Nokia C7 Önizleme

Merhaba arkadaşlar, bugün Nokia c7 ile tanıştım.  Marjinal sağ olsun cihazı gönderdi ve bol bol inceleme fırsatı yakaladım.  Nokia C7’ye ilk baktığımda farklı bir tasarımla karşılaştım. Nokia N8’den sonra daha yuvarlak hatlarla süslenmiş C7 modeli N8’e göre çok daha hafif olarak üretilmiş.

Cihazı ben kurcalamaya devam ederken siz değerli okuyucularıma da teknik detaylarını vermek isterim. Yeni oyuncağım Nokia C7 ile uzun bir süre ayrılmamaya niyetim var. Bakalım nasıl bir cihaz?  Nokia N8’imi aratacak mı? Akıllı cihaz piyasasında nasıl bir yer edinecek?

En önemlisi ise benim yegane akıllı cihazım olabilecek mi?  Ben cihazı bol bol incelerken siz değerli okuyucularımla da paylaşmaya devam edeceğim.  Şimdilik Nokia C7 şarj uykusunda takılırken ben de merakla yarını bekliyorum. Canını okuyacağıma emin olabilirsiniz…

Şık bir cihaz olmuş boyutları ise 117X56X10mm cihazın Nokia N8’e göre daha ince olması ve hafifliği sizinde dikkatinizi çekecek. 130 gr ağırlığa sahip C7 tasarım ve hafiflikte hoşuma gitti. Cihazın üst kısmında USB girişi, açma tuşu ve 3,5mm kulaklık girişi mevcut.  Yan sol kısımda klasik Nokia şarj girişi konumlandırılmış. (Nokia şarj girişinden vazgeçmiyor) Sağ yan tarafta ise mekanik tuş kilidi (N8 ve N97’de olduğu gibi), ses açma kapama tuşu ve fotoğraf çekme tuşunu görüyoruz. Ses açma ve kapama tuşlarının tam ortasında ise ek olarak sesli arama tuşu konumlandırılmış.

Cihazın ön tarafına baktığımızda altta 3 tuş görmekteyiz. Telefon açma, menü ve kapama tuşları yer alıyor. Menü tuşu cevapsız çağrılarda bir polis arabası sireni edası ile yanıp sönerek size cevapsız çağrı olduğunu belirtiyor. Ekranımızın üst tarafında mesafe sensörü, ışık sensörü ve ön kamerayı görmekteyiz. Nokia N8’de bu mesafe sensöründen çok çekmiştim. Cihazı tam olarak yüzüme dayadığımda ışıklarını ve fonksiyonlarını kapatmaktaydı. Biraz yüzümden ayrı konuşursam cihaz aktif oluyordu ve yanağıma dokunduğunda  diğer fonksiyonları çalışmaktaydı. C7’de ise mesafe sensörü 2-3 cm mesafeye ayarlanmış olmalı ki benden tam puan aldığını söylemek isterim. Çok daha verimli kullanım sağlamakta. Cihazımızın arkasını çevirdiğimizde ise metal bir arka kapakla karşılaştım.

İşte budur..!

Cihazımın pilini sökmek sökememekten 100 kat daha iyidir 🙂  Kapağı çıkardığımız zaman düzgün ve rahat kullanımlı (bas çek) bir sim yuvası ile karşılaştım. Pili sökmeden rahatlıkla SIM kartınızı söküp takabilmektesiniz.  Hafıza kartı girişi ise bataryanın altına konumlandırılmış. Bazıları için bu dezavantaj olsa dahi bence hafıza kartını takıp çıkarmak için pil sökmenin bir sakıncası olmamalı sonuçta sisteme bir disk takıyorsunuz ve restart etmeniz OS için çok daha iyi olacaktır. Sürekli tak çıkar yapmadığımızı göz önüne alırsak sıkıntı yok demektir.

Cihazın arka kapağına dikkatle baktığımda kapağın, cihazın bir tarafından diğer bir tarafına iletim yaptığını gördüm. Sanırım kapak bir anten vazifesi görüyor yada bir iletim ama ne olduğunu çözemedim. Bu konuya ayrıca değinmeyi düşünüyorum. Bu konuyu araştırmam lazım 🙂

Cihazımızın arka tarafından devam ediyoruz. Kapağın üst kısmında mono bir hoparlör konumlandırılmış. Çift gibi tasarımı gözükse de araştırdığımda tek hoparlör olduğunu fark ettim. Hemen ortalarında Led flaşa sahip 8Mp’lik kamerasını görmekteyiz. Aman parmağınızla dokunmayın direk parmak izi almak için tasarlanmış bir bölüm 🙂

Cihaz tasarımı ile benden tam puan aldı. Ön yüzündeki normal tuşları da kaldırıp komple dokunmatik bir hale getirilseymiş çok daha güzel bir görünüm olabilirdi diye düşünüyorum. Tasarımı ile benden çok iyi not alan Nokia C7’yi bir sonraki yazılarımda ayrıntılı olarak incelemeye devam edeceğim..

“Nokia C7 Önizleme” üzerine 11 yorum

 1. Bilgilendiric inceleme için teşekkürler. Bana göre N8 C7’ye nazaran daha tercih edilesi bir telefon. Aradaki fiyat farkı da bunu tastikleyecek boyutta zaten.

  Cep telefonlarının hayatımıza girdiği günden bu güne çok yol aldılar. Seksenli yıllardaki “takoz” lardan bu günlerdeki artık “cep bilgisayarı” niteliğindeki telefonlar arasında korkunç fark var. Aşağıdaki adreste geçmişten günümüze fotoğraflı güzel bir inceleme var. İlgisini çekecek olan arkadaşlar için…
  http://www.linklup.com/2011/04/09/dunden-bugune-cep-telefonlari-1983-2009/

  Cevapla
 2. Yine harika bir inceleme Teakolik, yanlız birşey sormak istiyorum, YouTube’da C7’nin üzerinden büyük bir Jeep geçiyor ve tek bir çizik almıyor, sence bunun olma iihtimali nedir? Sana bu kadar sağlammış gibi geldi mi? Yoksa sahte bir viral reklam kampanyası mı acaba?

  Cevapla
 3. c7 donma yapıyormuş. resetlemek için açıp kapatmak gerekiyormuş. bunu satın alacağım ana bayi söyledi. bazı kusurları varmış. ne kadar doğru? (bayi arkadaş olur, arkadaş tavsiyesi, bu kusur genel mi, bazı arıza başvuruları almış ta)

  Cevapla
 4. ya benimde sorum olcak nokıa c7 aldım şarjını taktım 12saat bırakmak için yanlzı şarjı ilk taktığımda normal sağ taraftaki çubuk kısmı dolduruyordu aradan bir 1 saat geçti üst tarafta küçük ışığı yanmaya başladı sonra 2.5 saat sonra telefona baktım çubuk kısmı fül dolmuş ışık sönmüş ve öyle durmuş bende şarjı çekip bir daha taktım şimdi sadece ekranı yanıyor ama şarj alıyormu bilmiyorum acaba o çubuk kademesi fül olduktan sonra bile yinede şarj etmemelimi onu bilmiyorum 12saat bırakcam ama bilmiyorum sizce sorunu varmıdır acil cevap yazarsanız sevinirim

  Cevapla
 5. ya ben c7 yi yeni aldım ama tv vb. şeyler var.bu orjinal midir?orjinallerinde kaç sayfa var.bir yardımcı olun

  Cevapla

Yorum yapın