalıştım.

PA70G Teknik Özellikleri:
20-100 inç Ekran Büyüklüğü
VXGA (1280 x 800)
700 Ansi Lumen
30.000 saat LED Ömrü
15.000:1 Kontrast Oranı
3D Ready
1.35 kg ağırlık
USB ile Multimedya (Film, fotoğraf, müzik)
Dosya Görüntüleme (Office Dosyaları)

PB60G Teknik Özellikleri:
25-100 inç Ekran Büyüklüğü
VXGA (1280 x 800)
500 Ansi Lumen
30.000 saat LED Ömrü
15.000:1 Kontrast Oranı
3D Ready
450 gr Ağırlık

“Minicik LG Led Projektör Etkinliği” üzerine bir yorum

  1. Hamza’cım gözlerin beni arıyor ama telefonun beni hiç aramıyor 🙂
    İşlerimin yoğunluğundan dolayı katılamadım maalesef. Oysa katılmayı çok istiyordum.

    Yanıtla

Yorum yapın