Nedir bu biz bilgi-işlemcilerin muhasebecilerden çektiği ?

Ne yapayım arkadaşlar artık illahlah ettim. Sonunda sitem ediyorum ne yapayım ?  Son 1 yılda şirkette 4 muhasebeci değiştirdik.  Şirket durumları zaten malum kriz …  Ayrıca son olarakda mali müşavirimizi yeniledik. Artık tüm muhasebe işlemlerini şirket bünyesinde gerçekleştireceğiz.  Yalnız son zamanlarda iyicene canımı sıktılar.

Neden mi böyle söylüyorum ?

Size durumu izah edeyim.  N.Ş.A  şirkette gayri muhasebe tutulmakta. Resmi muhasebeyi dışarıdan bir mali müşavire vermiştik.  Şirket içerisinde o kadar para döküp  imalat, sevkiyat, sipariş ve muhasebe kollarını tek bir programda topladık. Böylelikle sıkıntılarımızın birçoğunu ortadan kaldırmış olduk.

Son 1 yıldır kullandığımız ERP projesi sayesinde sipariş geliyor ve sevk edilene kadar program üzerinde işlem görüyor. Programda gelen siparişlerin onaylanmasından tutunda imalat aşamalarına ve planlamaya kadar her işlevi gerçekleştirebiliyoruz. Hatta özel raporlar yazarak programı geliştirebiliyorum.  Yalnız bu süreç ne kadar sıkıntılıda olsa en sonunda değdiğini görebilmekteyiz.

Tabi bu süreç esnasında 4 tane muhasebeci arkadaş geldi gitti.  İyi güzel gelsin gitsinlerde her gelen arkadaş bu programı kullanmayalım yok  şu muhasebe programı var onu kullanalım…

İlk gelen arkadaş;

Ya arkadaşım tamam bu programı bilmiyorsun. İlk defa özel olarak yazılmış bir program ama muhasebe modülü diğer programlardan farksız mantık aynı işleyiş aynı gel öğreteyim ? Yok olmaz biz LKS kullanalım…

Ulen LKS içerisinde imalatı sevkiyatı ve ürün projelendirmesini yapabilecek misin ? Bak bu ERP sayesinde tüm işlemleri yapabiliyorsun.  Adam sipariş veriyor siparişleri ayrı bir programda tut.  Ürün imalata giriyor ayrı bir programda imalatını ve aşamalarını yap. Ürün sevkiyata gidiyor sevkiyat programını ayrı yap ürün teslim edildi unut yada sana gelip teslim edildiğini söylemesinler sende LKS ‘ne yada ORKA’ na girme sonra ne olacak ? Ödeme alındı mı ? Yok alınmadı mı  ? Bu adama teslim yapıldı mı  ?  Montajı gecikti mi ? Üstüne üstlük birde tadilat çıksın sonra en başa dön…

Neyse ilk gelen arkadaşı ikna ettik ve ERP ‘yi öğrettik kullanmaya başladı.  Hesap kodlarını kendi kafasına göre açtı bizde ERP ‘yi uydurduk…

İkinci gelen arkadaş;

Ben burada ORKA kullanmak istiyorum. Yok ananın.. Ulen hatun kişi bak sana diyorum binlerce dolar saydık fabrikamıza uygun bir özel yazılım yaptırdık. Gel bunu kullan sana öğreteyim. Yok olmaz ben bunu bilmiyorum. Ulen biz anamızın karnında mı öğrendik ?

Zorla ‘da olsa gözüne soka soka programı öğrettim.  En sonunda bir gün gelip bana ya bu programda %1 kdv yok ne yapacağım ne biçim program bu..!  Yuhh dedim anasını satayım bu kadar olur..

Bakın hanımefendi.  Muhasebe modülüne giriyorsunuz oradan hesap kodlarına geliyorsunuz oradan şuna gelip yeni tıklıyorsunuz. KDV % oranını girdikten sonra TAMAM yapıyorsunuz. Artık KDV oranlarında %1 görebilirsiniz.

Gel zaman git zaman hatun kişi kafasına göre muhasebe kodları ve stok kodları açtı ERP ‘yi ona göre düzenledik. İyi güzel de benim ERP üzerinden yazdığım raporlar hata vermeye başladı.  Tabiki hata verir hatun kişi kendi kafasına göre stok kodları açmış ERP ‘de yazdığım rapor  100 01 01 ararken stok kodu bulamıyor. Hatun kişi meğer onu 100 1 1 olarak değiştirmiş….

