Nokia C7’nin Arka Kapağındaki Sır :)

Nokia C7 önizleme yazım içerisinde sizlere Nokia C7’nin arka kapağından bahsetmiştim. Arkadaki metal pil kapağını kaldırıp kapağın içine dikkatle bakarsanız kapak içerisinde sağ ve sol tarafta bakır temas yüzeylerini görebilirsiniz.  Yine aynı şekilde cihazın üstünde bu bakır kısımlara temas eden kutup uçları dikkatinizi çekecektir.  Sağ yanda sivri bir swich şeklinde olan ve sol üst yan tarafta eksi kutba benzeyen bir bakır  yüzey görülmekte.

Bu yüzeyler metal kapak içinde kenarlardaki bakır temas noktalarına oturmakta.  Cihazı kurcalarken ilk fark ettiğim bu temas yüzeyleri acaba arka kapak metal olması bir anten olarak kullanılmasını mı sağladı? Sorusunu aklıma getirdi.

İlk aklıma gelen cevap ise arka kapağın Wlan sinyali ya da GPS sinyali için kullanılmış olabileceğiydi.  Kapağı çıkarıp GPS sinyalini ve Wlan sinyalini kontrol ettiğimde yanıldığımı gördüm 🙂 Hat sinyali de olmadığı fark ettim ve aklıma başka bir şey gelmedi. Bunu teknik yetkililere sormak için not almıştım.

Nokia’da ki Teknik arkadaşlara (Marjinal vasıtası ile kendilerine teşekkür ederim) sorduğumda bana arka kapağın evet bir anten vazifesi gördüğünü ve FM Transmitter için kullanıldığını söylediler. Kısacası Nokia C7’nin arka kapağı FM vericinin anteni olarak kullanılıyor.  FM vericiyi bilmeyenler için küçük bir açıklama yapayım.

Nokia C7’nin FM vericisi sayesinde cihazınızın içerisindeki müzik dosyalarını yakınınızdaki bir FM radyoya aktarabilmek için kullanılmakta. Hatta FM Transmitter’ler için birçok şekilde piyasada aygıt görmüşsünüzdür. USB şeklinde içine attığınız Mp3 dosyalarınızı arabanızın FM radyosundan kablo veya başka bir şey kullanmadan istediğiniz müziği dinleyebilmeniz için yapılmış cihazlardır.

Nokia C7 içerisinde de bu özellik mevcut.  Mp3 dinlerken arabanızın radyosundaki boş bir FM kanalına sinyali ayarlayıp cihazınızdan radyo yayını yapabilmektesiniz.  Bu sayede araç radyonuz veya yakınlarınızdaki bir radyoya cihazınızın içerisindeki bir müzik dosyasını boş bir FM  kanalına yayın yaparak dinleyebilmektesiniz.

Bu özellik N97 ve N8 gibi cihazlarda da vardı. Fakat sinyal çok düşük güçte olduğu için bazen radyonuz bu frekansı alamayabilmekteydi.  Nokia C7’de ise arka metal kapak akıllıca düşünülmüş bir şekilde metal ve radyo verici anteni yani FM Transmitter’in anteni olarak kullanılmış. Sinyal gücünü bir ara test edip sizlerle paylaşacağım. Şimdilik görüşmek üzere. C7 ile ilgili yazmaya devam edeceğim…

 

“Nokia C7’nin Arka Kapağındaki Sır :)” üzerine 14 yorum

 1. O kadar gizli sır bir şey değil. Her zaman geniş yüzeyli metal alanlar düşük radyo frekansları için kullanılır. Basit bir mantık telaşa mahal yok.

  Yanıtla
 2. @Kerim

  Allah razi olsun. Acayip bir telasa kapilmisti herkes, senin sayende rahatladik. 😀 😀 Adam anlatmis iste “ukalaca” konusmanin anlami yok.

  Yanıtla
 3. Güzel bir özellikmiş gerçekten , ama nokia ne yaparsa yapsın bu işletim sistemini değiştirmediği sürece herzaman bir adım geride kalmaya mahkum (bana göre) 🙂

  Yanıtla
 4. mert2407 başkalarının fikirlerine saygı duymayı öğreneceksin. Ukalaca konuşan biri varsa o sensin.

  Hamza Ağabey sevdiğim değer verdiğim biridir sıkı takipçisiyim. Onun blogunda polemik yapmak istemezdim ama cevap hakkı doğdu.

  Yanıtla
 5. Ev arkadaşım da Nokica C7 kullanıyor, geçen gün şarkı listesi ile ilgili bir problem yaşadı. Şarkı listelerine girmek için dokunduğunda ilk seferde hiç bir tepki göstermiyor, ikinci sefer dokunduğunda ise ana ekrana geri dönüyordu. Cihazı fabrika ayarlarına döndürmesini tavsiye ettim, işe yaradı. Ancak içersindeki verileri silindi. Önümüzdeki zamanlarda Nokia C7’nin ufak tefek bazı hataları ile karşılaşmamız olası sanırım. Ancak yazılım güncellemelerini düzenli takip edip cihazımızı güncel tutarsak, en sorunsuz şekilde kullanabileceğiz sanırım.

  Yanıtla
 6. Kardeş bu dediğinin aynısı Nokia 6300’da bulunuyor ve bazı Nokia modellerinde bu anten desteklemesidir.

  Yanıtla
 7. nokia c7 alali 4 ay falan oldu once kardesim kullandi sorunsuz simdi ben aldim ama icine hatti taktigim halde hatsiz diyor hangi hatti denediysem kabul etmiyor hat giris yerinde mi bi problem var? yoksa sebekeyle ilgili birsey mi?

  Yanıtla
 8. ben c7 kullanıyorum sizden ricam bu telefona göre iyi bi navigasyon programı arıyorum tavsiye edebileceğiniz bi program var mı arkadaşlar…

  Yanıtla
 9. arkadaşlar arka kapaktaki sırrı açıklıyorum; nokia teknikteki arkadaşlarıda eğitime alalım lütfen, eğitim şart arka kapakta ne anteni bu nfc ile ilgili nfc nedir derseniz googl’a sorunnn

  Yanıtla
 10. Sayın dostlar,
  Nokia C-7 kullanıcısıyım NAVİGASYON için ücret ödemekten bıktım bana sağlıklı ve bedava navigasyon linki gönderebilirseniz size minnettar kalırım.
  Sağlıklı ve mutlu yeni yıllar temennisiyle.
  e-mail [email protected]

  Yanıtla
 11. 6 yıl önce güncel olan bu yazınız 2017 de ilgimi çekti, okudum ve yararlandım, c7 model nokia’nın kullanışlı bir ekstrasını da öğrendim, teşekkürler.

  Yanıtla

Yorum yapın