Nokia N9 İnceleme 3. İzlenimlerim

Nokia N9’u incelemeye devam ediyorum. Sizlere önceki yazımda  Nokia N9’un kamerasından, tarayıcısından, tasarımından ve birkaç uygulamadan bahsetmiştim. Şimdi ise diğer özellikleri ile devam etmeye çalışacağım. Öncelikle işletim sisteminin stabil ve başarılı olduğunu söylemek isterim. Yine de birkaç menü içeriğinde nadir de olsa takılmalar görülebilmekte. Sanırım iyi bir ram, cpu ve uygulama optimizasyonu ile (çıkabilecek bir update) bu tarz ufak teklemelerin önüne geçilebilir.

Uygulama mağazası çok geniş olmamasına rağmen QT 4,7 desteklediği için bir nevi Ovi mağazadan yararlanabilmekte. Gerçi cihaz üzerinde birçok uygulama zaten yüklü olarak geliyor.  Kullanımı basit olan Nokia N9’un her özelliği zahmetsiz ve doğal bir şekilde gelmekte. Üzerinde geri, menü gibi tuşlar olmaması sizi şaşırtabilir. Fakat işletim sisteminin ekran üzerinde yukarıdan aşağı, sağdan sola ya da tam tersi olarak sürüklemesi ile bu tarz tuşlara ihtiyaç hissettirmiyor.

Uygulamalar ve menüler arasında kesintisiz, kolay kolay teklemeyen temiz geçişleri var. Giriş sayfasına gitmek için ekranın herhangi bir köşesinden parmağınızı kaydırdığınızda karşınıza gelen 3 ekrandan seçim yapabilmektesiniz.  İlk yazımda da belirttiği gibi bir uygulamayı yukarıdan aşağı atarak kapatabilmekte, sağa sola sürükleyerek arka planda bekletebilmektesiniz.

Giriş ekranı çok sade ve başarılı olmuş. İhtiyacınız olabilecek her şey üzerinde mevcut.  Twitter, Facebook, mesajlarınız, Gtalk gibi birçok işlev ana ekran üzerinde bildirim olarak karşımıza gelebiliyor. Son gelen durum iletileri, çağrılar, smsler, mesajlar, e-postalar rahatça görülebilmekte.  Sadece ekranın üzerine ufak bir dokunuş yetiyor. Açılan kısımdan dilerseniz Facebook, Twitter gibi platformlardaki durumunuzu güncelleyebilir, online / offline olarak ayarlayabilirsiniz.

Nokia N9’u açar açmaz Skype, Facebook, Twitter, Hotspot, Accuweather ve AP Mobile gibi mutlaka edinilmesi gereken uygulamalar elinizin altına geliyor. Bunun yanı sıra Ovi mağazaya da göz atabilirsiniz.  En çok dikkatimi çeken ise Gmail, e-mail, Facebook, Twitter gibi tüm hesaplarınızı uygulamalar menüsünde “Hesaplar” içerisinden aktif edebilmektesiniz. Bu sayede hesaplarınız için ayrıca bir kuruluma gerek duymayacak,  bildirim ekranında gelen sohbetleri, mesajları okuyabileceksiniz.

Skype oldukça başarılı, Facebook ideal fakat Twitter uygulamasında resim yükleyememek sanki bembeyaz bir sayfaya siyah bir nokta olarak yansımış. Yakında Twitter için de bir update çıkarılırsa sanırım dört dörtlük olacaktır.

Rehber ise hem basit hem de kolay erişilebilir durumda. Rehberinize dilerseniz Skype, Gmail, Facebook gibi hesaplarınızdaki kişileri yükleyebilir,  bu sayede onlarla telefon rehberiniz üzerinden arama, internetten görüşme, mesaj veya diğer iletişim yolları ile bağlanabilmektesiniz.

Cihazı ilk olarak bilgisayarıma bağladığımda Nokia Ovi Suite’in desteklemediğini gördüm. Bunun yerine özel bir Meego yazılımı geliştirilmiş. Ovi Suite’e göre çok basit kalan uygulamadan pek memnun kalmadım. Çünkü tüm işlevi PC’niz ile telefonunuzdaki dosyaların senronizasyonunu sağlamak olmuş.  Böyle bir cihaz için en azından Ovi Suite gibi gelişmiş bir yazılım beklediğimi itiraf etmeliyim.

      

Donanımına şöyle bir göz gezdirdiğimiz zaman 1GHz Cortex A8 CPU, PowerVR SGX530 GPU, TI OMAP işlemcisi ve 1GB Ram’e sahip olduğunu görmekteyiz. Bu da Nokia N9’un ne kadar güçlü bir donanıma sahip olduğunun kanıtı olarak karşımıza geliyor. Nokia firması bence bu konuda kendini aşmış bir durumda. Hele ki yeni gelecek olan Windows Phone’lu Lumia 800 üzerinde 1.4GHz ‘lik Cpu olduğunu söylemek isterim.

16 / 64GB’lık dahili hafıza seçenekleri ile karşımıza gelen Nokia N9’u bir flash disk gibi bilgisayarınıza bağlayarak kullanabilmektesiniz. Cihazın boyutları ise 116,45 x 61,2 x 7,6 – 12,1 mm.  Bu boyutlar size biraz büyük gelebilir fakat sadece 135gr ağırlığında olduğunu hatırlatmak isterim.

