Windows 8 Program Uyumluluğu Sihirbazı

Program Uyumluluk Yardımcısı, eski yazılımlarınızın Windows 8 altında bazı uyumsuzlukları ve soruları olup olmadığını algılamaktadır. Eğer bir yazılım kurulum sırasında, kullanım sırasında ya da kaldırma sırasında hata verirse, size bir uyarı penceresi ile bu konuda yardımcı olmak ister.

Windows’un önceki sürümlerinde çalışan programlarınız ciddi bir sorunla karşı karşıya ve doğru çalışmıyorsa, program uyumluluğu ile bunun üstesinden gelebilme ihtimaliniz var.

Benim yedekleme için kullanmış olduğum diskimin backup yazılımı da maalesef ki Windows 8 altında böyle bir sorunla karşılaştı ve “Kullanmakta olduğum Windows 8 sürümü üzerinde çalışmıyor” şeklinde hata verdi.

Aslında bu tip sorunlar çok çeşitlidir ve Program Uyumluluk sihirbazı da bunun altından kalkamayabilir. Yine de şansımı denedim ve backup yazılımım canavar gibi çalışmaya başladı.

Peki nasıl kullanıyoruz?

Windows Xp, Windows Vista, Windows 7 ve son olarak Windows 8 bu özellikle birlikte gelmekte. Uyumluluk modu denilen bu işlev sayesinde Windows 8 altında çalışmayan birçok yazılımınızı Windows 8 altında kullanabilirsiniz.

Not: Öncelikle kullanmakta olduğunuz yazılımların Windows 8 için Beta versiyonu olup olmadığını üretici Web sitelerinden kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Not: Windows 8’e uyumlu olmayan Antivirüs programları, disk optimize yazılımları veya firewall gibi yazılımları kesinlikle uyumluluk modunda çalıştırmanızı tavsiye etmiyorum.

1. Çalıştırmak istediğiniz yazılımın masaüstüne bir kısayolunu oluşturun. Bu kısayolu sağ tıklayıp, “Özellikler” sekmesine geliniz.

2. Açılan pencere üzerinde “Uyumluluk” sekmesine geliyoruz.

3. “Uyumluluk sorun gidericisini çalıştır”  

Butonuna basıyoruz, karşımıza “Uyumluluk sihirbazı” açılıyor ve yazılımınız üzerindeki hataları tespit etmeye çalışıyor.  Sizlere iki seçenek sunmakta, birincisi bilinen sorunlar için otomatik olarak kontrol, diğeri ise belirleyeceğiniz seçeneklere göre sihirbazı yönlendirebilmektesiniz.  Manuel olarak yazılımın Windows 7 altında çalıştığını işaretledim. Sonrasında da sorunum çözüldü.

Backup yazılımım Windows 8 altında sorunsuz olarak çalışmaya başladı! Eğer Windows 8 Release Preview üzerinde çalışıyorsanız, birçok yazılımınız sıkıntı çıkarabilir. Program Uyumluluk Sihirbazı sayesinde birçok sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Ek ayarlar

Azaltılmış renk modu; Bazı yazılımlarda sınırlı sayıda renk kullanılmaktadır. Özellikle de çok eski programlar bu şekilde tasarlanmıştır.

640×480 ekran çözünürlüğünde çalıştır; Bazı yazılımlar çok küçük pencereler içerisinde çalıştırılır. Yazılım çalıştığında, ara birim üzerinde tırtıklı ekran gözüküyorsa bu ayarı seçebilirsiniz.

Yüksek DPI ayarlarında ekran ölçeklendirmeyi devre dışı bırak; Yazılımınız yüksek ölçekli yazı tipi boyutu kullanılıyorsa, programlarda otomatik yeniden boyutlandırmayı kapatır.

Bu programı yönetici olarak çalıştır; Bazı uygulamalarınız yönetici hakları ile çalışmaktadır. Bu özellik sayesinde yazılıma Windows 8 altında yönetici hakları verebilirsiniz.

“Windows 8 Program Uyumluluğu Sihirbazı” üzerine 6 yorum

 1. tesekkurler faydali bir yazi olmus bende win8de uyumlu program bulma zorlugu cekiyordum iyi calismalar

  Cevapla
 2. Abi ellerine ayaklarına sağlık yapamadığım şey oldu galiba tam olarak kesinleştiği zaman bir yorum daha yazıcam çok teşekkürler..

  Cevapla
 3. ya arkadaşlar nolur allah rızası için yardım edin benim bilgisayarım windows 8 ama uyumluluk sekmesi yok nolur yardım edin 🙁

  Cevapla
 4. arkadaşlar yardım edin (help me) ben w8 (windows 8) kullanıyorum uyumluluk sihirbazımdaki hangi uyumluluğu işaretliyim?

  Cevapla

Yorum yapın