Pardus 2003 Server TS bağlantısında Zirve Muhasebe Programı Ondalık Basamak Problemi

Merhaba arkadaşlar arasıra sizlere Pardus işletim sisteminden bahsediyorum. Özelliklede geliştirilme sürecini yakından takip etmekteyim.  Pardus yazılarımı görmüşsünüzdür.  Çalıştığım şirketi Pardus işletim sistemine terfi ettirdiğimide daha önceden sizlerle paylaşmıştım.

Bugün garip bir o kadarda saçma bir problemle karşılaştım.  Açıkcası işin içinden pek çıkamadım diye itiraf etmeliyim.  Şirketimizde  2003 server ve diğer Pardus kurulu Client’ler mevcut.  2003 server üzerinde kurulu olan ERP programımızı Pardus Clientler Terminal Server’e bağlanarak Uzak Masaüstünden kullanmaktalar.

2003 server üzerindeki Uyumsoft ERP programımızda hiçbir sıkıntı yaşamıyoruz.  Aslında şimdiye kadar karşıma çıkan problemleri Pardus kullanıcıları haber gurubu sayesinde ve diğer pardus destek internet sayfalarında çözdüm. Şimdi ise …

Dün Zirve Yazılımevi programını 2003 server üzerine kurduk. Zirve ‘den gelen arkadaşla beraber 2003 serverimizde kurulumu gerçekleştirdik ve hiçbir sıkıntı olmadı.  Yine aynı sistem 2003 Server’e pardus makinalardan TS’e bağlanarak çalışıyoruz.

Şimdi diyeceksiniz ki zaten ERP var koskocaman ne gerek ?

Mali Müşavirimiz kendi programını illada istedi (Bu mali müşavirlere hep uyuzum zaten biri orko kullanır onu kurun biri bilmemne kullanır bunu kullanın ulen zaten binlerce dolar para verip özel program yazdırdık… Neyse bunu ilerde bir başlıkla dile getirmeyi düşünüyorum)

Problem :

Pardus üzerinden 2003 Server’e Uzak Masaüstü ile bağlantı gerçekleştirip Zirve programını kullanırken ondalık basamakları yazamıyoruz..!

İşin uyuz ve bir o kadar saçma tarafıda şu  klavyemizdeki numlock rakamlarını kulllanıp virgül ve rakam yazdığımızda ondalık kısmını algılamıyor.  Fakat harflerin üzerindeki rakamları kullanıp ondalık kısmını yazdığımızda hiçbir sorun çıkmıyor…

ÖR:   100,50  yazacağız.

pardus_ts_zirve_ondalikEğer klavyemizin sağ taraftaki Numlock tuşlarını kullanarak 100,50 yazarsak ,50 yi algılamıyor

10050 olarak rakamı yazıyor.

Şimdi soracaksınız virgül olarak hangi tuşu kullanıyorsun ?  Numlock tuşlarının oradaki virgülü (del ,) kullansakta klavyenin ortasındaki enter’in yanındaki virgülü kullansakta (; , )  aynı şekilde

10050 olarak algılıyor.

pardus_ts_zirve_ondalik_harflerin_uzerndeFakat  klavyemizin harflerinin üstündeki rakamları kullanarak 100,50 yazarsak doğru yazıyor ve ondalık kısmını algılıyor. Yani Harflerin üzerindeki rakamlarla yazdığımız zaman +

100,50 olarak yazabiliyor.


Enteresan değil mi ?

Windows XP  makina üzerinden 2003 Server’e TS bağlantısı sağlayıp aynı şeyi denedim. Sonuç hiçbir sıkıntı yok! Gayet güzel bir şekilde rakamları ve ondalıkları yazabiliyorum. Hem numlock tuşlarından hemde harflerin üzerindeki rakamlardan hiçbir sıkıntı yok.

Fakat Pardus makinalar üzerinden (hepsini denedim 10 makina 10 farklı user) 2003 Server’e TS bağlantısı gerçekleştirip Zirve programında ondalıklı bir rakam yazdığım zaman 100,50 yapamıyorum 10050 olarak algılıyor.

Sanırım sorun klavye sürücülerinden kaynaklanıyor ?

Başka bir klavye denedim. Malesef ayrıca 2003 server’in bölgesel ayarlarındaki sayı ve para birimi kısımlarını k0ntrol ettim.  Hiçbir sorun yok..!

Evet sorun pardus klavye donanım sürücülerinin 2003 Server Terminal Services bağlantısından kaynaklanıyor.  Fakat bunu nasıl çözeceğiz ?

Varmı önerisi olan ?

“Pardus 2003 Server TS bağlantısında Zirve Muhasebe Programı Ondalık Basamak Problemi” üzerine 13 yorum

 1. Şu bölgesel ayarları Pardus üzerinden değiştirmeyi denedin mi? Aslında işe yaramayacak gibi gözüküyor fakat, denemekte yarar var. Normalde terminal üzerinden bu gibi ayarlar serverı etkilemez diye düşünüyorum. İstersen tasma üzerinden bölge ve dil seçeneklerinden nokta virgül mevzuunu değiştirerek dene.

  Yanıtla
 2. @Mehmet

  Başka bir klavye denedim. Malesef ayrıca 2003 server’in bölgesel ayarlarındaki sayı ve para birimi kısımlarını k0ntrol ettim. Hiçbir sorun yok..!

  Yanıtla
 3. Krdc ile bağlanırken klavyeyi en-us olarak secip denermisiniz. Türkçe Karakter kullanamayacaksınız.

  Yanıtla
 4. @Veli Kabayel
  O zaman pek bir işe yaramaz dostum. Yinede bir deneyeyim bakayım olacak mı ?

  @DownHack
  :mrgreen:

  Yanıtla
 5. Tea sevgili kardeşim. Bende muhasebeciyim bilgine ama katılıyorum hekes farklı bir uygulama yapıyor. Bende zirve kullanıyorum bir yıldır ve programdan çok memnunum burada verdiğin bilgiler çok işime yaryacak paylaşımına lütfen devam et bende yeni parduscuyum daha bugün kurdum inşallah bırakmayacağım. Sevgiler…

  Yanıtla
 6. @Hüseyin TEKGÖZ
  Sağolasın teşekkür ederim. Elimden geldiğince yazmaya çalışıyorum. Sizlerin desteği ile…

  Yanıtla
 7. çözüm elde edeme sebebi nedir? çözülemeyen yapısal bir sorun mu, konu ile uğraşılmak istenilmemesi vb. bir durum mu?

  Yanıtla
  • Sanırım en büyük sebep uğraşmak istemediler. Ayrıca sistemlerinin Pardus ile uyumu onların ilgi alanı değil :-p

   Yanıtla
 8. zirve proğramlarında kdv hesaplamalarının yüzdesin haricini bulmak için proğramda f9 işretiyle yapmıyormuyuz bie toplamını f7 den doğru değilmi

  Yanıtla

Yorum yapın