Nokia Değil, Jolla..!

Jolla_PoppyRed_HomeEski Nokia çalışanlarının kurduğu bir şirket olan Finlandiya’lı bir ekip, Jolla isminde yeni bir cep telefonu ile piyasaya giriyor.

Jolla ismini verdikleri telefon Sailfish isimli kendi geliştirdikleri işletim sistemine sahip. Ürünün Youtube üzerindeki videolarını izlediğimde kullanımının ilgimi çektiğini söylemek isterim.

Sailfish işletim sistemine sahip Jolla isimli akıllı telefon, Nokia’nın Windows Phone 8 işletim sisteminden önce geliştirdiği ve Windows Phone 8 ile devam etme kararı aldıktan sonra vazgeçtiği Meego işletim sistemi projelerinin bir devamı olarak düşünülmüş. Nokia çalışanları işten ayrılarak kurdukları firma ile Jolla telefonlarını Sailfish ismini verdikleri işletim sistemleri ile piyasaya girmeye hazırlanıyorlar.

Hatırlarsanız birkaç yıl önce Nokia bir ara Meego isimli işletim sistemi ile devam edeceğini açıklamıştı. Hatta Nokia N9 telefonu Linux tabanlı MeeGo işletim sistemine sahip olarak piyasaya sürüldü.  Yaklaşık olarak 1 yıl geliştirilen Meego işletim sistemi Nokia tarafından kısa bir süre sonra sonra rafa kaldırılmıştı.

Not: Bir Nokia N9 kullanıcısıyım. İşletim sistemi olan Meego’nun kullanımından keyif aldığımı söylemek isterim.

Jolla akıllı telefonunun bu yılın sonuna doğru internet üzerinden satışa çıkarılacağı söyleniyor. Jolla’nın yaratıcıları birkaç yıldır cep telefonu piyasasında enteresan ve ilginç bir şey olmadığını, kendilerinin Jolla ile bu farkı yaratacaklarını iddia ediyor.

Jolla, 4.5 inç ekrana sahip ve 8 MP kamerası ile karşımıza çıkacak. 4G desteklleyen Jolla akıllı telefonunda her ne kadar Sailfish isimli farklı bir işletim sistemi olsa da, Android uygulamalarını kullanabileceğiz!

Evet yanlış duymadınız. Jolla üzerinde Android işletim sisteminin uygulamalarının çalışacağı söyleniliyor. Sonuç olarak Sailfish’de bir Linux ve Android’de… Bu yüzden Jolla üzerinde Android uygulamalarının çalışması mümkün. Fakat Google Play’e nasıl erişiriz? Google amcamız bu duruma ne der? Soru işareti olarak aklımızın bir köşesinde kalsın…

Jolla telefonların (Yol-la diye okunuyor) bu yılın sonuna doğru ve yalnızca internette satışa çıkması bekleniyor. Web sayfası üzerinde satış için ülkeler konulmuş. Aralarında Türkiye’de unutulmamış. Tabi yurt dışından bir telefon aldığınız zaman bir pasaporta kayıt edip, vergi dairesine de vergisini ödemek gerekli…

Jolla akıllı telefonunun teknik özellikleri arasında 4.5 inc kapasitif dokunmatik ekranı, 8MP kamerası, görüntülü görüşme kamerası, 16 GB hafızası olduğu söyleniliyor. Ek bir hafıza kartı ile de 32GB’a artırabileceğiz.

Jolla, iki parçadan oluşan bir telefon, birinci parçası telefon, diğer parçası ise bataryası olarak karşımıza geliyor. Bataryanın arka kısmına renkli kapaklar takılmakta. Yani telefon farklı renklere bürünebiliyor. Ayrıca özel bir teknoloji ile telefona taktığınız bu renkli kapaklar, telefonun işletim sistemi temasını da değiştirebiliyor. Nasıl bir teknoloji ile yaptıklarını bilemiyorum ama kapağa bir NFC etiketi yerleştirerek telefonun yazılım tarafında temasının kapağın rengine göre renk değiştirmesi sağlanılabileceğini düşünüyorum.

Özel bir teknoloji ile eklenen bu ilginç özelliği açıkçası çok merak ediyorum.

Nokia’dan 2011 yılında ayrılan bu ekip, Nokia – Intel projesinde iOS ve Android’e rakip olarak işletim sistemi geliştirmeye çalışan kişiler!

Arayüzünü ve özelliklerini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. Videoda dikkatimi çeken ekran üzerinde parmağınızla sağa sola, aşağı yukarı gibi hareketlerle kolay bir şekilde cihazı kontrol edebiliyoruz. Özellikle de Nokia N9 kullanıcıları bu hareketleri hatırlayacaktır.

Aslında ekiple aynı kafadaymışız! Ben de zamanında Nokia keşke Meego’yu geliştirmeye devam etseydi diye düşününenlerdenim! En azından alternatif bir işletim sistemi olarak Android ve iOs’a rakip olarak devam edebilirlerdi. Finlandiyalı bu ekip de cep telefonu devi Nokia’dan ayrılarak  Jolla ve Sailfish ile yaşamaya devam etmiş.

Sailfish işletim sistemi internet sayfasından daha fazla bilgi alabilirsiniz. Geliştiriciler için de, developer araçları bölümü eklenmiş. Örnek uygulamaları ve SDK’yı da bu sayfada bulabiliyorsunuz. Kullanılan SDK’lardan tutun da örneklere kadar merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.  Ayrıca, Jolla’nın (Yol-la diye okunuyor) internet sayfası üzerinden piyasaya sürülecek olan cihaz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Unutmayın, Nokia değil Yolla 🙂

https://sailfishos.org

Jolla homepage – with AppSupport

“Nokia Değil, Jolla..!” üzerine 2 yorum

Yorum yapın