Birkaç gündür Wlan ve 3G açık kullanmaktayım. Batarya süresi yine her zamanki gibi Nokia’nın klasını konuşturacak bir şekilde. GSM’de 11 saat, WCDMA (3G) 7 saat konuşma süresi var.  Video oynatma süresi ise 720P için 4,5 saat. Aynı zamanda müzik dinlerseniz 50 saate kadar pil ömrü verilmekte. Akıllı cihazların en büyük sorunu olan Pil, Nokia N9’da sizi rahat ettirecek gibi 🙂

NFC teknolojisi ile de rakipleri için çıtayı bir seviye daha yukarı çıkartıyor.  NFC ile diğer NFC uyumlu cihazlara fotoğraf paylaşım yapabilmekte olduğumuzu hatırlatmak isterim.

Oyun oynamak pek keyifli…

NFC destekli Angry Birds Magic, Need For Speed Shift, Galaxy on Fire 2, Real Golf 2011 oyunları ise cihazımızla birlikte sunulmakta. Bu oyunları tek tek denemenizi tavsiye ederim. Müthiş keyif alacağınıza emin olabilirsiniz. Oyunlar için Open GL 2.0 desteği mevcut. Bu sayede 3B grafiklerin keyfini çıkarabilirsiniz.

E-postalarınız…

HTML destekli e-posta uygulaması yine Meego’ya yakışır bir biçimde dizayn edilmiş. Rahatlıkla ve tamamen dokunarak kullandığınız e-posta uygulamasını da çok beğendiğimi söylemeden geçemeyeceğim.

Ses kalitesi çok çok iyi…

Nokia’dan bir diğer beklentim ise ses kalitesiydi. Birkaç gün kullanmış olsam da ses kalitesinin iyi derecede olduğunu belirtmek isterim. Nokia N9,  MPEG-4 AAC , eAAC, eAAC+, MPEG-1 ses Katman2 (MP2), MPEG-1 ses Katman3 (MP3), WMA 9, WMA Ses 9, WMA Kayıpsız 9, WMA Profesyonel 9 ve 10, Dolby Digital Plus (AC-3 & E-AC-3), FLAC ses kodeklerini desteklerken aynı zamanda kulaklıklı müzik deneyiminizi zenginleştirmek için Dolby Kulaklık destekleyebiliyor.

Kutu içeriğinde kullanma klavuzları, adaptörü, usb kablosu, lastik kılıfı ve kulaklıkları çıkmakta.  Adaptörünü prize taktığınız zaman yuvarlak tasarımı sayesinde evinizdeki prizi bir USB prizi haline getirmekte. Prizinizin ortasına yerleşen küçük adaptör çok iyi düşünülmüş.  İçerisinden çıkan kılıf ise cihazın dış kasasını çizilmelere ve küçük darbelere karşı koruyabiliyor. Ön cam kısmını kenarlardan kavrayan kılıf yine N9 için bir artı sağlamakta.

Bakalım artıları ve eksileri ile özellikle de dikkatimi çekenleri sizlere anlatmaya çalıştım. Bir sonraki yazımda yine Nokia N9’dan bahsederek son noktayı koymak istiyorum.

“Nokia N9 İnceleme 3. İzlenimlerim” üzerine bir yorum

 1. Nokia N9′u satın alalı iki hafta oldu. Yaptığım en isabetli işlerden biri diyebilirim. Zarif,seksi,minimalist,harika bir tasarımı var.Gövdesi kaliteli. Kullanımı alabildiğine kolay ve zevkli. “Swipe” yani kaydırma özelliği ve multi-tasking yeteneği inanılmaz ! Klavyesi, e-postası, web taraması hepsi mükemmel ! Eğer, uygulama ya da oyun manyağı değilseniz bu telefonu hararetle tavsiye ederim. Gidip, 2.000-2.800 TL. verip (yani kazıklanıp)iPhone 4 veya iPhone 4S ya da tasarım/işletim sisteminin kullanışlılığı ve kararlılığı bakımından N9′un eline su dökemeyecek Samsung Galaxy SII (1.700 TL)alacağınıza 1.560 TL’ye Nokia N9 alın derim.

  Telefonun yegane eksisi uygulama dükkanının görece zayıflığı. Ama, zaten, kaydadeğer tüm uygulamalar ve oyunlar üzerinde yüklü geliyor. Uygulama dükkanı da her geçen gün zenginleşiyor. Otomatik güncellemelerle yazılım kaynaklı eksiklikler de gün be gün gideriliyor. Ben olsam, bu telefona 10 üzerinden 10 verirdim (Hadi, hatırınız kırılmasın, bir notu da uygulamalar için kırpıp, 9 verelim 🙂

  Son olarak, incelemeler ne derse desin, sonuçta bir ürünün başarısını kullanıcı memnuniyeti ya da memnuniyetsizliği belirler. Nokia N9, kullanıcı memnuniyeti en yüksek telefonlardan biridir. Bunu daha iyi görmek için aşağıdaki amazon.com linkini tıklamanızı ve sonuna kadar dikkatle okumanızı öneririm:

  Saygılarımla,

  amazon.com/Nokia-Unlocked-MeeGo-Touchscreen-Black/product-reviews/B005HA4W7K/ref=dp_top_cm_cr_acr_txt/175-5383047-3944919?ie=UTF8&showViewpoints=1

  Yanıtla

Yorum yapın