Microsoft ve Nokia İşbirliği ile Lumia 800 Peki N9?

Sır gibi saklanan Microsoft’un yeni gözdesi, Nokia’nın rakiplerine karşı sıkı bir adım atacağı cihaz Nokia Lumia 800 gün ışığına çıktı. Merakla beklenen ve iki dev firmanın ortaklığı ile ortaya çıkan Lumia 800 bugün tanıdıldı.

Londra’da gerçekleşen tanıtımda  Windows Phone  işletim sistemli iki yeni model resmi olarak açıklanmış oldu. Görebildiğim ve okuduğum kadarı ile Lumia 800 modeli tasarım olarak Nokia N9’a çok benziyor.

1.4 GHz  tek çekirdekli Qualcomm MSM8255 Snapdragon / Scorpion işlemcisi ve 512MB Ram’i ile rakiplerine ne kadar iyi bir donanımla piyasaya gireceğini göstermekte.  Cihazın 480×800 çözünürlükte 3.7 inçlik bir ekranı var. Ekran yine Nokia N9’da olduğu gibi Amoled olarak gelmekte. FM radyoya ve dilediğiniz kulaklığı kullanabilmeniz için 3.5 mm kulaklık girişine sahip bu cihaz 28 mm’lik Carl Zeiss lensli, 8 megapiksel çözünürlüğünde aynen N9’da olduğu gibi bir kamera ile donatılmış.

Herkes gibi ben de merakla bu cihazı bekliyorum. Ne zaman ülkemize gelir? Ne zaman test ederim bilemem ama heyecanlandığımı itiraf etmeliyim. Hele ki Nokia N9’u incelediğim şu sıralarda daha doğrusu Nokia’nın N9 ile bir basamak atladığı şu sıralarda Microsoft ile iş birliğinden doğacak olan cihaz için çıtayı bir basamak daha yükselteceklerini düşünüyorum.

Fakat anlamadığım bir nokta var. N9 gibi bir cihaz piyasaya giriyor ardından da N9’u bitirecek cihaz piyasaya sürülüyor. Nokia’nın şimdiye kadar hem dokunmatik, hem tasarım, hem ekran hem de donanım olarak çok iyi bir cihaz piyasaya sürerken Windows Phone’lu benzer bir cihazla birkaç ay sonra karşımızda olacağını açıklaması beni biraz şaşırttı.

Belki de Meego’lu N9’dan çok fazla bir şey beklemiyorlardı! 

Ne olduğunu ilerleyen zamanlarda göreceğiz. Şimdilik bildiğimiz sadece N9’lu Meego ile Nokia firmasının ilerlemeyecek olması. Yani neslinin ilk ve tek ürünü olarak kalacak. N9 konsepti de Windows Phone ile can bulacak gibi.  Cihazların özelliklerine de şöyle bir bakarsak işlemcilerinin dışında önemli bir farkları olmadığını görmekteyiz.

Bakalım Lumia 800 neler getirecek…

 

“Microsoft ve Nokia İşbirliği ile Lumia 800 Peki N9?” üzerine 3 yorum

 1. Lumia’nın hitap edeceği kitle çok farklı 🙂 Bu Microsoft’un KIN One ve KIN Two’da yaptığı gibi bir hamle olmuş..

  Yanıtla
 2. “Sır gibi saklanan Microsoft’un yeni gözdesi” derken
  Aylardır nokia’da microsoft da basbas bağırmıyorlar mı?
  ben mi yanlış biliyorum

  Yanıtla
 3. n95 aldım 2.el batarya soketi bozulmuş tamire saldık ama yapılmadı 150 tl ye aldım orjinal olduguna eminim güvene bilecegim biri varsa n95 i yaptırmak istiyorum lütfennnnn:)))))))))))))))))))

  Yanıtla

Yorum yapın