Netbooklar İçin Windows 7 Starter Edition

microsoft-windows7-logo Windows 7 piyasaya sürüldü.  Artık yeni dizüstüler ve masaüstü bilgisayarlar Windows 7 işletim sistemi ile birlikte gelmekte.  Dizüstü piyasası ise şu sıralar Netbook’lar ile şatafatlı günler yaşıyor.  Özelliklede küçük, taşınabilir, hafif ve şirin olmalarıyla ilgi çeken dizüstü piyasasındaki netbooklar artık Windows 7 işletim sisteminin gücüne sahip olabilecek.

Microsoft firması Windows 7 işletim sisteminin Starter Edition sürümünü Netbooklar için piyasaya sürdü.  Önceleri tartışma konusu olan Windows 7 Starter Edition sürümü şimdilerde Netbooklar ile birlikte satılmaya başlandı.  Windows 7 Starter Edition sürümü ilk başlarda en fazla 3 uygulama çalıştırma limitiyle tepki alsada sonradan Microsoft firması gelen tepkiler üzerine bu kuralı değiştirdi.   Yeni kurallarda çok tartışılacak gibi görünsede sistem üreticilerinin bu kurallara pek uyacağını sanmıyorum.

Microsoft Firmasının Windows 7 Starter Edition işletim sistemi için bazı kurallar yayınlamıştı.

 • Ekran ölçüsü 10.2 inçi geçmemeli.
 • RAM Maksimum 1 GB olmalı.
 • Disk olarak 250 GB (Sata-ide) HDD veya 64 GB SSD disk kullanılabilir.
 • İşlemci tek çekirdek olmalı
 • İşlemci hızı 2Ghz’i aşmamalı ve TDP’si 15 Watt’ı geçmemeli. (Böylece Via Nano platformu  devreden çıkmış oluyor)

Bu kurallara üretici firmalar ne kadar uyar bilemiyorum.  Fakat şimdilerde popüler olan Netbooklar artık Windows 7 işletim sistemi ile birlikte gelecek.   Önceki incelemelerimi okuduysanız Windows 7 Ultimade işletim sistemini ve Windows 7 RC sürümünü test etmiştim.  Birçok netbook ve benzeri  dizüstü ailesinde başarıyla çalışan Windows 7 işletim sistemi bakalım Netbook piyasasında ne gibi etkileri olacak ?

“Netbooklar İçin Windows 7 Starter Edition” üzerine 5 yorum

 1. İntel netbbok lar için moblini çıkardı gelmiş geçmiş en hızlı sistem deniliyor.Zaten windows 7 çıkınca hp netbooklar da Linux desteğini kesti /:

  Yanıtla
 2. Casper nirvana aldım starter yüklü şimdilik gayet memnunum ama xp kadar alışabildimi söyleyemem driver konusunda daha gelişmiş olsada alısıla gelmiş şekilde yapamadımda zorlandımı söylemeliyim umarım uzun vadeli olur

  Yanıtla

Yorum yapın