Nokia Asha 303 İncelemesi -2

Nokia Asha 303 incelememize devam ediyorum. Asha 303 üzerinde 802.11b/g/n Wi-Fi, Bluetooth 2.1 + EDR, HSDPA 10.2 Mbps, HSUPA 2 Mbps gibi kablosuz bağlantı destekleri yer alıyor. Yalnız dikkatimi çeken bu modelde GPS desteğinin olmaması. Bunun dışında donanımsal bir eksiklik dikkatimi çekmiyor.

Cihazın en önemli özelliklerinden bir tanesi ekranın altında orta kısımda yer alan müzik tuşu. Bu tuş sayesinde tek bir tıklama ile müziklerinize ulaşıp dinleyebilmektesiniz. Tabi bunun yanı sıra FM radyosu da unutulmamış.

Asha 303’ü test ettiğimde 2 güne kadar pilinin rahatlıkla dayanabildiğini gördüm. Teknik özelliklerine baktığımızda 3G şebekede 840 saate kadar bekleme süresi mevcut. Aynı zamanda 3G şebekesinde 7 saat 10 dakika konuşma süresi sunmakta.  Müzik dinlemede ise 47 saate kadar teknik olarak 1300mAh’lık bataryası imkan sağlayabiliyor.

Nokia Asha 303 üzerinde Symbian Series 40 işletim sistemi mevcut. Hani Symbian’ın modası geçti desek bile alt ve orta seviyeli cihazlar için Nokia hala bu versiyonu kullanmakta.

Ana ekranda tercihler, pil durumu, şebeke, müzik, bağlantılar gibi birçok Widget konumlandırılmış. Aynı zamanda bir Sosyal ağ eklentisi de unutulmamış.  Tek bir dokunuşla bu uygulamalara ulaşabilmektesiniz.  Dikkatimi çeken ise ekranın sağ üst kısmındaki tercihe dokunduğunuzda bir android işletim sistemi gibi üstten menü gelmekte. Bu menü içerisinde tercihlerinizi seçebiliyorsunuz.

Uygulamalar menüsüne baktığımda Angry Birds olduğunu gördüm. S40 için yapılmış Trial versiyonu Asha 303 ekranında rahatlıkla oynanabiliyor. Bunun yanı sıra Asphalt 4 gibi birkaç oyun da demo olarak eklenilmiş. Elbette son zamanların popüler uygulamalarından biri olan Shazam ise S40 versiyonu ile uygulamala menüsünde yer alıyor.

      

Nokia Asha 303’ün menüsü eski tip Symbian’ları hatırlatıyor. Alışıla gelmiş Symbian menüsü ile yazı tipleri size Nokia’nın altın devirlerindeki cihazlarını hatırlatabilir.

Nokia Browser,  Google Talk, Yahoo Messenger, My Space, Ovi ve Yahoo Messenger gibi birçok işlev Asha 303 ile karşımıza geliyor. Aynı zamanda Gmail, Ovi, Yahoo, Windows Live Hotmail gibi e-posta hesaplarınızı da ekleyip kullanabilmektesiniz. Elbette ki fiziksel klavyesi e-postalar için büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Gelelim kameramıza önceki yazımda arkada 3.2 Mp’lik bir kamera bulunduğunu söylemiştim. Kamera çok iyi değil, gündüz vakti iyi bir güneş ışığında tatmin edici fotoğraflar sunabiliyor. Fakat kamerasından çok fazla bir şey beklememek gerekiyor.  Asha 303 üzerinde flaşın olmaması  da bir dezavantaj. Çünkü düşük ışık ve gece çekimlerinde maalesef ki beni tatmin etmeyecek kadar kötü bir performans sergiledi.

Yine de alt seviye için yeterli olabileceğini düşünüyorum. Asha 303 üzerinde fotoğraflar için döndürme ve  kırpma gibi temel işlevler için bir fotoğraf düzenleyici de unutulmamış.

      

Sonuç olarak, Nokia Asha 303’den çok fazla bir şey beklemek gerekiyor. Sosyal ağları kullanabilmek, iyi bir ses çıkışı, radyo, kulaklık, müzik dinlemek, dokunmatik bir ekrana sahip olmak, gün ışığında fotoğraflar çekebilmek için ideal. Hele ki düşük fiyatla bir akıllı telefon arıyorsanız, ya da ilk defa bir akıllı cihaz kullanacaksanız Asha 303 sizler için ideal olabilir.

Nokia Asha 303′ün arkasında yer alan hoparlör ise dışarıya iyi bir şekilde ses verebilmekte. Oldukça da tatminkar. Ses çıkışı çok şiddetli değil, bas ve tiz açısından yeterli ve kulaklık çıkışının olması ideal olmasını sağlamakta.

Nokia Asha 303, henüz akıllı telefonlarla tanışmayanlar, dokunmatik bir cihaz kullanmak isteyenler, ilk defa mobil olma deneyimini tatmak isteyenler için S40 işletim sistemi ile ideal bir tarz olabilir.  Nokia Asha 303 ilk olarak 500TL’lik bir fiyatla piyasaya sunulmuştu. Şimdilerde ise 400TL civarına bu cihazı bulabilirsiniz. Fiyat performans açısından gayet ideal bir halde olduğunu ve birçok kişi için (büyük bir kitle diyebilirim) tercih edilecektir.

Bana incelemem için gelen model grafit (kırmızıya yakın) renginde bunun dışında gümüş beyaz, su mavisi, yeşil ve mor gibi farklı renkler de düşünülmüş kısacası tercih imkanınız çok…

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Yorum yapın