Sony Artık Dört Köşe, Sony Ericsson 27 Ekim 2011 Tarihli Açıklaması ve Görüşlerim

Bugün birçok haber sitesinde Sony firmasının Sony Ericsson’u resmi olarak satın aldığını okuduk. Bu konudaki bilgi kirliliğini biraz olsun önleyebilmek amacıyla Sony Ericsson’un resmi açıklamasını yayınlamak isterim. Resmi açıklamada Sony firması Ericsson’a ait hisselerin tamamını satın alacağını doğruladı. Artık Sony Ericsson yalnızca Sony ismiyle akıllı telefon pazarında yer alacak. Açıklamayı aşağıda paylaşıyorum.

“Sony Ericsson; Sony Corporation ve Telefonktiebolaget LM Ericsson’un vardıkları anlaşma kapsamında, Sony’nin Ericsson’a ait Sony Ericsson hisselerinin tamamını satın alacağını teyit etti. Bu anlaşma ile stratejik ortaklık statüsünden çıkacak olan Sony Ericsson, Sony’nin bağlı kuruluşu olacak. Yetkililerin satın alma işlemini onaylamasının ardından Sony Ericsson, Sony Corporation bünyesinde ayrı bir birim olarak konumlandırılacak.

Böylece Xperia akıllı telefon segmenti de Sony’nin özel “dört ekran” stratejisinin bir parçası olarak Sony tablet, TV, video oyunu ve kişisel bilgisayar grubuna entegre edilecek. “Dört ekran” modelinin bu şekilde güçlendirilmesiyle Sony; kullanıcılarına birbirine kablosuz ağlarla bağlı tam kapsamlı bir PC, TV, tablet ve akıllı telefon deneyimi sunmuş olacak. Sorularınız için Sony Kurumsal İlişkiler departmanına başvurabilirsiniz.”

Cep telefonu dünyasına ilk olarak Ericsson ile merhaba demiştim. O yıllarda cep hattı ya da bir cep telefonu almak gerçekten de lüks olarak kabul ediliyordu. Elimde koca Ericsson’larla dolaştığım günleri unutmadım. Hatta o zamanlar SMS servisinin olmadığını bile hatırlıyorum.

Ericsson belki piyasada tam istediğini bulamamıştı. Birkaç yıl sonra, yatırım yapacak bir sektör arayan Sony firması Ericsson ile birleşti. Yeni tasarımlar, yeni model cihazlarla karşılaştık. Özellikle kameralı modellerine hayran kalmıştım.

Ardından Sony’nin Cyber-shot ve Walkman serisi karşımıza çıktı. Hem müzik hem de kamera açısından müthiş bir deneyim sunuyordu. Derken dokunmatik cihazlar hayatımıza girmeye başladı. Benim ve birçok kişi için Walkman ve Cyber-shot serileri müthiş bir deneyim, müthiş bir devrim niteliğindeydi.

O zamanlar pazardaki en büyük rakibi Nokia, Sony Ericsson’un bu ataklarına karşı boş durmuyordu. Yine de Sony Ericsson piyasada beklediğini bulamadı. Sony Ericsson markası herkesin gönlünde taht kurarken piyasada satışlar Nokia’nın liderliği ile devam etti.

Sonra Sony Ericsson ülkemiz piyasasından sessiz sedasız çekildi. Ta ki geçen yıla kadar… Xperia serisi ile Türkiye pazarına tekrar giren Sony Ericsson bize farklı deneyimler, farklı tasarımlar, farklı tatlar sundu. Şimdi ise Sony Ericsson’un Sony bünyesinde devam etme kararı aldığını görüyoruz. Bu satın almadan sonra Ericsson ismi belki tarihe karışacak fakat gönlümüzde bu ismin her zaman ayrı bir yeri olacağına eminim.

Cyber-shot ve Walkman serilerini kullanıp da unutabilen var mıdır? Hiç sanmıyorum. Bugün bu telefonları kullanan, hatta eski Sony Ericsson telefonuyla çektiği fotoğraflarla sergi açan sanatçılar var.

Şimdilerde Sony Ericsson’un en güçlü rakibi elbette ki iPhone. Xperia’lar, Android’den aldıkları güçle piyasada boy göstermeye başladı. Geçtiğimiz aylarda PlayStation telefon gibi modellerle Sony Ericsson’un bu konuda ne kadar profesyonelce adım attığını görmeye başlamıştık.

Bugün Sony firması Xperia’ların gücünden faydalanmak istiyor. Sony halihazırda internete bağlanabilen tabletler, TV’ler, laptoplar üretiyor. Ayrıca PlayStation video oyunlarının yanı sıra PlayStation Network ve Sony Entertainment Network gibi ağ hizmetleri sunuyor. Bu kararıyla Xperia serisini bünyesine katan Sony, “dört köşe ekran” stratejisini geliştirerek kullanıcıların hizmetlerine internet üzerinden her an ulaşmasını sağlayacak. Sony attığı bu adımla

Sony Bravia
Sony PlayStation
Sony Vaio

serilerini Sony Xperia ile tamamlamış olacak. Bu üçünü herkes iyi bilir. Bu serilerin ne kadar çok fanı olduğunu, sadık kullanıcı kitlesini inkar edemeyiz. Bakalım ekranların dört köşeli olduğundan hareketle bu “dördüncü köşede” Sony Xperia ile yeni bir ekol oluşacak mı? Bu büyük dörtlü ile Sony firması piyasadaki gücünü artıracak. Artık Sony bu dörtlü ile anılacak…

Sony Bravia (Tv)
Sony PlayStation (Oyun)
Sony Vaio (Dizüstü)
Sony Xperia (Cep)

“Sony Artık Dört Köşe, Sony Ericsson 27 Ekim 2011 Tarihli Açıklaması ve Görüşlerim” üzerine 3 yorum

  1. Sony, Cep bilgisayarı pazarına geç girmesine rağmen Android ile Türkiye’de iyi bir rüzgar yakaladı. Benimde ilk telim Ericsson’du duvara vurunca çalışıyordu 🙂 Bakalım ne gibi ürünler göreceğiz.

    Cevapla
  2. İsminin Sony olarak kısalması iyi mi oldu bilmem. Sonuçta kökleşmiş ve hafızalara yer etmiş bir marka. Logosu değişmese bari. Sony Ericsson cuyuz yıllardan beri W800i halen daha kullandığım telefon ve hala ilk günki kadar severek kullandığım sağlam telefon.

    Cevapla
  3. Geç kalınmış bir uygulamaydı. Sony markası günümüzde cihazların birbiriyle konuştuğunu düşünürsek…

    Cevapla

Yorum yapın