Neden blog yazıyorum ?

Merhaba arkadaşlar Mehmet arkadaşım ve  Serkan Cura arkadaşım geçenlerde bir mim göndermişti. Mim konusunu neden blogluyorum olarak bildirmiş.  Açıkcası bir süredir bu sorunun cevabını yazmak istiyordum. Bu aralar biraz yoğun olduğumdan olsa gerek pek vakit ayıramadım.  Zaten düzenli okuyucularım fark etmiştir. Günde 1 veya  daha fazla yazı yazarken şimdilerde 3-4 günde bir yazmaya başladım.

Yoğunluğum iş yükümden ve bu aralar uğraştığım bir scriptten kaynaklanıyor.  Açıkcası birde yeni doğan kızımın faktörü yok değil 🙂  Gelelim konumuza…

Neden blog yazıyorum ?

Bu soruyu düşündüğüm zaman yıllar öncesi aklıma geliyor. İnternet müthiş bir hazine ve nasıl kullanacağımız hakkında araştırma yapıyordum. Açıkcası şunu gördüm ki ne kadar araştırırsam araştırayım internette bulduğum kaynakların büyük bir çoğunluğu ingilizce olduğu için sıkıntı çekiyordum. Tabi o zamanlar bu kadar çok Türkçe içerikli sayfa yoktu.

Sonra düşünmeye başladım neden yok ?  Bu soruyu kendime sorduktan sonra en azından kendi bilgi ve tecrübelerimi ortaya koyarak Türkçe bir kaynak olmak istedim.  Mesela şöyle bir örnek vereyim. Sokağınızda yerlerin çöp olduğunu düşünün her sokaktan geçen adam şuraya bak çok pis diyor.  Halbuki her geçen eline bir çöp alıp çöp kutusuna atsa o sokakta çöp kalmayacaktır.  Bende öyle yaptım elime bir çöp alıp şöp kutusuna attım.

Şimdilerde bakıyorumda evet gerçektende herkes bu işe bir el attı. Profesyoneller de olsun amatörlerde artık internette Türkçe kaynak bulabiliyorsunuz.  Bunun yanında ulusal birçok internet sayfasıda artık Türkçe destekli.

Beni blog yazmaya iten bir diğer unsurda içimdeki kişidir. İçimde öyle bir his var ki açıkcası karşı koyamıyorum.  Bunada bir örnekle yaklaşırsak ;  Mesela bilgisayarınız bozuldu ne yapıyorsunuz ? Bir bilgisayarcıya götürüyorsunuz ve onların yaptıklarıda format atmak.  1-2 saat içinde formatı basıp haydi tamamdır muhabbeti. Sadece bununla kalsa iyidir.

Açıkcası yıllardır bu mesleği yapıyorum ve işin içindeki çakallıkları ve çakalları gördükçe isyan edesim geliyor.  İşte bu isyan edişimin bir yansımasıda blog yazmaktır.  İnsanımız malesef ki bilgisayar konusunda biraz bilgisiz. Bende kendi tecrübelerimle bu konuda insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum.  Çok basit bir iki tuşla halledilebilecek birşey için insanların okumasını ve yararlanmasını istiyorum.  Kısacası paylaşmak… En azından bilgisayarınızı bir bilgisayarcıya götürmeden önce sorunu araştırmak ve çözüm bulabilmek.

Birşeyler başardığımıda görebilmekteyim. İnsanlar mail atıp yada internet sayfama yorum yazıp teşekkür ediyor.  İşlerini halledebiliyorlar.

Bu konu için çok teşekkür ederim. Dosyalarımı kurtarmama yardımcı oldu. Ayrıca çok güzel bir site. Başarılarınızın devamını dilerim.

teşekkür ederim arkadaşım vallah bana ilaç gibi geldi dosyalarımı kaybettim zannetmiştim gerçekten çok teşekkür ederim 2 aydır bunla uğraşıyordum

Kardeş inan bana bu öyle bi işime yaradı ki. Bilgisayara linux kurduktan sonra grub denetleyicisi yüzünden windows’a erişemedeim daha sonra

tekrar windows kurduğum da eski klasörlerime erişemedim. Sana çok teşekkür ederim. Umarım birgün benim de sana bi faydam dokunur….

Bunlar gibi yorumlar aldıkça içimdeki o istek bir nebze daha kabarıyor. Sanırım insanlara yardımcı olabilmek ruhumda var. Bunu başardığımı kısmende olsa görebiliyorum.

Gerek yorum gerek mail gereksede MSN gibi sistemler üzerinden insanlar istekte bulunuyor ve sorunlarını dile getiriyorlar.  Yardımcı olabilmek insanlara en azından birşeyler öğretebilmek bilgisayar konusunda birazda olsa insaları bilgilendirebilmek …

Sanırım blog yazmamda ki en büyük etkenlerden birisi budur.  Ayrıca sosyal bir ortam. Birçok insan bilgisayar başındakilere anti sosyal olarak baksada. Gerek blog toplantıları olsun gerekse de internet üzerindeki ortamlar olsun birazda sosyalleşebiliyorum bu sayede…

Peki siz neden blog yazıyorsunuz ? Bu soruyu beni takip eden tüm arkadaşlarıma göndermek isterim.

“Neden blog yazıyorum ?” üzerine 9 yorum

 1. bence blog yazmakla çok iyi yapıyorsun , senden az bilgisi ve teçrübesi olanlara yol gösteriyorsun ( bana çok yardımların olmuştu tekrar teşekkürler ) bu güzel bir davranış… bu arada da gözün aydın olsun diyeyim kızın olmuş…Allah uzun ömürler versin umarım mutlu ve sağlıklı bir hayatı olur….

  Yanıtla
 2. slm miraç’ım blogunu çok begendim ama bir yerde tek snle aynı fikirde değilim….Hani diyorsun ya bilgisayraları bozulunca götürüyolar format basıp gönderiyoalr dedin … Mesela miraç öğretmen olmassa sen okumayı öğrenirmiydin yada öğretmenin öğretmni olmassa öğretmen öğrenebilirmiydi asla…Şimdi sen bilgisayarcısın diğeri esnaf PC si bozuldu sen yapacaksın çünkü o senın meslegin..efnafında meslegi meyve satmak gyimci falan…Yani herkes kendi meslegini yapması iyidir..TABİ bu DÜŞÜNCELER bana aittir snde başka düşünebilirsin kardeşim..:D

  Yanıtla
 3. @ömer faruk yıldız
  Anlatmak istediğim. Ufacıcık bir iş için direk bilgisayarcıya götürüp format attırmak olmadığıdır. Sorununuzu sizde çözebilirsiniz. Herkes tabiki bilgisayarcı olamaz. Sadece ufak tefek problemlerin bilgisayarcıya gitmeden çözülebileceğini belittim. 🙂 Akabinde bende bu işten ekmek yiyiyorum 🙂

  Yanıtla

Yorum yapın