Üçüncü gelen arkadaş;

İlk geldiği gün…  ” Yahu bu ne biçim program ”  Hayırdır arkadaşım ne oldu ?  “İğrenç bir program 5 para etmez.”  Yuhhhh dedim suratına neye uğradığını şaşırdı böyle bir tepki beklemiyordu belkide.  Koskoca fabrikanın günlük 100-50 civarındaki siparişleri girdiğimiz, koskoca fabrikanın (günlük 100’den fazla kapı imalatı) imalatını yapabiliyor ayrıca sevk edilimini , planlamasını, montajını, tadilatını üstüne üstlük tüm muhasebe (genel-gayri resmi) işlevlerini geçekleşitiriyor sen kalkmış ne biçim diyorsun ?

Sorun nedir arkadaşım ?  Bu programda CTRL + Y yapıyorum yazmıyor.  yuhh beee merak ettim sordum hangi programda bunu yapıyordun  ?  Harbidende yani…

Dördüncü gelen arkadaş;

Arkadaşım ben bu programı kullanmam.  Neden ?  Ya tamam öğrettinizde bundaki tüm muhasebe kodları, stok kodları birbirine girmiş.  Girer tabi girmez mi senin gibi 3 tane daha geldi stok kodlarından hesap planı kodlarına kadar hepsini kafalarına göre değiştirdiler.  Bak arkadaşım nasıl istiyorsan öyle yapalım aç yeni bir firma ben kayıtların aktarımını gerçekleştiririm madem doğrusunu sen biliyorsun aç kodlarını ben gerisini hallederim.

Son olarak gelen Mali Müşavir arkadaş;

Geçenlerde toplantı yaptık.  Neymiş bizim ERP ‘yi bilmiyormuş öğrenemezmiş.  O Zirve kullanıyormuş, Zirve en güzeliymiş, diğerleri olmaz mış… Kontrol edemezmiş….

Ben söze atladım.  Sayın XXX siz bizim şirkette kalmayacaksınız, programı sadece kontrol edeceksiniz, buradaki arkadaşımız programı kullanacak değil mi  ?  Evet.  E o zaman programa bırakında buradaki arkadaş karar versin siz dokunmayacaksınız ki  ?

Yok olmaz … Ben programı gelip kontrol edeceğim.  Ulen diyeceksin dee diyemiyorsun patron ne derlerse kabul ediyor.  Yeterki sistem işlesin.

Patronu çektim dışarıya..

Patron bak etme eyleme bu kadar uğraştık program işimizi görüyor süper çalışıyor, istediğimiz raporu alabiliyoruz gel etme şu herife bişi söyle yeni program almayalım.  Yok yok Hamza alalım boşver ne istiyorsa yapalım…

İyi güzel değik.  Mali müşavir arkadaş getirdi bir yazılımcı bir muhasebe programı kurdular.  İyi güzel kurduk bakalım daha neler göreceğiz ?

Şunu gördüm ki.  Her yeni gelen arkadaş hangi programı biliyorsa onu kullanıyor ve başkasını istemiyor. Ulen sana öğreteceğiz eğitim vereceğiz ?  Yok olmaz illada bu olsun.  Ne yani alacağım adama göre muhasebe programı mı seçeceğim ?  Tamam hadi onuda bıraktım bari gelen adam eski programa bok atmasın.  Biri X kullanıyor geliyor Yahu bu programı istemiyorum X kuralım.  Niye bu hiçbir işe yaramaz (Ulen bilmiyorum demiyorsunda) İyi tamam Y programını kaldırdık X programını satın aldık.  Başka biri geliyor.  Ben Z programı kullanıyorum X ve Y bir işe yaramaz.

Başlayacaksın artık senin ananın avradının…  Bari yazılımcılara bok atma.. Bilmiyorum de…!

Oynatmaya az kaldı. Doktorum nerde ? Bir muhasebeci yüzünden çıldıracağım..!

“Nedir bu biz bilgi-işlemcilerin muhasebecilerden çektiği ?” üzerine 33 yorum

  1. O kadar güzel anlatmışsın ki arkadaşım. Hayran kaldım gerçekten. Haklılık payın var..Biz Muhasebeciler biraz böyleyiz. Kolaya kaçıyoruz var olanı kullanmak yerine…Zirvede işler nasıl gidiyor bu arada :) Memnun muyuz?

    Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)